Już w ten weekend wielkie otwarcie Wieży Ciśnień w Zabrzu. Z tej okazji odbędzie się Dzień Nauki dla uczniów, darmowe zwiedzanie nowej wystawy "Carboneum" oraz piknik rodzinny.
Przed nami wielkie otwarcie zabrzańskiej Wieży Ciśnień - Program
Zabrzańska Wieża Ciśnień przy ul. Zamoyskiego zostanie udostępniona dla mieszkańców już w najbliższy piątek i sobotę 7-8 października.
Pierwsze wydarzenia związane z wielkim otwarciem Wieży Ciśnień w Zabrzu przygotowano dla uczniów. W piątek 7 października w godzinach od 8:00 do 14:30 odbędzie się Dzień Nauki. Następnie w godzinach od 15:00 do 18:00 wszyscy chętni będą mogli bezpłatnie zwiedzić nową wystawę „Carboneum”. Jest to interaktywna i nowoczesna wystawa dotycząca węgla jako pierwiastka w przyrodzie. Wstęp wolny.
Piknik rodzinny
W sobotę 8 października odbędzie się piknik rodzinny, podczas którego od godziny 14:00 prezentowane będą pokazy chemiczne, występ i animacje kolektywu Lufcik na Korbkę. O godzinie 16:00 na pokaz zaprosi nas teatr Ocelot z akrobacjami na wieży, a godzinę później o godz. 17:00 wystąpi akordeonista Marcina Wyrostek. Dodatkowo w ciągu trwania całego wydarzenia będą odbywać się warsztaty, gry i zabawy oraz otwarta będzie strefa gastronomiczna. Zakończenie pikniku planowane jest na godzinę 18:00.
W sobotę zwiedzanie wystawy „Carboneum” odbędzie się w godzinach od 16:00 do 18:00. Wstęp wolny.
Wszystkie atrakcje dostępne w weekend będą darmowe.
Zabrzańska Wieża Ciśnień z tytułem "Budowa Roku 2021"
Niedawno zakończona rewitalizacja Wieży Ciśnień otrzymała nagrodę I stopnia i tytuł „Budowa Roku 2021” w kategorii "Obiekty przebudowane i rewitalizowane" w konkursie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.
Wieża Ciśnień przy ul. Zamoyskiego powstała w 1909 r. jako element miejskiej sieci wodociągowej. Została zaprojektowana przez architekta Augusta Kinda i radcę budowlanego Friedricha Loose. Ma 46 metrów wysokości i 23,3 metra średnicy. Jej zasadniczą konstrukcję stanowi osiem filarów na planie ośmioboku foremnego oraz filar centralny. Pod mansardowym dachem znajdował się zbiornik na wodę, który w ostatnich latach został zdemontowany. Dolną część obiektu stanowią trzy kondygnacje użytkowe, na których mieściły się mieszkania i biura.
Jeszcze niedawno niszczejącej wieży groziła rozbiórka. Miastu udało się ją uratować. Wyremontowane zostały wnętrza, a obok wieży stanęła przeszklona klatka schodowa z windą. W odrestaurowanym budynku działać będą m.in. kawiarnia oraz interaktywna wystawa przybliżająca zagadnienia związane z węglem.