Wiadomości z Zabrza

Wyłoniono wykonawcę budynku Śląskiego Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej

  • Dodano: 2024-07-09 09:00

Śląskie Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej powstanie w Zabrzu. Szpital wraz z łącznikiem wybuduje spółka Warbud. Siedmiokondygnacyjny obiekt będzie miał powierzchnię około 7,4 tys. mkw. Centrum będzie częścią Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 im. prof. Stanisława Szyszko Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. W jego podziemiu znajdą się pomieszczenia techniczne i szatnie. Na parterze zaprojektowano sterylizatornię, część dydaktyczną i rejestrację, a na I piętrze – laboratoria bakteriologiczne, genetyczne oraz analityczne. Na pozostałych kondygnacjach usytuowane będą dziecięce oddziały łóżkowe.

Śląskie Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej powstanie w Zabrzu

Warbud zrealizuje kontrakt w formule „zaprojektuj i wybuduj” w konsorcjum z MeritumGB. Inwestycja ma być zakończona w grudniu 2025 roku. Ministerstwo Zdrowia dofinansowało inwestycję kwotą 100 mln zł.

– Budowa Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej jest priorytetową dla nas inwestycją, która pozwoli zadbać o zdrowie małych pacjentów z wykorzystaniem najnowszych technik i metod terapii leczenia nowotworów – mówi prof. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. – Skuteczność leczenia chorych dzieci już znajduje się na poziomie wyników placówek w Europie Zachodniej, ale ta inwestycja pozwoli nam się zrównać także pod względem nowoczesnej bazy klinicznej i wprowadzać innowacyjne terapie – dodaje.

Unikalne centrum kliniczne, dedykowane małym pacjentom onkologicznym i hematologicznym z województwa śląskiego oraz województw ościennych, pozwoli leczyć dzieci na najwyższym, światowym poziomie. Realizacja projektu, umożliwi również stworzenie godnych warunków dla rodziców przebywających z dziećmi w trakcie hospitalizacji.

Inwestycja w ogromnym stopniu wpłynie na poprawę profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych u dzieci. Umożliwi rozwój systemu opieki zdrowotnej w onkologii przez koncentrację działań wokół chorego i jego potrzeb z uwzględnieniem poprawy jakości życia chorych i ich rodzin.

Pierwszy na Śląsku Oddział Hematologii Dziecięcej

Przypomnijmy, że to właśnie w Zabrzu nieco ponad pół wieku temu powstał pierwszy na Śląsku Oddział Hematologii Dziecięcej. Po 15 latach utworzono Klinikę Pediatrii i Hematologii, a w 1998 r. powstała Katedra i Klinika Hematologii Dziecięcej i Chemioterapii.

Obecnie Oddział Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Zabrzu, działający przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 im. Prof. Stanisława Szyszko Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, dysponuje łącznie 25 łóżkami. W skład zespołu wchodzi 9 lekarzy, w tym 2 specjalistów Poradni Hematologicznej, oraz 21 pielęgniarek. Miesięcznie hospitalizowanych jest około 90 pacjentów.

Oddział prowadzi kompleksową diagnostykę i leczenie pacjentów z nowotworami krwi, układu chłonnego oraz guzami litymi. Specjalizuje się w leczeniu chorób rozrostowych układu krwiotwórczego, takich jak ostrych białaczek, chłoniaki, choroba Hodgkina, a także pacjentów z guzami nerek, wątroby, tkanek miękkich i guzami zarodkowymi. Diagnostyka onkohematologiczna prowadzona jest z użyciem najnowszych metod, w tym monitorowania minimalnej choroby resztkowej za pomocą 8-kolorowej cytometrii przepływowej.

Wyłoniono wykonawcę budynku Śląskiego Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również