Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Wszyscy zabrzańscy sportowcy w jednym miejscu

  • Dodano: 2017-02-22 10:30, aktualizacja: 2017-02-22 12:40

Czy zabrzanie bili rekordy olimpijskie? Jak rodziła się historia Górnika Zabrze? - to tylko przykładowe pytania, na które odpowiedzi znajdziemy w albumie „Sportowcy z Zabrza”, którego promocja odbyła się 21 lutego. Na promocji nie zabrakło Stanisława Oślizło.

To już drugi album cyklu - jesienią zaprezentowano „Artystów z Zabrza” – i tym razem autorzy skupili się na przekrojowej historii lokalnego sportu, począwszy od czasów przedwojennych na współczesności skończywszy. Album powstał z inicjatywy prezydent miasta, Małgorzaty Mański-Szulik, którą w dniu promocji obowiązki zatrzymały w Warszawie.

Tym albumem Pani Prezydent chce podziękować i złożyć hołd wszystkich wspaniałym sportowcom, którzy reperezentowali nasze miasto na przestrzeni ostatnich stu lat. Pani Prezydent zawsze podkreśla, że sport to w Zabrzu filar, na którym można opierać rozwój tego miasta i jego mieszkańców  - mówiła Katarzyna Dzióba, zastępca prezydent miasta.

To  pierwsze tak kompleksowe opracowanie w którym bardzo dużo informacji znajdą nie tylko kibice Górnika Zabrze, ale także innych dyscyplin .

Oczywiście były wcześniejsze publikacje - kapitalna praca Joachima Waloszka, bez którego nie mielibyśmy dziś pojęcia o wielu rzeczach- ale tu jest istotna forma albumu. Staraliśmy się połączyć treść ze zdjęciami, to piękne fotografie i wielki atut albumu. Niektóre to naprawdę perełki. Ale jest też ciekawa treść – nie  tylko liczby i fakty powszechnie znane, ale też mnóstwo anegdot i ciekawostek- mówił Dariusz Czernik, jeden z autorów albumu, który przyznał, że tytuł to tak naprawdę efekt 25 lat pracy.

Redaktor dodał także, że ma wyrzuty sumienia, kiedy pomyśli, ilu rzeczy w albumie nie udało się zmieścić. Wspomnianych zdjęć jest w albumie około 200, z których 20 – 30 proc. kibice najprawdopodobniej nigdy wcześniej nie widzieli. Już na jednej z pierwszy stron pojawia się fotografia Stanisława Oślizło, legendarnego kapitana Górnika, który 21 lutego był obecny na promocji. Nie miałem jeszcze okazji zajrzeć do tego albumu, czekam z wielką niecierpliwością, nawet nie wiem czy zostałem tam uwzględniony – mówił skromnie kapitan reprezentacji Polski i Górnika Zabrze.

Na pewno nie da się tego z życia wykreślić, co było wspaniałe, nie tylko nam sprawiało ogromną radość, ale też rzeszy kibiców – mówił Stanisława Oślizło.

Zapytany o ocenę ostatnich występów Górnika odparł: Może nie na miarę oczekiwań, ale mam nadzieję, że odrobimy te straty i jeszcze będziemy się cieszyć z awansu do Ekstraklasy.

Fragment rozmowy ze Stanisławem Oślizło podczas promocji albumu „Sportowcy Zabrza”

Na promocji nie mogło zabraknąć najwierniejszego kibica Górnika Zabrze, czyli Stanisława Sętkowskiego. Wśród gości byli także: prof. Marian Oslislo, który zaprojoktował okładkę albumu, oraz przede wsystkim sportowcy i trenerzy, a wśród nich: Marek Kąpa, Jan Kowalski i Józef Dankowski.

Album będzie można kupić w każdej filii zabrzańskiej Biblioteki Miejskiej.

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.