Laureaci tegorocznych wyróżnień im. św. Kamila odebrali już swoje statuetki, które przyznawane są za działanie na rzecz mieszkańców Zabrza od 20 lat.
Wyróżnienia im. św. Kamila przyznawane są od 2001 roku. Dostają je osoby i instytucje, które budują pozytywny wizerunek Zabrza i pozytywnie działają na rzecz jego mieszkańców. Kandydatów mogą zgłaszać działające w Zabrzu instytucje i członkowie Kapituły. O przyznaniu Wyróżnienia decyduje Kapituła Wyróżnienia.
W 2021 roku wyróżnieni zostali czterej laureaci. 9 lipca odbyła się gala w Teatrze Nowym w Zabrzu, podczas której odebrali statuetki.
Wyróżnienia im. św. Kamila – laureaci 2021 roku
- prof. Piotr Knapik
- dr Marek Hawranek
- Monika Parys
- Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Zabrzu
Prof. Piotr Knapik jest lekarzem specjalistą anestezjologii i intensywnej terapii, nauczycielem akademickim oraz Kierownikiem Oddziału Klinicznego Kardioanestezji i Intensywnej Terapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
– Wyróżnienie im. św. Kamila, otrzymał za ponad 40-letnią pełną oddania pracę na rzecz ratowania zdrowia i życia pacjentów, za stworzenie w Śląskim Centrum Chorób Serca, Oddziału Kardioanestezji, którym kieruje od 27 lat, za poszukiwanie nowych metod intensywnej terapii , kształcenie rzeszy studentów medycyny oraz za ogromne zaangażowanie w leczeniu pacjentów z najcięższą postacią COVID-19, z zastosowaniem utleniania pozaustrojowego (ECMO) – przekazuje Dawid Wowra, Rzecznik Prasowy Urzędu Miejskiego w Zabrzu.
Dr Marek Hawranek to lekarz ortopeda, ordynator oddziału Chirurgii urazowo-ortopedycznej, który całe swoje życie zawodowe związał ze Szpitalem Miejskim w Zabrzu.
– Wyróżnienie im. św. Kamila otrzymał za 50 lat pełnej poświęcenia pracy w zabrzańskim szpitalu oraz służbie na rzecz chorych, za wprowadzanie innowacyjnych metod wykonywania operacji najtrudniejszych przypadków, dzielenie się doświadczeniem i szkolenie pokoleń lekarzy, z przeprowadzania najbardziej skomplikowanych operacji w zaawansowanej chorobie zwyrodnieniowej stawów kolanowych i biodrowych oraz za niezwykłą wrażliwość, pokorę i kompleksowe podejście do pacjentów – przekazuje Dawid Wowra, Rzecznik Prasowy Urzędu Miejskiego w Zabrzu.
Monika Parys jest magistrem pielęgniarstwa, specjalistą pielęgniarstwa zachowawczego w Śląskim Centrum Chorób Serca, w którym pracuje od 1998 r., od 2017 r. na stanowisku Pielęgniarki Naczelnej.
– Wyróżnienie im. św. Kamila zostało przyznane za ponad 20-letnią pełną zaangażowania w pracę na rzecz chorych, zaangażowanie przy organizacji Oddziału Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej, a także oddziałów w nowym budynku C, za ogromny wkład w tworzenie w czasie pandemii otwartego oddziału zakaźnego tzw. strefy 0 i I. oraz procedur pozwalających skutecznie i bezpiecznie opiekować się pacjentami chorymi na COVID-19 oraz za życzliwe wsparcie udzielane innym pielęgniarkom i personelowi szpitala na co dzień oraz za pomoc i ogromne serce okazywane pacjentom – przekazuje Dawid Wowra, Rzecznik Prasowy Urzędu Miejskiego w Zabrzu.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Zabrzu działa w naszym mieście już od ponad 30 lat.
– Wyróżnienie im. św. Kamila otrzymał za ponad 30 lat realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej na rzecz potrzebujących, za zainicjowanie i realizację wielu cyklicznych projektów skierowanych do zabrzan takich jak:. „Aktywny Samorząd”, „Drogowskaz”, czy „Posiłek w szkole” oraz za wzorcowe, skuteczne, wszechstronne i szybkie niesienie pomocy osobom dotkniętym COVID – 19 i ich rodzinom – przekazuje Dawid Wowra, Rzecznik Prasowy Urzędu Miejskiego w Zabrzu.
Wyróżnienia im. św. Kamila przyznawane są już od 20 lat
Św. Kamil jest patronem chorych, szpitali i personelu medycznego, ale to nie wszystko. Od 1996 roku jest również patronem miasta Zabrze. Z tego powodu to właśnie jego imieniem nazwano coroczne wyróżnienia, które zawsze przyznawane są w lipcu, czyli miesiącu śmierci św. Kamila.
W ciągu ostatnich 20 lat statuetki św. Kamila otrzymali między innymi prof. Marian Zembala, „Caritas” Diecezji Gliwickiej, Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religii, ks. Arkadiusz Kinel i o. Andrzej Chorążykiewicz.