Wiadomości z Zabrza

Walentynki 2019 - oto 6 pomysłów na romantyczną randkę w Zabrzu

  • Dodano: 2019-02-11 17:00, aktualizacja: 2019-02-13 06:57

Walentynki 2019 w Zabrzu: 14 lutego obchodzimy święto zakochanych. Jak spędzić dzień świętego Walentego w Zabrzu? Oto nasze subiektywne propozycje!

Starożytni Rzymianie obchodzili Luperkalia będące pierwowzorem walentynek. Było to święto ku czci Fauna, czyli  pół człowieka, pół kozła, będącego bożkiem płodności, opiekunem trzód i zbiorów. Panny pisały wtedy swe imiona na karteczkach i wrzucały je do urny, a młodzieńcy losowali je, wybierając sobie towarzyszkę zabaw.

Natomiast Słowianie celebrowali Noc Kupały – święto ognia i płodności, przypadającą w dniu letniego przesilenia Słońca, czyli około 21-22 czerwca. Młodzieńcy skakali przez ognisko, a panny wyplatały wianki, a następnie spławiały je w rzece. Niektóre z nich tonęły, zapowiadając śmierć dziewczyny, inne płynęły w dal zwiastując staropanieństwo, a jeszcze inne były skrzętnie wyławiane przez młodzieńców zakochanych we właścicielkach wianka. Dziś natomiast obchodzimy walentynki. To, jak będą one przebiegać zależy wyłącznie od zakochanych. 

  1. Szychta w Kopalni Guido
  2. Spektakl w Sztolni Królowa Luiza
  3. Walentynki na rockowo
  4. A może spacer? Czyli stare, sprawdzone sposoby na randkę
  5. Wizyta w kinie
  6. Uczta dla podniebienia, czyli romantyczna kolacja

Szychta w Kopalni Guido

Nic tak bardziej nie zbliża do siebie jak wspólna praca – prawda to, czy fałsz? O tym będą mogli przekonać się wszyscy zakochani, którzy wybiorą się w walentynki na wspólną szychtę do Kopalni Guido. Czekają ich niezapomniane wrażenia, ale i ciężka praca w mrocznych chodnikach węglowej kopalni. Ciemność, ciasnota i przerażająca cisza – w takich warunkach zakochani będą mogli wsłuchiwać się w bicie własnych serc, oczywiście zanim przystąpią do prawdziwej pracy. Przed zjazdem otrzymają pełny ekwipunek i strój sztygarski, a potem ruszą w najgłębiej położone rejony Kopalni Guido (najniższy punkt trasy znajduje się na głębokości 355 metrów!) Orientacyjny czas pokonania trasy to 3,5 godziny.

Trasa wiedzie przez obszar ściany wydobywczej nr 4, eksploatowanej w celach szkoleniowo-badawczych w drugiej połowie XX wieku. „Szychta” to propozycja dla osób przygotowanych na spory wysiłek i solidną porcję wrażeń – wyjaśniają przedstawiciele Kopalni Guido.

Spektakl w Sztolni Królowa Luiza

Spektakl walentynkowy w kopalni? Czemu nie?! Sztolnia Królowa Luiza w dniu świętego Walentego o godz. 19.00 zaprasza na „Seks dla opornych” w reżyserii Piotra Wiśniewskiego. W rolach głównych na scenie, w industrialnej Łaźni Łańcuszkowej, wystąpi wybitna śląska aktorka, od lat związana z Teatrem Rozrywki w Chorzowie, gwiazda spektaklu „Klimakterium” Małgorzata Gadecka oraz Dariusz Wiktorowicz.

Dla wszystkich naszych zakochanych gości przygotowaliśmy dodatkowo coś ekstra. Drobny poczęstunek na powitanie! Nie zdradzimy nic więcej, bo w Walentynki niespodzianki są najlepsze – informują organizatorzy na swoim facebookowym profilu.

Bilety można kupić poprzez stronę internetową www.kopalniaguido.pl lub stacjonarnie w kasach.

Walentynki na rockowo

Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu zapewni melomanom muzyczną podróż przez świat rockowych dźwięków. Przewodnikiem będzie Maciej Maleńczuk, który wystąpi razem z sekcją rytmiczną. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to recital wspominający dotychczasową pracę artystyczną Macieja Maleńczuka. Usłyszymy zarówno pieśni uliczne, jak i te późniejsze, z solowych płyt. Podczas koncertu nie zabraknie więc piosenek takich jak: „Ostatnia Nocka”, „Tango Libido”, „Sługi za szlugi”, „Synu”, „Dawna Dziewczyno”. Bilety w cenie 89, 109, 129 oraz 159 złotych do nabycia w kasie DMiT lub on-line.

A może spacer? Czyli stare, sprawdzone sposoby na randkę

Długi, romantyczny spacer w pięknych okolicznościach przyrody to nieśmiertelny pomysł na miłe „sam na sam”. Jednym z bardziej malowniczych miejsc w Zabrzu jest okolica stawów zapadliskowych znajdujących się w sąsiedztwie ul. Tarnopolskiej. To obszar o powierzchni ponad 95 hektarów, który niedawno został poddany rekultywacji. Pojawiły się nowe drzewa i krzewy, wytyczono ścieżki spacerowe, a także zamontowano ławki.

Innym wartym odwiedzenia miejscem jest Kąpielisko Leśne. To tutaj odbywa się popularna impreza biegowa „Leśne run”. Kąpielisko Leśne położone jest w malowniczym zakątku Zabrza-Maciejowie (ul. Srebrna10). To zielone płuca postindustrialnego miasta. Zimą, co prawda nie można zażywać kąpieli, ale zakochani mogą przytuleni spacerować uroczymi alejkami i godzinami rozprawiać o łączących ich uczuciu lub bardziej przyziemnych sprawach.

Wizyta w kinie

To klasyk tak stary, jak dzieje światowej kinematografii, ale pomimo lat, nie traci na wartości. Randka w kinie to jedna z opcji najczęściej wybieranych przez zakochanych.

Zabrzańskie Multikino przygotowało dla zakochanych bogaty program. Wszyscy widzowie nie tylko zobaczą wybrany film, ale także mogą powalczyć o voucher na lot balonem lub telefony Samsung Galaxy J6 (zabawa trwa od 25 stycznia do 14 lutego, a wszystkie informacje dostępne są na oficjalnym fanpage’u Multikina na Facebooku. Warunkiem udziału w zabawie jest zakup 2 biletów do Multikina na dowolny seans, który odbędzie się 14 lutego oraz udzielenie odpowiedzi na pytanie konkursowe.

Co ciekawego zobaczymy na ekranach kina w dniu św. Walentego?. Walentynkowe hity to „Planeta Singli” oraz „Miszmasz, czyli Kogel Mogel 3”. Nie zabraknie też filmu akcji jak „Alita: Battle Angel”, a także oscarowego faworyta, czyli „Green Book” z Viggo Mortensenem i Mahershalą Alim.

Uczta dla podniebienia, czyli romantyczna kolacja

Stare porzekadło mówi, że przez żołądek do serca. Zasadę tę można wcielić w życie także i w walentynki. Gdzie można zjeść pyszne dania w niesztampowych wnętrzach? Miłośnicy turystyki industrialnej powinni zajrzeć do restauracji Szyb Maciej, mieszczącej się w Zabrzu przy ul. Srebrnej 6. Znalazła się w przewodniku Gault&Millau 2019. Szyb ten wchodzi w skład zespołu obiektów dawnej Kopalni „Concordia”, później „Pstrowski” w Zabrzu – Maciejowie, a jego historia sięga początku XX wieku.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.