W sali historycznej zabrzańskiego Ratusza została podpisana wczoraj umowa w ramach projektu „Miasto Przestrzenią Rozwoju” na przeprowadzenie szkoleń przygotowujących osoby chętne do budowania projektów startupowych w naszym mieście. To kolejny element naszego miejskiego programu startupowego Startup City Zabrze oraz kolejny element realizacji przyjętej w 2018 r. z inicjatywy prezydent Zabrza „Strategii tworzenia w Zabrzu ekosystemu startupów z obszarów medycyny i pokrewnych”.
Podpisy na umowie złożyli: prezydent Zabrza Małgorzat Mańka-Szulik oraz Bogusław Kazimierz Kamiński, prezes zarządu spółdzielni socjalnej FAMILOK, która przeprowadzi w/w szkolenia. W spotkaniu udział wzięli także m.in. Janusz Dramski, oficer startupowy Miasta Zabrze, a także przedstawiciele Wydziału Realizacji Projektów oraz Biura ds. Inwestorów Urzędu Miejskiego w Zabrzu.
Szkolenia dla osób chcących tworzyć startupy
Szkolenia zachęcać będą do budowania starupów w ramach Centrum Szkoleniowego Startupów, Technologii Cyfrowych i Medycznych. Projekt jest finansowany z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Głównym celem projektu jest przeszkolenie i przygotowanie uczestników szkoleń do budowania oraz rozwijania projektów startupowych wraz z możliwością doszkalania się po zakończeniu programu szkoleniowego poprzez odtwarzanie materiałów szkoleniowych wideo udostępnionych w Internecie.
W ramach projektu zostaną utworzone dwie grupy szkoleniowe po 16 osób, których uczestnicy planują założenie firmy startupowej, bądź też są już na wczesnym etapie działalności startupowej. Szkolenie skierowane jest dla osób zameldowanych, mieszkających, studiujących w Zabrzu oraz do osób, które pracują lub też prowadzą firmę w naszym mieście. Również osoby uczące się w Zabrzu będą mogły skorzystać z darmowych szkoleń, które będą się odbywały na terenie naszego miasta.
W ramach szkoleń, które będą się odbywać w weekendy, przewidziana jest szeroka tematyka związana z tworzeniem a następnie rozwijaniem i skalowaniem startupu. Uczestnicy szkoleń dowiedzą się w jaki sposób szukać pomysłów na startup, jak zaprojektować produkt lub usługę, jak analizować rynek i konkurencję, jak przygotować biznes plan, jak prowadzić marketing, gdzie szukać finansowania dla pomysłu oraz ekspansji oraz w jaki sposób prezentować swój startup lub pomysł aby zdobyć inwestorów.
Ponadto uczestnicy zostaną objęci mentoringiem i indywidualnymi konsultacjami z osobami posiadającymi bogate doświadczenie biznesowe, pod okiem których będą mogły rozwijać swoje pomysły startupowe.
Dla osób, które nie zakwalifikują się na szkolenia stacjonarne, projekt przewiduje budowę dedykowanej strony internetowej z interaktywnym kursem w postaci filmów dot. kompleksowych zagadnień z zakresu przygotowania i prowadzenia firmy startupowej.
Na zakończenie każdego ze szkoleń, uczestnicy wezmą udział w tzw. DemoDay, gdzie zaprezentują podczas prezentacji swoje pomysły potencjalnym inwestorom.
Szkolenia zostaną przeprowadzone przez wyłonioną w przetargu Spółdzielnię Socjalną FAMILOK, która posiada doświadczenie w zakresie organizacji szkoleń biznesowych.
Startup City Zabrze
Realizacja dedykowanych szkoleń dla startupów to kolejny element miejskiego programu startupowego Startup City Zabrze oraz kolejny element realizacji przyjętej w 2018 r. z inicjatywy prezydent Zabrza „Strategii tworzenia w Zabrzu ekosystemu startupów z obszarów medycyny i pokrewnych”.
W ramach programu Startup City Zabrze regularnie organizowane są spotkania dla osób zainteresowanych tematyką startupową pod nazwą MedTechMeetups. W bieżącym roku zorganizowaliśmy również konferencję Health Med Innovations poświęconą współpracy pomiędzy sektorem IT i branżą medyczną, cyfryzacji obsługi pacjenta, robotyki w medycynie oraz sztucznej inteligencja w ochronie zdrowia.
Projekt będzie realizowany do końca lutego 2024 r.
Wartość projektu to 718 935 zł brutto.