Wiadomości z Zabrza

W Zabrzu powstała najnowocześniejsza sala gimnastyczna w południowej Polsce!

  • Dodano: 2021-02-01 08:15, aktualizacja: 2021-02-01 08:07

W zabrzańskiej dzielnicy Zaborze uroczyście oddana została dziś do użytku profesjonalna sala gimnastyczna, którą wybudowano przy Zespole Szkół Sportowych im. Janusza Kusocińskiego.

Pod względem wielkości to drugi w kraju tak wysoko wyspecjalizowany obiekt dedykowany gimnastyce i pierwszy taki w południowej Polsce.

Sala gimnastyczna została wybudowana głównie z myślą o dzieciach i młodzieży trenującej gimnastykę sportową. Zastosowane standardy pozwalają organizować w obiekcie zawody sportowe, w tym także Mistrzostwa Europy.

Łączny koszt inwestycji wyniósł prawie 19 mln zł (16 887 918 zł kosztowały roboty budowlane, a 2 036 674 zł przeznaczono na wyposażenie i sprzęt gimnastyczny), z czego ok. 8 mln zł stanowiło pozyskane przez Zabrze dofinansowanie z Ministerstwa Sportu. Jedyny większy obiekt tego rodzaju w Polsce to sala Leszka Blanika w Gdańsku.

To długo oczekiwana przez zawodników i uczniów inwestycja. W Zabrzu rozwijamy infrastrukturę sportową z zakresu wielu dyscyplin. Jest ona dedykowana zarówno profesjonalistom, jak i amatorom. Tylko w ubiegłym roku przyznaliśmy ponad sześćdziesiąt dofinansowań dla młodzieżowych klubów sportowych, w których trenuje ok. 4,5 tys. uczestników – komentuje Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Budynek oddany dzisiaj do użytku przy ul. Płaskowickiej składa się z trzech poziomów i nie posiada barier architektonicznych. Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami zainstalowana została tu m.in. winda. Powierzchnia całkowita sali wynosi 3 370 m2, w tym część użytkowa to 2 516 m2.

Obiekt wyposażony jest w profesjonalny sprzęt sportowy przeznaczony do treningów gimnastycznych, w tym m.in.: pięć równoważni, trzy poręcze asymetryczne, pięć drążków gimnastycznych, dwie pary poręczy symetrycznych, dwa stoły gimnastyczne, ścieżkę akrobatyczną, ścieżkę batutową, trampolinę Euro-Tramp, dwie batuty małe, dwa doły asekuracyjne wypełnione odpowiednimi gąbkami, dwa konie z łękami, dwa grzybki, kapelusz, niskiego konia bez łęków, parę kół standard, dwie pary kół treningowych, dwie lonże i plansze gimnastyczne do ćwiczeń wolnych. Wszystkie przyrządy gimnastyczne obudowane są materacami bezpieczeństwa. Dostępne są również liny, drabinki i mniejszy gimnastyczny sprzęt. Producentem sprzętu jest firma SPITH.

Widownia liczy 212 miejsc i znajduje się powyżej poziomu wykorzystywanego przez zawodników. Dzięki temu goście będą mogli podziwiać wyczyny sportowców z lepszej perspektywy. Pod widownią znajduje się duży magazyn na sprzęt sportowy. W nowej hali mieszczą się także cztery duże szatnie dla uczniów/zawodników wraz z sanitariatami.

W obiekcie znajdują się również: pokoje trenerskie, pokój fizjoterapeuty, gabinet pielęgniarki szkolnej, gabinet masażysty, trzy mniejsze salki treningowe, z czego dwie posiadają lustra i są salkami baletowymi. 

W szkole mamy 159 gimnastyków, którzy na przestrzeni ostatnich czterech lat zdobyli 41 medali złotych, 46 srebrnych i 51 brązowych. Co roku bierzemy udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, Małej Olimpiadzie, Indywidualnych Mistrzostwach Polski i Drużynowych Mistrzostwach Polski. Przy szkole działa również Centralny Ośrodek Polskiego Związku Gimnastycznego, w którym obecnie jest  siedem zawodniczek należących do kadry narodowej – stwierdza Wioletta Stępień, dyrektor Zespołu Szkół Sportowych im. Janusza Kusocińskiego w Zabrzu.

Absolwentkami ZSP są m.in. byłe olimpijki: Katarzyna Jurkowska-Kowalska (Rio de Janeiro, 2016 r.) oraz Joanna Skowrońska-Białas, (Sydney, 2000 r.).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.