Wiadomości z Zabrza

W Zabrzu otwarto kolejną placówkę z myślą o osobach z niepełnosprawnościami [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2023-11-27 11:30

Przy ul. Bytomskiej 24 uroczyście otwarta została filia Środowiskowego Domu Samopomocy. Miejsce będzie służyło osobom z niepełnosprawnościami, demencją czy chorobami neurodegeneracyjnymi. W budynku powstało także Centrum Opieki Dziennej i Wytchnieniowej, które prowadzić będzie Forum „Razem”.

– Wsparcie osób z niepełnosprawnościami to jeden z priorytetów w polityce społecznej naszego miasta. Inwestując w infrastrukturę i realizując projekty dedykowane tej grupie staramy się sprostać jej szczególnym potrzebom. Dzięki kompleksowemu remontowi, który przeprowadzony został w budynku przy ul. Bytomskiej 24, mogliśmy przeznaczyć go na działania wspierające osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny. Trzydziestu nowych uczestników będzie miało okazję nauczyć się funkcjonowania w życiu codziennym w komfortowych warunkach – stwierdziła podczas uroczystego otwarcia filii ŚDS prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

– Warto docenić pracę, jaka została tu wykonana przez ludzi, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka. Ponad 4 miliony złotych, które przekazało na ten cel miasto, a także fundusze pochodzące z dotacji celowych, pozwoliły nam na kompleksową rewitalizację miejsca, w którym spotkaliśmy się dzisiaj. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt – komentowała dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Zabrzu Marta Wypart-Daniel.

Gruntowny remont obiektu

Rewitalizacja budynku była nie lada wyzwaniem, bo obiekt przy ul. Bytomskiej 24 ma ponad 100 lat. Udało się dostosować go do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Została tu zamontowana m.in. winda, która znacznie ułatwi korzystanie z budynku, a jej zakup sfinansowany został z dotacji pozyskanej z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zastosowano tu też m.in.: pętle indukcyjne, plan tyflograficznego oraz tabliczki informacyjne z napisami w alfabecie Braille’a. Obiekt wyposażono także w stanowiska komputerowe, które dostosowane są do obsługi osób ze szczególnymi potrzebami (niepełnosprawność sprzężona), zakupiono też słuchawki wyciszające dla osób z nadwrażliwością sensoryczną.

Gruntowny remont placówki przy ul. Bytomskiej 24 rozpoczął się w grudniu ub. r. i trwał do maja br. Dzięki przeprowadzonym tu pracom placówka, odpowiadając na potrzeby mieszkańców Zabrza poszerzyła swoje usługi o działalność na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dzienny ośrodek wsparcia oferuje 30 miejsc. Chętni mogą z niego korzystać przez pięć dni w tygodniu, od godz. 7.30 do godz. 15.30. Zorganizowany jest także dowóz uczestników do ośrodka. Każdego dnia mają też zapewniony ciepły posiłek.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również