Wsparcie przedsiębiorców w pozyskiwaniu funduszy unijnych, podniesienie konkurencyjności na rynku, a także wzajemna pomoc w rozwoju, to cele członków Proinnowacyjnego Klastra Biznesu. 23 małe i średnie przedsiębiorstwa, dwie szkoły wyższe i stowarzyszenie postanowili podjąć współpracę, by zwiększyć szanse śląskich firm na rynku ogólnokrajowym.
To prawdopodobnie pierwsza zakrojona na tak szeroką skalę inicjatywa przedsiębiorców z branży doradztwa finansowego w Polsce. I choć klastry wciąż nie są powszechną formą współpracy między firmami, w tym przypadku idea ta sprawdza się doskonale. W projekcie biorą udział zarówno instytucje z kilkunastoletnim stażem na rynku, jak i młode, nabierające rozpędu w działaniu firmy. Jak przekonuje jedna z twórczyń klastra, Anna Bereś, ten mariaż młodości i doświadczenia daje pozytywny skutek w postaci innowacyjnych rozwiązań. Jednym z nich jest platforma on-line, umożliwiająca członkom klastra stały kontakt. Za jej pomocą na bieżąco monitorują aktualne działania i wymieniają spostrzeżenia. Tam też liderzy projektu wyznaczają swoim podopiecznym nowe cele i sprawdzają postępy prac. Wszystko to, by jeszcze lepiej wykorzystać potencjał każdego z członków i osiągnąć sukces.
Członkostwo w klastrze jest bezpłatne. Koordynatorki projektu zachęcają do odwiedzenia strony klasterbiznesu.pl, na której można zapoznać się z pełnymi informacjami o przedsięwzięciu oraz znaleźć wszystkie dane kontaktowe, umówić na spotkanie i przystąpić do działania. Klastrowicze prowadzą również blog Proinnowacyjni.pl, na którym na bieżąco pojawiają się informacje o programach unijnych, możliwościach zdobycia dofinansowań, a także ważne i ciekawe informacje dotyczące biznesu, gospodarki oraz swoich bieżących działań.