Wiadomości z Zabrza

W Katowicach odbyła się defilada Wierni Polsce z okazji Święta Wojska Polskiego!

  • Dodano: 2019-08-16 08:45, aktualizacja: 2019-08-16 10:26

15 sierpnia, w Katowicach odbyła się defilada Wierni Polsce – kulminacyjny punkt tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego. W uroczystości uczestniczył m.in. prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. Ulicami Katowic przedefilowało blisko 2600 żołnierzy.

-  100 lat temu mieszkańcy Górnego Śląska zdecydowali, że chcą być częścią odradzającej się Polski. Dzięki ich poświęceniu, dzięki ich wysiłkowi Górny Śląsk i Śląsk jest nierozerwalnie związany z Polską. Jesteśmy im wdzięczni za ich postawę. Ta postawa patriotyzmu, oddania Ojczyźnie jest postawą, która jest wzorem dla dzisiejszych żołnierzy Wojska Polskiego – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas defilady Wierni Polsce w Katowicach.

Ulicami Katowic przedefilowało blisko 2600 żołnierzy – pododdziały piesze Wojska Polskiego i krajów sojuszniczych, przejechało ponad 180 jednostek sprzętu wojskowego, a nad głowami widzów przeleciało ponad 6o statków powietrznych. W tym roku po raz pierwszy w defiladzie udział wzięła orkiestra górnicza.

- Polski żołnierz służy po to, abyśmy my wszyscy byli bezpieczni. Żołnierze, dziękuję za waszą codzienną służbę, odpowiedzialność i poświęcenie w służbie dla dobra Polski i życzę Wam, aby Polska mogła dalej rozwijać się bezpiecznie – mówił prezydent Andrzej Duda.

Defiladę poprzedziło wręczenie przez prezydenta A. Dudę nominacji generalskich i nominacji admiralskiej. Na stopień generała dywizji mianowani zostali: generał brygady Sławomir Kowalski oraz generał brygady Krzysztof Radomski, na stopień generała brygady: pułkownik Artur Jakubczyk i pułkownik Krzysztof Walczak, na stopień kontradmirała komandor Piotr Nieć.

W Katowicach odbyła się defilada Wierni Polsce z okazji Święta Wojska Polskiego!

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • GallAnonim

    Normalnie jak przed Wojną. W sprzęcie widać że, jesteśmy ok 30 lat za sąsiadami do tyłu a za czołówką 100 lat. Jednak żołnierze butnie z twardymi minami idą i defilują prezentując sprzęt który w większości wyjechał z muzeów wojskowych. Te kilka starych leopardów które aby mogły jechać trzeba było zbierać i kanibalować inne czołgi, trochę Rosomaków i największy przewał w MON czyli Honker, mają powstrzymać lub odstraszać ??? Śmiech. W 1935 też tak było .

  • hromani

    Jak w Rosji są takie manewry - to jest skandal na cały świat.Są równi i równiejsi.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.