Wiadomości z Zabrza

W Katowicach odbyła się defilada Wierni Polsce z okazji Święta Wojska Polskiego!

  • Dodano: 2019-08-16 08:45, aktualizacja: 2019-08-16 10:26

15 sierpnia, w Katowicach odbyła się defilada Wierni Polsce – kulminacyjny punkt tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego. W uroczystości uczestniczył m.in. prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. Ulicami Katowic przedefilowało blisko 2600 żołnierzy.

-  100 lat temu mieszkańcy Górnego Śląska zdecydowali, że chcą być częścią odradzającej się Polski. Dzięki ich poświęceniu, dzięki ich wysiłkowi Górny Śląsk i Śląsk jest nierozerwalnie związany z Polską. Jesteśmy im wdzięczni za ich postawę. Ta postawa patriotyzmu, oddania Ojczyźnie jest postawą, która jest wzorem dla dzisiejszych żołnierzy Wojska Polskiego – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas defilady Wierni Polsce w Katowicach.

Ulicami Katowic przedefilowało blisko 2600 żołnierzy – pododdziały piesze Wojska Polskiego i krajów sojuszniczych, przejechało ponad 180 jednostek sprzętu wojskowego, a nad głowami widzów przeleciało ponad 6o statków powietrznych. W tym roku po raz pierwszy w defiladzie udział wzięła orkiestra górnicza.

- Polski żołnierz służy po to, abyśmy my wszyscy byli bezpieczni. Żołnierze, dziękuję za waszą codzienną służbę, odpowiedzialność i poświęcenie w służbie dla dobra Polski i życzę Wam, aby Polska mogła dalej rozwijać się bezpiecznie – mówił prezydent Andrzej Duda.

Defiladę poprzedziło wręczenie przez prezydenta A. Dudę nominacji generalskich i nominacji admiralskiej. Na stopień generała dywizji mianowani zostali: generał brygady Sławomir Kowalski oraz generał brygady Krzysztof Radomski, na stopień generała brygady: pułkownik Artur Jakubczyk i pułkownik Krzysztof Walczak, na stopień kontradmirała komandor Piotr Nieć.

W Katowicach odbyła się defilada Wierni Polsce z okazji Święta Wojska Polskiego!

Komentarze (2)    dodaj »

  • GallAnonim

    Normalnie jak przed Wojną. W sprzęcie widać że, jesteśmy ok 30 lat za sąsiadami do tyłu a za czołówką 100 lat. Jednak żołnierze butnie z twardymi minami idą i defilują prezentując sprzęt który w większości wyjechał z muzeów wojskowych. Te kilka starych leopardów które aby mogły jechać trzeba było zbierać i kanibalować inne czołgi, trochę Rosomaków i największy przewał w MON czyli Honker, mają powstrzymać lub odstraszać ??? Śmiech. W 1935 też tak było .

  • hromani

    Jak w Rosji są takie manewry - to jest skandal na cały świat.Są równi i równiejsi.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również