Wiadomości z Zabrza

W Domu Muzyki i Tańca zabrzmiała "Symfonia dla Zabrza" [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2022-10-11 08:30, aktualizacja: 2022-10-11 08:51

W minioną niedzielę w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbyło się wyjątkowe wydarzenie – po raz kolejny wybrzmiała skomponowana przez belgijskiego kompozytora Henriego Seroka specjalnie z okazji 100. urodzin naszego miasta – „Symfonia dla Zabrza”.

Symfonia na 100-lecie Zabrza

Henri Seroka to belgijski kompozytor filmowy i piosenkarz. Popularność zdobył w latach 60. występując w Belgii, Francji, Niemczech, USA i Polsce, gdzie w 1969 roku zaśpiewał na Festiwalu Piosenki w Sopocie. Od wielu lat zajmuje się komponowaniem muzyki poważnej i filmowej oraz czynnie współpracuje z polskimi filmowcami, zwłaszcza z Jackiem Bromskim.Henri Seroka belgijski kompozytor filmowy i piosenkarz . Popularność zdobył w latach 60. występując w Belgii, Francji, Niemczech, USA i Polsce, gdzie w 1969 roku zaśpiewał na Festiwalu Piosenki w Sopocie. Od wielu lat zajmuje się komponowaniem muzyki poważnej i filmowej oraz czynnie współpracuje z polskimi filmowcami, zwłaszcza z Jackiem Bromskim.

Czteroczęściowa „Symfonia dla Zabrza” na chór i orkiestrę zarejestrowana została w studiu Polskiego Radia w Katowicach w sierpniu 2020 r. i podczas tegoż koncertu doczekał się swojego prawykonania.

W pierwszej części koncertu, który odbył się 9 października, wybrzmiała „Symfonia dla Zabrza”, następnie publiczność zgromadzona w DMiT usłyszała słynne fragmenty chóralne, wybrane z twórczości wielkich klasyków gatunku, od Haendla począwszy, na Kilarze kończąc. Oprawę wokalną zapewnił zabrzański chór „Resonans con tutti”, a wszystkim artystom towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.

Nagrody prezydenta miasta Zabrze

Wydarzenie było również okazją do wręczenia nagród prezydenta miasta Zabrze w dziedzinie kultury, których laureatami zostali:

  • prof. Antoni Barciak, m.in. za organizowanie od 25 lat zabrzańskiej międzynarodowej konferencji naukowej „Kultura Europy Środkowej” oraz za redakcję naukową interdyscyplinarnej monografii Zabrza,
  • Tomasz Koclęga, m.in. za tworzenie uznanych prac rzeźbiarskich oraz stworzenie zabrzańskiej grupy artystycznej Snow Art Poland,
  • Rajner Smolorz, za szereg renowacji przeprowadzonych w naszym mieście m.in. w muzeum miejskim czy w sali witrażowej MGW,
  • Jan Gustaw Jurkiewicz, m.in. za podjęcie się zadania utworzenia skansenu górniczego „Królowa Luiza”.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również