W piątek 22 października odnotowano kilka prób oszustwa na terenie Zabrza. Oszuści cały czas udoskonalają swoje metody lub też szukają nowych, aby skutecznie wyłudzić pieniądze od osób starszych.
Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów. Wykorzystując takie metody, oszuści wyłudzają od seniorów pieniądze, które często stanowią oszczędności ich życia.
Jak działają sprawcy?
Najczęściej stosują dwie metody „na wnuczka” i „na policjanta”. W przypadku tej pierwszej oszust podaje się za członka rodziny, który spowodował wypadek, przez co pilnie potrzebuje pieniędzy. Prosi o pomoc i zachowanie tajemnicy, ale sam nie może odebrać pieniędzy, dlatego przyśle zaufaną osobę.
W drugiej z kolei oszust podaje się za policjanta i informuje, że właśnie namierzono oszusta, nieuczciwych pracowników banku, w którym rozmówca posiada oszczędności lub osobę próbującą wyłudzić kredyt na fałszywy dowód rozmówcy. Fałszywi policjanci informują rozmówcę o jego zagrożonych pieniądzach, każą wypłacić wszystkie pieniądze z banku i przekazać je wskazanej osobie.
Seniorze nie daj się oszukać! Nie przekazuj osobie nieznajomej pieniędzy!
- Rozłącz połączenie (odłóż słuchawkę na widełki telefonu)
- Skontaktuj się z bliskimi (upewnij się, czy rodzina potrzebuje pomocy)
- Powiadom Policję zadzwoń na numer alarmowy 112
Zapamiętaj! Policjanci nigdy:
- nie informują przez telefon o swoich działaniach,
- nie proszą o przekazanie pieniędzy,
- nie pytają o sumę posiadanych oszczędności oraz miejsca ich przechowywania,
- nie proszą o podanie numerów kont bankowych, haseł,
- nie proszą o przelanie pieniędzy na wskazane konta bankowe,
- nie proszą o zaciągnięcie kredytu.