Nowoczesne poziomice laserowe zasilane akumulatorowo to urządzenia zapewniające wysoką precyzję, przekraczającą dokładność analogowych przyrządów pomiarowych z wodnymi libellami. Co więcej, ich bezprzewodowa natura pozwala używać je w dowolnych miejscach, a także umożliwia szybkie przenoszenie pomiędzy pomieszczeniami lub całymi placami budowy. Z kolei zastosowanie wspólnych akumulatorów, których żywotność przekracza setki cyklów ładowania i rozładowania pozwala znacząco zredukować koszty związane z zakupem tradycyjnych baterii. Co jeszcze trzeba wiedzieć na temat akumulatorowych poziomic laserowych?
Poziomica laserowa (laser krzyżowy) – co to jest za przyrząd?
Poziomica laserowa, lub mówiąc bardziej fachowo laser krzyżowy, to zaawansowany przyrząd pomiarowy wykorzystywany przez profesjonalne ekipy budowlane, remontowe oraz instalacyjne. Zastosowany w nim laser jest w stanie rzucać na dowolne płaszczyzny skoncentrowane wiązki światła widocznego gołym okiem. Mają one kształt prostych linii, które są czytelne zarówno w sztucznym oświetleniu generowanym przez lampy, jak i również w naturalnym świetle słonecznym. Ilość linii rzucanych przez poziomicę laserową jest różna i zależy przede wszystkim od konkretnego modelu urządzenia pomiarowego. Najprostsze z nich emitują tylko jedną, poziomą wiązkę światła i są dedykowane do prostych prac budowlanych i majsterkowania – przykładowo szybkiego wytyczania otworów pod kołki montażowe. Kolejną grupą są znacznie bardziej zaawansowane krzyżowe poziomice laserowe zdolne do jednoczesnego rzucania dwóch wiązek skoncentrowanego światła – pionowej i poziomej. Są one rzucane na płaszczyznę znajdującą się przed urządzeniem, co pozwala wykorzystywać taką poziomicę laserową do bardziej zaawansowanych zadań. Może być to między innymi wieszanie obrazów oraz różnorodnych dekoracji na ścianach mieszkań, z zachowaniem pełnej symetrii i estetyki. Najbardziej zaawansowanymi rodzajami urządzeń pomiarowych są poziomice laserowe 360°. Jak sama nazwa wskazuje, emitowane przez nie wiązki skoncentrowanego światła są rzucane wokół korpusu poziomicy w pełnym zakresie 360°. Jest to szczególnie przydatne podczas prowadzenia skomplikowanych prac konstrukcyjnych, takich jak wykonywanie sufitów podwieszanych czy montaż mebli kuchennych. Nowoczesne poziomice laserowe posiadają też zdolność do samopoziomowania. Oznacza to, że urządzenie pomiarowe automatycznie koryguje drobne nierówności terenu, dzięki czemu można rozkładać je na krzywych podłożach. Przykładowo jedna z nóg statywu, do którego jest przymocowana poziomica laserowa, może stać na dywanie, podczas gdy dwie pozostałe będą spoczywać na panelach. W takiej sytuacji urządzenie nadal będzie wskazywać idealny pion oraz poziom. Dzięki swoim właściwościom, poziomica laserowa jest nieocenionym narzędziem dla profesjonalistów i majsterkowiczów, którzy cenią sobie precyzję, efektywność i szybkość pracy. Umożliwia ona wykonanie dokładnych pomiarów w krótszym czasie, zwiększając tym samym wydajność pracy i jakość wykonanych projektów.
W jaki sposób może być zasilana akumulatorowa poziomica laserowa?
Współcześnie wszystkie dostępne w sprzedaży poziomice laserowe są bezprzewodowe. Jak wskazują specjaliści z firmy Domitech.pl, mogą one jednak być zasilane na trzy różne sposoby. Pierwszym z nich, stosowanym w najtańszych chińskich sprzętach, są zintegrowane baterie. Niestety, ich jakość pozostawia wiele do życzenia, przez co niezwykle szybko się rozładowują, a po krótkim czasie zaczynają permanentnie tracić swoją żywotność. Często brakuje im też mocy, dlatego też zasięg emitowanej przez nie wiązki nie przekracza zazwyczaj kilkunastu metrów. Drugim sposobem na zasilanie poziomicy laserowej są popularne „paluszki”, czyli baterie typu AA lub AAA. Co prawda, można je kupić praktycznie w każdym sklepie, jednak magazynują one w sobie tylko niewielkie ilości energii elektrycznej. W efekcie zarówno dystans emitowanej wiązki oraz czas pracy tego rodzaju sprzętów pozostawia wiele do życzenia, oznaczając konieczność regularnego wymieniania zużytych baterii. Dlatego też koszty eksploatacji poziomic laserowych zasilanych paluszkami na dłuższą metę potrafią być zaskakująco wysokie. Ostatnią grupą poziomic laserowych są urządzenia zasilane pełnowymiarowymi akumulatorami powszechnie stosowanymi w bezprzewodowych elektronarzędziach budowlanych. W zależności od konkretnego systemu pracują one z napięciem roboczym wynoszącym 12 lub 18 V. Zapewnia to wystarczająco duży zapas mocy do rzucania wiązki skupionego światła widocznej w odległości nawet kilkudziesięciu metrów względem poziomicy laserowej. Akumulatory umożliwiają również bardzo długi czas pracy. Pozwala to na pracę przez cały dzień roboczy, bez obawy o wyczerpanie się baterii. Co więcej, kupując poziomicę laserową kompatybilną z już posiadanymi elektronarzędziami bezprzewodowymi, będzie można w razie potrzeby szybko je wymienić lub zastosować w innych sprzętach. Warto jednak pamiętać, by przed nabyciem nowej poziomicy laserowej upewnić się, że wykorzystuje ona akumulatory z aktualnie wykorzystywanego systemu bateryjnego.