Wiadomości z Zabrza

Ubezpieczenie ciągnika siodłowego

  • Dodano: 2021-05-27 11:45, aktualizacja: 2021-08-05 12:03

OC stanowi obowiązkowe ubezpieczenie, które musi ponieść każdy właściciel samochodu, jeśli chce uniknąć drogiego mandatu. Jest to pewnego rodzaju gwarancja dla innych uczestników ruchu, że w razie wyrządzenia przez nas szkody nie dojdzie do ich straty. Sytuacja komplikuje się w przypadku przewoźników. Transportowanie towaru na dalekie odległości to duża ilość czasu spędzona przez kierowcę w trasie. W takiej sytuacji musi dochodzić do nieszczęśliwych zdarzeń. Każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, jak ważnym elementem biznesu jest cash flow. Brak ubezpieczenia połączony z wypadkiem mógłby doprowadzić do jego przerwania. Na szczęście można zabezpieczyć się przed tą sytuacją. W ramach tego artykułu skupimy się na ubezpieczeniu ciągnika siodłowego.

Dlaczego OC ciągnika siodłowego jest tak istotne?

Większość osób, która będzie czytać ten artykuł, zdaje sobie sprawę z podobieństwa językowego. Pamiętajmy jednak, że ciągnik siodłowy to pojazd, którego zadaniem jest ciągnięcie innych pojazdów. Nie należy mylić tego pojęcia z ciągnikiem rolniczym. Dlaczego OC jest w tym przypadku tak istotne? Najłatwiej odpowiedzieć, że jest tak ważne, ponieważ jest wymagane przez prawo. Innymi słowy, firma transportowa nie będzie długo działać na rynku, jeśli będzie działać nielegalnie. Jest to jednak bardziej złożony temat. Prowadzenie firmy transportowej prowadzi do wysokiego poziomu ryzyka. OC pozwala na uniknięcie znaczącej części trudności. Przede wszystkim tej wynikającej z występowania na drodze wypadków.

Od czego zależy cena OC ciągnika siodłowego?

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że nie ma jednej ceny, która jest oferowana przez wszystkich ubezpieczycieli. OC jest bardziej złożonym tematem, którego koszty są związane z wieloma czynnikami. Po pierwsze istotna jest sama marka oraz rok produkcji danego modelu (a także przebieg danego samochodu). Po drugie ważna jest również historia przebiegu poprzednich ubezpieczeń (tzw. historia szkód). Po trzecie cena OC zależy również od takich czynników jak pojemność silnika czy rodzaj paliwa, a nawet od liczby drzwi. To złożona kwestia, a najpewniejszym źródłem informacji są konkretni ubezpieczyciele. Nie zmienia to faktu, że warto korzystać również z pośredników, którzy wskażą najskuteczniejsze oferty w ramach danego kontekstu. Przydatne mogą być również kalkulatory internetowe.

Jak wybrać ubezpieczenie ciągnika siodłowego?

W przypadku podstawowego ubezpieczenia w formie odpowiedzialności cywilnej jednym z głównych kryteriów jest cena. Choćby w przypadku OCP ta kwestia nie byłaby tak oczywista i znacznie istotniejsze byłoby również sprawdzenie samego zakresu. W przypadku OC występują rozbieżności cenowe nawet w postaci tysięcy złotych w ramach jednego ciągnika siodłowego. Samo ubezpieczenie może stanowić znaczącą część budżetu przedsiębiorstwa i dlatego należy dokładnie przeanalizować tę sprawę. Co mieści się w samym zakresie OC? Przede wszystkim zawiera ono ochronę w przypadku uszkodzenia pojazdu lub jego kradzieży. W wielu sytuacjach warto będzie również przemyśleć kwestię ubezpieczenia AC, które obejmie swoim działaniem szerszy zakres szkód. Dodatkowo w wielu sytuacjach AC kupowane jednocześnie z OC prowadzi do obniżenia kosztów. Ponadto ciekawym zagadnieniem jest ubezpieczenie ciągnika siodłowego https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-ciagnika-siodlowego-w-leasingu/ z wykorzystaniem leasingu. Czasem może to być czynnik, który ma wpływ na koszt ubezpieczenia, ale nie będzie to prawdą w każdym przypadku. Ostatecznie więc cały proces sprowadza się do podobnych założeń.

Wiarygodność względem ubezpieczyciela

Ważnym aspektem całego procesu jest przedstawienie swojej wiarygodności względem ubezpieczyciela. W ten sposób można doprowadzić do obniżenia kosztów. Z jednej strony wiąże się to z historią wypadków oraz dostępną flotą pojazdów. Z drugiej strony można to zapewnić poprzez stosowanie dodatkowej formy ochrony. Może do niej należeć choćby skuteczny monitoring. Opłacalność tego typu rozwiązań musi być jednak liczona w szerszym kontekście i z większą liczbą występujących czynników.

Oddzielne ubezpieczenie naczepy

Pamiętajmy, że naczepy w kwestii ubezpieczenia są osobnym podmiotem w stosunku do ciągników siodłowych. Zresztą nieraz przedsiębiorstwo nie posiada tych pierwszych na własność, ponieważ są one wynajmowane. Nie należy zapominać o tej kwestii i jeśli jest taka potrzeba, zainteresować się również ubezpieczeniem samej naczepy. Warto na bieżąco śledzić ceny, które występują na rynku. Nie ma rozwiązania, które jest skuteczne w każdym przypadku. Z jednej strony ubezpieczyciele nieraz nakładają ulgi na przedsiębiorstwa, które już jakiś czas korzystają z ich usług. Z drugiej strony na rynku występuje konkurencja o pozyskanie klienta i z tego powodu oferta innego ubezpieczyciela może okazać się korzystniejsza.

Najważniejsze informacje

Ubezpieczenie ciągnika siodłowego https://www.mabo.info.pl/ubezpieczenia-oc-co-warto-wiedziec/ jest wymagane przez prawo, jeśli mówimy o najbardziej podstawowej jego formie tzn. OC. Na rynku występują znaczące rozbieżności w cenach tych usług. Jest to jeden z głównych czynników wyboru. Nie zmienia to jednak faktu, że za każdym razem powinniśmy dokładnie zapoznać się z umową, którą chcemy podpisać. Ponadto warto wykorzystać niezależne podmioty, które pomagają znaleźć optymalną ofertę. Podobną funkcję pełnią kalkulatory internetowe.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.