Wiadomości z Zabrza

Trwa XXII Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona"!

  • Dodano: 2023-10-19 07:45, aktualizacja: 2023-10-19 08:01

W naszym mieście trwa XXII edycja Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”, w ramach której na deskach Teatru Nowego w Zabrzu podziwiać możemy dziesięć spektakli, na które składają się najbardziej znaczące inscenizacje dramatu polskiego i obcego, w wykonaniu najlepszych zespołów teatralnych z całej Polski. Organizatorzy zadbali także o imprezy towarzyszące – w tym dyskusje z twórcami spektakli czy czytanie dramatów w wykonaniu młodzieżowych grup teatralnych.

XXII Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona"

„Rzeczywistość przedstawiona”... październik... to wyjątkowy czas, który już na stałe wpisał się w tradycję teatralną miasta Zabrze, ale nie tylkoŚ To coroczna okazja do obejrzenia dobrych przedstawień i spotkania z uznanymi zespołami z całej Polski!

Dziś o godz. 19.00, zaprezentowany zostanie spektakl Miła robótka Ewy Stusińskiej w reżyserii Agnieszki Jakimiak i w wykonaniu Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie. Piątek to natomiast pozakonkursowy Mianujom mie Hanka Alojzego Lysko w reżyserii Mirosława Neinerta i w wykonaniu Teatru Korez w Katowicach, który rozpocznie się o godz. 17.00.

W poniedziałek na deskach zabrzańskiego Teatru Nowego zagościł kolejny ze spektakli prezentowanych w ramach tegorocznej edycji Festiwalu – Polska język – trudna język autorstwa Jakuba Morawskiego w adaptacji Krzysztofa Materny. „Słownik Ptaszków Polskich” to tekst, którego głównym bohaterem jest; nasycony anglicyzmami, powtórzeniami i pseudo luzackimi frazami, język polski. Autor „Słownika” – Jakub Morawski  – o inspiracji jaką stanowi dla niego język i zabawa nim, mówi w ten sposób:  Polszczyzna po prostu mnie ciekawi. Moja zabawa językiem, nie wynikała z niezgody czy buntu, lecz miała podłoże krytyczne w pozytywnym sensie tego słowa – większe uwrażliwienie się na język i świadome, twórcze nim operowanie. Interesują mnie sposoby kreacji i posługiwania się różnymi językami w mowie i piśmie.  Ciekawi mnie geneza form językowego istnienia, w tym najbardziej języki najnowsze i „najżywsze”, wymyślane i używane na co dzień przez różne grona ich użytkowników: warstwy społeczne, grupy wiekowe, zawodowe, subkultury.

Festiwal "Rzeczywistość przedstawiona"

„Rzeczywistość przedstawioną” wymyślił nieżyjący już Stanisław Bieniasz, pisarz i dramaturg, a współtwórcami byli: Andrzej Lipski, aktor i wieloletni Dyrektor Naczelny i Artystyczny zabrzańskiej sceny oraz Bogdan Ciosek – reżyser.

Bieniasza szalenie interesowała współczesność i jej odbicie w sztuce. Wnikliwie przyglądał się polskim przemianom ustrojowym i obyczajowym, naszemu stosunkowi do historii, uczeniu się demokracji i potknięciom dnia codziennego. Uważał, że teatr to jest dobre miejsce do dyskusji na te tematy, a dramaturdzy powinni o nich pisać. W Polsce nie było  w tamtym czasie żadnego przeglądu sztuk współczesnych, zabrzański festiwal trafił więc na podatny grunt. Z drugiej strony pomysłodawcy i organizatorzy „Rzeczywistości przedstawionej” mieli świadomość, że ograniczenie się wyłącznie do dramaturgii polskiej nieomal z definicji ograniczy też siłę i znaczenie przeglądu. Ostatecznie festiwal prezentuje więc sztuki polskich i zagranicznych autorów, napisane po 1989 roku.

Festiwal, którego organizatorami są Miasto Zabrze i zabrzański Teatr Nowy ukazuje jeden z nurtów współczesnego teatru. Nurt ukierunkowany na realizacje i interpretacje dramatu (polskiego jak i obcego) powstałego po 1989 roku, który stara się spełniać postulat „lustra rzeczywistości” i pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym, religijnym.

Co roku do udziału w festiwalu zapraszane są najwybitniejsze polskie inscenizacje teatralne, które  prezentowane są na scenie Teatru Nowego, jak również w obiektach postindustrialnych, charakterystycznych dla naszego regionu. Na przestrzeni  dwudziestu jeden poprzednich edycji festiwalu gościliśmy m. in. Teatr Studio, Teatr Polonia, Teatr Powszechny, Teatr Rozmaitości w Warszawie; Teatr Współczesny w Szczecinie; Teatr Nowy i Teatr im. S. Jaracza w Łodzi; Teatr Wybrzeże w Gdańsku; Teatr Polski we Wrocławiu; Teatr Stary i Teatr Ludowy w Krakowie; Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Polski  w Bydgoszczy, Teatr im. J. Osterwy w Lublinie, Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie, Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, Teatr Polski w Bielsku – Białej, TR Warszawa, Lubuski Teatr w Zielonej Górze, Teatr Wierszalin w Supraślu, Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem, a także Teatry z Gruzji i Ukrainy. Festiwal ma charakter konkursu, a Jury oraz Jury „Młodych” decyduje o przyznaniu nagród w kilku kategoriach. Festiwal Dramaturgii Współczesnej oprócz spektakli konkursowych obfituje również w szereg imprez o charakterze edukacyjnym m. in. warsztaty dramatopisarskie i aktorskie, spotkania autorskie, wystawy plastyczne, prezentacje polskiego dramatu współczesnego przez młodzieżowe grupy teatralne, prezentacje miniaturek dramatu przeznaczone dla najmłodszego odbiorcy czytane w pobliskich ośrodkach edukacyjno – społecznych tzw. „Smykom rzeczywistość przedstawiona”, dyskusje widzów z twórcami przedstawień konkursowych i inne.

W tym roku do udziału w festiwalu organizatorzy zaprosili teatry m.in.: Nowy Teatr im. Witkacego ze Słupska, Teatr Bagatela z Krakowa, Teatr im. J. Szaniawskiego z Wałbrzycha, Teatr im. A. Fredry z Gniezna, Teatr Korez z Katowic, Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka z Warszawy, Teatr im. H. Modrzejewskiej z Zabrza oraz Teatr im. Stefana Żeromskiego z Kielc, Kompania Teatralna, oraz oczywiście Teatr Nowy z Zabrza.

XXII Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” potrwa od 15 do 22  października. Tego dnia ogłoszony zostanie też werdykt jury w składzie Dorota Buchwald, Kamilla Baar, Łukasz Drewniak, Jacek Sieradzki oraz JURY „MŁODYCH”.

Pełen repertuar i bilety dostępne są na stronie: https://teatrzabrze.pl/festiwal-2023/.

Trwa XXII Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona"!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również