Wiadomości z Zabrza

Trwa akcja "Lato w mieście 2022"

  • Dodano: 2022-07-27 08:00, aktualizacja: 2022-07-27 08:09

Zwiedzanie, półkolonie, przedstawienia teatralne, wystawy, konkursy i warsztaty – to tylko niektóre przedsięwzięcia realizowane przez organizatorów akcji „Lato w mieście 2022”. Miasto Zabrze przygotowało bogatą ofertę zajęć sportowych, rekreacyjnych, plastycznych i edukacyjnych, z których skorzystać mogą ci, którzy spędzają tegoroczne wakacje w mieście.

W akcji biorą udział m.in. Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu, Muzeum Miejskie w Zabrzu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Teatr Nowy w Zabrzu oraz Centrum Rozwoju Rodziny w Zabrzu.

Oferta wakacyjna Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Do końca sierpnia Sztolnia Królowa Luiza przygotowała zwiedzanie tematyczne pn. „CRAFTOMANIA”. To program zwiedzania podziemi nawiązujący do tematyki słynnej gry komputerowej. Trasa tematycznie przygotowana, zaaranżowana i dedykowana wszystkim fanom rozrywki interaktywnej. W trakcie zwiedzania dzieci uczestniczą w szeregu aktywności nawiązujących do zadań w grze, np. umiejętność craftingu, kodowanie, poznanie wielu rzadkich okazów geologicznych, spotkanie kolonii mobów. Po wyjściu z podziemi do dyspozycji zwiedzających jest Park 12C.

Od 11 lipca do 19 sierpnia odbędą się warsztaty „SKATE SZYCHTA” z deskorolką w Sztolnia Królowa Luiza. Program pozwoli uczestnikom na nawiązanie pierwszego kontaktu ze sportem, jakim jest jazda na deskorolce. Będzie dla nich kompendium podstawowej wiedzy i umiejętności, które pozwolą na dalszą przygodę z tą dyscypliną. Dodatkowe wzbogacenie programu zajęć sportowych o część edukacyjno-rekreacyjną, prowadzoną w Sztolni Królowa Luiza, pozwoli na zrównoważenie w ciągu dnia wysiłku fizycznego, z czasem relaksu i nauki przez zabawę oraz poznawania cennego dziedzictwa kultury.

Więcej informacji: PodziemnaPrzygoda.pl – najlepsza atrakcja na śląsku lub pod numerem telefonu 538-899-220.

W okresie wakacji Sztolnia Królowa Luiza będzie zapraszać na weekendowe animacje sportowe, atrakcje oraz warsztaty w Parku 12C. Zachęcamy do obserwowania profilu Sztolnia Królowa Luiza | Facebook, gdzie publikowane będą nadchodzące wydarzenia.

Wakacyjne seanse w kinie Roma

Swoją wakacyjną ofertę dla najmłodszych przygotowało również kino ROMA, które od 20 do 31 sierpnia zaprasza na seanse KINA FAMILIJNEGO w promocyjnej cenie 10,00 PLN.

Letnie wakacje z Miejską Biblioteką Publiczną

Najważniejszym wydarzeniem „Lata w bibliotece – 2022” będzie organizowany 7 sierpnia happening „Dzień Pszczół” w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu w godzinach od 10.00 do 16.00. W programie imprezy znajdą się spotkania ze znawcami tematyki pszczół i pszczelarstwa, a także ciekawe warsztaty, wśród których ofertę dla siebie znajdą zarówno najmłodsi, jak i nieco starsi fascynaci pszczelego świata.

Wakacyjna oferta Muzeum Miejskiego w Zabrzu

Muzeum Miejskie w Zabrzu przygotowało w okresie wakacyjnym (lipiec-sierpień) szereg lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży pozostających w mieście. Zajęcia będą prowadzone w siedzibie Muzeum przy ul. Powstańców Śląskich 3 oraz w Galerii Café Silesia przy ul. 3 Maja 6 w Zabrzu.

Tematy zajęć, na które prowadzone są zapisy:

„Wieża, pyrlik, orzeł, co wybrać? Historia herbu Zabrza” – Z Antonim Rollnikiem, narratorem wystawy będzie można poznać historię herbu Zabrza. Zajęcia będą złożone z części teoretycznej oraz praktycznej. Terminy: 3 i 10 sierpnia. Czas trwania 90 min. Zapisy: (32) 271-56-89, wew. 23.

„100 na 100-lecie” – zajęcia w formie quizu. Terminy: 4 i 11 sierpnia. Czas trwania 90 min. Zapisy: (32) 271-56-89, wew. 23.

Tajniki sztuk plastycznych – uczestnicy zajęć zapoznają się z podstawowymi technikami w malarstwie, grafice, rysunku i rzeźbie. Poznają również podstawowe gatunki sztuk plastycznych (portret, pejzaż, martwa natura, abstrakcja) oraz takie pojęcia, jak: barwa, perspektywa, faktura, kształt, kompozycja czy światłocień. Zajęcia połączone są z warsztatami plastycznymi, podczas których dzieci wykonają jedną pracę plastyczną w dowolnej technice malarskiej lub rysunkowej. Terminy: 25-29 lipca oraz 22 i 30 sierpnia. Zapisy: (32) 271-56-89, wew. 30.

„Artyści Zabrza” -lekcja przeznaczona jest dla uczniów klas 4-8. Lekcja przybliża sylwetki artystów zabrzańskich, urodzonych i tworzących w Zabrzu. Podczas zajęć, uczestnicy zapoznają się z biografią i twórczością artystów oraz technikami, w których tworzą artyści. Będą także mieli okazję zobaczyć ich prace. Czas trwania lekcji: 60 min. Terminy: 25-29 lipca oraz 22-30 sierpnia. Zapisy: (32) 271-56-89, wew. 30. 

„Są starsi, nie ma lepszych”– czyli historia jednego z najbardziej utytułowanych klubów w Polsce, jakim jest Górnik Zabrze. 14-krotny zdobywca mistrzostwa Polski oraz 6-krotnie Pucharu Polski. Finalista Pucharu Zdobywców Pucharów.  Klub, który na stałe wpisał się w historie polskiego futbolu. Terminy: 25-31 sierpnia. Zapisy: (32) 271-56-89, wew. 30. 

„Krótka historia Zabrza”– wykład połączony z pokazem slajdów dotyczy historii miasta Zabrze od pojawienia się pierwszych wzmianek o Biskupicach (najstarszej dzielnicy Zabrza) po przyłączenie do miasta ostatnich dzielnic w latach 50. XX wieku. Przedstawiono w nim powstawanie kolejnych miejscowości tworzących obecne miasto, wszystkie zmiany przynależności państwowej (w tym kwestie powstań śląskich i plebiscytu), a także zmiany administracyjne, które doprowadziły do powstania Zabrza w obecnych granicach. Terminy: 12-29 lipca oraz 16-31 sierpnia. Zapisy: (32) 271-56-89, wew. 26. 

„Zabrze miastem granicznym”– wykład połączony z pokazem slajdów dotyczy lat 1922–1939, w których w wyniku podziału Górnego Śląska po powstaniach i plebiscycie, część granicy administracyjnej Zabrza pokrywała się z granicą państwową Niemiec. Przedstawiono w nim sytuację ludności na podzielonym obszarze, najważniejsze postanowienia Konwencji Górnośląskiej, a następnie opisano siedem przejść granicznych, które były w tym czasie w Zabrzu. Terminy: 12-29 lipca oraz 16-31 sierpnia. Zapisy: (32) 271-56-89, wew. 26.

„W kręgu dawnych wierzeń ludowych„- uczestnicy lekcji muzealnej pt. „W kręgu dawnych wierzeń ludowych – demony” będą mogli zapoznać się z niektórymi, najbardziej popularnymi zagadnieniami z zakresu demonologii ludowej, dowiedzieć się jak wyglądały dawne wierzenia oraz poznać ich pochodzenie, a także dowiedzieć się, w jakich formach niektóre z nich przetrwały do czasów współczesnych. W części warsztatowej – gra planszowa. Terminy: od 5.07- 17.08. Zapisy: (32) 271-56-89, wew. 26.

Bezpłatne półkolonie “Lato w Zabrzu” w Centrum Rozwoju Rodziny

Centrum Rozwoju Rodziny w Zabrzu zaprasza na 2 turnusy półkolonii. Na uczestników czeka zabawa, poznawanie zawodów oraz zwiedzanie atrakcji Zabrza. TERMIN: I turnus 18-29 lipiec 2022 r. i II turnus 1-12 sierpień 2022 r. Program zajęć będzie realizowany od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 14.00. Jednocześnie dzieciom w wieku 6-9 lat będzie zapewniona opieka w godzinach od 8:00 do 9:00 oraz od godz. 14:00 do 16:00. Zgłoszenia przejmowane są wraz z wypełnionym i podpisanym przez opiekuna prawnego kompletem dokumentów – osobiście w sekretariacie Centrum Rozwoju Rodzimy w Zabrzu ul. Park Hutniczy 8 w godzinach otwarcia oraz za pośrednictwem skrzynki elektronicznej na crr@crr.miastozabrze.pl z dopiskiem – rekrutacja „Lato w Zabrzu”. Zapisy na półkolonie odbywają się od 20.06.2022 r. do 11.07.2022 r. lub do wyczerpania miejsc. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Więcej informacji na stronie Bezpłatne półkolonie „Lato w Zabrzu” – Centrum Rozwoju Rodziny w Zabrzu (miastozabrze.pl)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również