Wiadomości z Zabrza

Tour de Pologne 2019. Tragiczny koniec 3. etapu wyścigu

• Dodano: 2019-08-06 08:45, aktualizacja: 2019-08-06 09:29

Wczoraj przez Zabrze przejechał jeden z największych światowych wyścigów kolarskich - Tour de Pologne. Nasze miasto znalazło się na trasie III etapu. Mieszkańcy tłumnie kibicowali kolarzom. Niestety wyścig zakończył się tragicznie.

To już 76. edycja Tour de Pologne

W tym roku w wyścigu wystartowało 153 kolarzy z 32 państw, w tym 15 Polaków. W wyścigu biorą udział 22 ekipy: osiemnaście drużyn należących do UCI WorldTeams oraz cztery zespoły zaproszone przez organizatorów z tzw. "dziką kartą" (trzy należące do UCI Professional Continental Teams i reprezentacja Polski).

Łącznie podczas siedmiu etapów kolarze pokonają 1080,5 km. W związku z obchodami stulecia powstania Polskiego Komitetu Olimpijskiego wyścig nawiązuje do olimpijskich sukcesów kolarzy i odbywa się pod hasłem "Wyścig Pokoleń".

W ramach III etapu wyścigu kolarze wyruszyli sprzed Stadionu Śląskiego w Chorzowie, następnie wjechali do Rudy Śląskiej od strony Chorzowa - Batorego ulicą Radoszowską. Po opuszczeniu Rudy Śląskiej wyścig kierował się przez Orzesze, Żory, Jastrzębie Zdrój, Rybnik i Knurów aż do Zabrza.

Tragiczny wypadek

Po około 30 km od startu nastąpiło załamanie pogody i zaczął padać rzęsisty deszcz. W Bełku poważnemu wypadkowi uległ kolarz Lotto-Soudal Bjorg Lambrecht. Belg uderzył głową w betonowy przepust. Natychmiast udzielono mu pomocy. Lambrechtowi udało się przywrócić mu funkcje życiowe, ale jego stan był bardzo poważny. Został przekazany zespołowi reanimacyjnemu w szpitalu w Rybniku. Tam kolarz zmarł.

22-letni Bjorg Lambrecht to, obok Remco Evenepoela, jeden z najbardziej utalentowanych belgijskich kolarzy młodego pokolenia. W zeszłym roku podpisał profesjonalny kontrakt z Lotto Soudal, belgijską worldtourowa ekipą. Pochodzący z Gandawy kolarz został także wicemistrzem świata do lat 23.

W 2017 roku wygrywał Liège-Bastogne-Liège U23, zajmował także drugie miejsca w innych wyścigach U23, ttakich jak Tour de l'Avenir, Tour de Savoie Mont-Blanc czy Giro della Valle d'Aosta.

Finisz w Zabrzu wygrał Holender Fabio Jakobsenem (Deceuninck-Quick Step), jednak został zdyskwalifikowany. W tej sytuacji zwycięstwo przyznano Niemcowi Pascalowi Ackermannowi, który prowadzi w klasyfikacji generalnej.

Końcowa dekoracja z powodu wczorajszej tragedii nie odbyła się.