Wiadomości z Zabrza

Tężnie solankowe w Kończycach i Maciejowie już działają! Drugi sezon otwarty

  • Dodano: 2024-05-02 11:00

Maj to idealny miesiąc, aby skorzystać z dobrodziejstw natury i zadbać o swoje zdrowie. Po jesienno-zimowej przerwie można ponownie korzystać z dobroczynnego wpływu „nadmorskiej” inhalacji bez opuszczania miasta. Zapraszamy do odwiedzenia zabrzańskich tężni solankowych – w Kończycach i Maciejowie, które wznowiły już działalność. To miejsca, przy których można się spotkać, odpocząć, ale też zadbać o swoje zdrowie wdychając leczniczą solankę.

Tężnie solankowe w Kończycach i Maciejowie już działają!

Tężnie solankowe powstały w ub. roku na terenie dwóch zabrzańskich dzielnic. W Kończycach wybudowana została ona na terenie Dzielnicowego Ośrodka Kultury przy ul. Dorotki, a w Maciejowie – na terenie Orlika przy ul. Kondratowicza. Obiekty są w sezonie ogólnodostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Konstrukcja z drewna z gałęziami tarniny, po których spływa solanka to także odpowiedź na potrzeby społeczeństwa, które coraz poważniej podchodzi do swojego zdrowia. Zawarty w bryzie jod sprzyja m.in. prawidłowemu funkcjonowaniu tarczycy. Inhalacje stosowane u zdrowych ludzi zwiększają odporność organizmu.

Warto przypomnieć, że budowa obu obiektów w 85. procentach została sfinansowana ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 – projekt „Miasto Przestrzenią Rozwoju”.

A już wkrótce będzie można korzystać z kolejnych tężni solankowych w naszym mieście – tym razem w dzielnicy Guido oraz Zaborze. To projekty, które wygrały w ubiegłorocznej edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego. Oddano już teren pod budowę tężni na Zaborzu – w parku koło Aresztu Śledczego. Trwa też projektowanie tężni, która powstanie na podwórku szkolnym Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 39 im. Marii Montessori. W dzielnicy Guido na projekt składa się strefa relaksu z mini tężnią ogrodową, ławkami, oraz zieloną ścieżką wśród kwiatów i ozdobnych krzewów, oraz drewniana sala lekcyjna.

Oba obiekty powinny być ukończone do końca br.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również