Wiadomości z Zabrza

Sprawa fetoru w Zabrzu poruszona przez posła Tomasza Olichwera podczas obrad Sejmu RP

 • Dodano: 2020-01-24 15:30

Podczas wczorajszych obrad Sejmu RP pochodzący z Zabrza poseł Tomasz Olichwer poruszył kwestię unoszącego się w Zabrzu fetoru, spowodowanego nieszczelną instalacją tutejszej Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych firmy FCC. Hermetyzacja odbywających się tam procesów miała zakończyć się jesienią ubiegłego roku, jednak do zakończenia inwestycji potrzebna jest zgoda z Urzędu Marszałkowskiego.

Od września gotowa jest już nowa część instalacji biologicznego przetwarzania odpadów, a więc nowa hala operacyjna, tunele kompostownicze oraz wentylatorownia i system oczyszczania powietrza, ale ostatnie prace związane z modernizacją istniejących już tuneli wymagają zintegrowanego pozwolenia z Urzędu Marszałkowskiego.

Sprawa czeka od jesieni. "To niedopuszczalne" mówił poseł Olichwer

Jeszcze w październiku prezydent Zabrza Małgorzata Mańka – Szulik zaapelowała do Marszałka Województwa Śląskiego, aby ten zaangażował się w sprawę i przyspieszył wydanie decyzji. Odpowiedzi na swój apel władze Zabrze nie doczekały się do dziś, ale jak twierdzi poseł Tomasz Olichwer, według nieoficjalnych źródeł inwestycja nie jest realizowana w pełnej zgodzie z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska.

Dla mnie taka sytuacja jest niedopuszczalna. Takie sytuacje powinny być obwarowane odpowiednimi przepisami prawa, działającymi w obie strony – zarówno dla firmy, która uniemożliwia normalne życie ludziom, jak i dla urzędów sprawujących kontrolę nad takimi działaniami. Dlatego zwracam się z prośbą w imieniu mieszkańców Zabrza i innych miast do właściwego ministra o pomoc, do rozwiązania tej patowej sytuacji. Proszę również o informację, kto odpowiada za opóźnienia związane z prowadzeniem tej inwestycji w Zabrzu – mówił w Sejmie poseł Tomasz Olichwer w swoim oświadczeniu.

 

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

 • Bogdan

  O ile wzrosło w ostatnich np, 10 latach zatrudnienie w UM?A o ile spadła liczba mieszkańców Zabrza i dlaczego?Postindustrialne muzea to trochę mało, aby dać zatrudnienie.Zabrze umiera... widać to wieczorem jaka jest pustka na mieście, brak lokali. poza "TWISTEM")Co z IKEĄ? itd...

 • Bercik Oberschlesien

  Szulikowo musi odejść!!!

  • Bercik Oberschlesien
   2020-01-24 20:48
  • Ocena:
  • odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.