Wiadomości z Zabrza

Słodkie co nieco. Co najlepiej wręczyć w prezencie?

  • Dodano: 2017-09-04 10:30

Wszyscy kochamy słodycze. Nawet osoby, które twierdzą, że za nimi nie przepadają, często, skuszone ładnym wyglądem łakocia, pozwalają sobie na jeden mały kęs słodkości. Oczywiście należy pamiętać, że duża ilość cukru szkodzi. Jakie przysmaki są najzdrowsze? I które słodycze powinniśmy dawać w prezencie – paczki cukierków, czekolady czy bombonierki?

Słodkie tradycje

Nasze uwielbienie dla słodyczy ma podłoże genetyczne i ewolucyjne – już w dawnych czasach nasi przodkowie po smaku rozpoznawali czy coś się nadaje do jedzenia. Składniki potraw o gorzkim smaku były niepokojące: gorycz mogła oznaczać truciznę. Z kolei słodki smak gwarantował naszym protoplastom bezpieczeństwo. Pociąg do słodyczy przetrwał w naszych genach przez długie lata: dziś sięgamy po bombonierki, cukierki czy czekoladki wtedy, gdy dopada nas chandra. Naukowcy tłumaczą to tym, że duża ilość cukrów pobudza wytwarzanie się jednego z aminokwasów – tryptofanu. Tryptofan, przenikając do mózgu, pobudza produkcję serotoniny, czyli jednego z hormonów odpowiadających za dobre samopoczucie. Jedząc słodycze, jesteśmy więc szczęśliwsi. Słodycze są także niezwykle przydatne, gdy czujemy się zmęczeni lub senni. Podnoszą bowiem poziom cukru we krwi, niwelując znużenie; na niektórych działają lepiej niż kawa lub napój energetyczny!

Po jakie przysmaki sięgnąć?

Słodycze słodyczom nierówne. Wiedzą to lekarze i dietetycy, którzy ciągle przestrzegają nas przed zbyt dużą ilością łakoci. Myślimy o tym przede wszystkim, gdy obawiamy się o przyrost wagi; jednak skutki mogą być również poważniejsze, zwłaszcza gdy nie dbamy o uzębienie: grozi nam bowiem próchnica. Na szczęście, nie wszystkie słodycze są złe. Istnieje wiele łakoci, które mają pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Jednym z takich przysmaków jest czekolada. Kogo nie kuszą bombonierki pełna pysznych czekoladek z nadzieniem? Czekolada powstała, gdy u progu XVI stulecia Ferdynand Cortez przywiózł z Nowego Świata do Europy kakao. Oprócz samego kakao i cukru, czekolada może zawierać także mleko w proszku, wanilię, orzechy czy kawę. Choć bardzo kaloryczna, ma też mnóstwo pożytecznych składników odżywczych. Magnez, potas i żelazo zawarte w przysmakach, jakie zawiera w sobie bombonierka, są niezwykle potrzebne naszemu organizmowi. Magnez wspomaga koncentrację: tracimy go często na wskutek picia dużej ilości kawy, stąd warto zadbać o to, by kolejne filiżanki espresso przegryzać czekoladowym co nieco. Żelazo jest nam potrzebne, by uchronić się przed anemią: wbrew pozorom, dotyczy to nie tylko osób nadmiernie szczupłych lub tych, które przebyły ciężką chorobę. Potas to z kolei składnik, który wspomaga zarówno prawidłową pracę serca, jak i działanie mózgu – uczestniczy bowiem w reakcjach neurochemicznych, których celem jest przekazywanie impulsów nerwowych. Bombonierki zawierają więc w sobie całą gamę składników odżywczych, które wspomagają nasz umysł. W mlecznych czekoladkach znajdziemy również wapń, potrzebny do prawidłowego funkcjonowania naszych kości. Stąd całkowite zabranianie wciąż rosnącym i rozwijającym się dzieciom spożywania czekolady nie jest, wbrew pozorom, najlepszym pomysłem. Najlepsze dla naszego zdrowia są czekoladki z dużą zawartością kakao, a także te z dodatkami bakalii czy orzechów.

Bombonierka – najlepsza na prezent!

Często, idąc w odwiedziny lub chcąc sprawić komuś miły upominek, decydujemy się na wręczenie słodyczy. Nie ma w tym nic dziwnego: wydają się bardzo uniwersalne i neutralne, zwłaszcza gdy nie znamy dokładnie gustu solenizanta. W końcu bombonierka wywoła uśmiech na każdej twarzy! Dlatego, jeśli nie jesteś pewien czy gospodarz jest kawoszem oraz jaki ma gust muzyczny, zamiast płyty i paczki czarnego napoju, przynieś słodycze. Nawet jeśli nie trafisz w jego słodki gust, będzie mógł poczęstować gości specjałami, jakie kryją bombonierki. Jaką bombonierkę powinno się wybrać? Wiele zależy od okazji. Utarło się przekonanie, że na imieniny wręczamy pudełko z kwiatami na opakowaniu. W przypadku komunii świętej, chrztu lub wesela, możemy postawić na słodycze dedykowane specjalnie na tę okazję. Z pewnością jednak prawdziwym faux pas będzie, jeśli na czyjeś urodziny sprezentujesz czekoladki z napisem „Wesołych Świąt!”. Może pomyśleć, że kupowałeś prezent w biegu i odebrać to jako lekceważenie własnej osoby. Przyjaciołom lepiej kupić także słodycze w opakowaniu neutralnym: bombonierki w kształcie serca powinny być zarezerwowane dla ukochanej lub dla wyjątkowo bliskiej rodziny. Pamiętaj także o szczegółach: sprawdź dla porządku datę ważności, zdejmij metkę z ceną i wręcz opakowanie słodyczy w ładnej, dobranej do koloru pudełka, torebce prezentowej. Takie drobne niuanse są doceniane szczególnie przez starszych jubilatów. A jakie słodycze powinno się wybrać? Najlepiej postawić na miks smaków, aby na pewno trafić w każdy rodzaj podniebienia. Dobre będą więc bombonierki oferujące wszystkie klasyczne smaki czekoladek w jednym pudełku. Dobrać odpowiedni zestaw możesz na przykład tu: https://www.makro.pl/shop/pl/office/category/bombonierki/Bombonierki. Słodki prezent z pewnością będzie najlepszym upominkiem na każdą okazję. W końcu kto z nas nie lubi sobie czasem nieco uprzyjemnić życia małym co nieco?

Komentarze (1)    dodaj »

  • ula

    Po co kupować słodycze ? Od tego się tylko tyje.Od narzeczonego dostałam bilet do tunelu aerodynamicznego w Lesznie i nie musiałam brać żadnych"poprawiaczy humoru".

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.