Wiadomości z Zabrza

Śląskie: do tej pory koronawirusa stwierdzono u 2,15 proc. mieszkańców regionu

  • Dodano: 2020-11-18 06:30, aktualizacja: 2020-11-18 06:38

Zakażenie koronawirusem stwierdzono do tej pory u blisko 100 tys. mieszkańców woj. śląskiego - to 2,15 proc. populacji tego regionu. W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba osób zakażonych SARS-CoV2 wzrosła w regionie o 108 proc., a grupa obejmująca aktywne przypadki - o 202 proc.

Dane te pochodzą z raportu przygotowanego przez naukowców z Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu - na zlecenie Stowarzyszenia Biznes–Nauka–Samorząd „Pro Silesia”. Raport przedstawia stan na 13 listopada br.

Jak napisał we wprowadzeniu do raportu prezes Stowarzyszenia prof. Wiesław Banyś, jego celem jest przedstawienie przestrzennego rozmieszczenia i natężenia liczby potwierdzonych przypadków SARS-CoV2 w woj. śląskim w układzie 36 powiatów. Analiza bazuje na danych powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych z woj śląskiego.

Dane przeliczono na 100 tys. mieszkańców, co pozwala zachować porównywalność wyników

Zgodnie z opracowaniem w Polsce odnotowano do 13 listopada ponad 665,5 tys. zakażeń koronawirusem, a osoby z woj. śląskiego z pozytywnym wynikiem stanowią 13,8 proc. tych przypadków. Pod względem liczby zakażeń woj. śląskie znajduje się na pierwszym miejscu w kraju. W regionie zmarła też największa liczba osób - 1364 osoby, co stanowi 14,4 proc. wszystkich przypadków śmiertelnych w Polsce.

Potencjał demograficzny woj. śląskiego to 11,8 proc. populacji Polski, co świadczy, że udział zjawiska jest większy, niż wynikałoby to z proporcji liczby ludności. Woj. śląskie pod względem natężenia zakażeń (liczba potwierdzonych przypadków na 100 tys. mieszkańców) zajmuje drugą pozycję w kraju po woj. małopolskim (kolejne są woj. opolskie, wielkopolskie i łódzkie). W stosunku do sytuacji z końca października br. pozycja woj. śląskiego na tle kraju uległa pod tym względem pogorszeniu.

Według danych będącą sumą liczb raportowanych przez sanepid na 13 listopada br. w woj. śląskim odnotowano 96,9 tys. przypadków zakażeń koronawirusem. Osoby, u których odnotowano dodatni wynik testu, stanowią 2,15 proc. populacji województwa. Do tej pory największą liczbę zakażeń, przekraczającą poziom 5 tys., odnotowano w Częstochowie, Katowicach i powiecie cieszyńskim. Najmniej pozytywnych wyników testów stwierdzono w Siemianowicach Śląskich, gdzie liczba osób zakażonych wyniosła 800.

W układzie powiatów rozpiętość liczby zakażeń na 100 tys. mieszkańców waha się od 1201 w Siemianowicach Śląskich do 3219 w Jastrzębiu-Zdroju, przy średniej wojewódzkiej wynoszącej 2149 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Najwyższe wartości, przekraczające 3 tys. przypadków na 100 tys. mieszkańców, dotyczą Jastrzębia-Zdroju, Rybnika i powiatu rybnickiego oraz Rudy Śląskiej.

Stosunkowo niskie wartości współczynnika zakażeń odnotowano w miastach na prawach powiatu w centralnej części województwa. Najmniejszą liczbę zakażeń na 100 tys. mieszkańców stwierdzono w Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu, Jaworznie i Tychach. Współczynnik zakażeń nie przekracza także 1,8 proc. w Chorzowie, Zabrzu, Bytomiu i Gliwicach.

W ciągu poprzednich dwóch tygodni liczba potwierdzonych przypadków zakażeń wzrosła w woj. śląskim średnio o 108 proc. Największy przyrost odnotowano w Sosnowcu (226 proc.), Bielsku-Białej (224 proc.), powiecie raciborskim (223 proc.) i Katowicach (200 proc.).

Szereg miast i powiatów z centralnej części województwa zanotowało wzrosty w przedziale od 150 do 190 proc. Najmniejsza dynamika wzrostu była w Jastrzębiu-Zdroju: 42 proc.; niewiele większe wzrosty objęły sąsiednie powiaty: pszczyński, wodzisławski oraz Żory.

Średnio w skali województwa liczba aktywnych przypadków na 100 tys. mieszkańców wynosi 1208 (1,2 proc.). Obecnie najwięcej jest ich w Rudzie Śląskiej (1,9 proc.), a najmniej w Gliwicach (0,6 proc.). Poziom powyżej 1,7 proc. aktywnych przypadków dotyczy także Rybnika, Częstochowy oraz powiatu bielskiego i cieszyńskiego; najmniej przypadków aktywnych jest w miastach zachodniej części Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii: Gliwicach, Zabrzu i Bytomiu (0,8-0,9 proc.).

Dynamika wzrostu liczby aktywnych przypadków w woj. śląskim wzrosła przeciętnie o 202 proc. Tendencja dotyczy wszystkich powiatów, z wyjątkiem Gliwic, gdzie odnotowano spadek liczby aktywnych przypadków o 4 proc. Skala przyrostów wahała się od 45 proc. w Zabrzu do 982 proc. w Katowicach. Największe przyrosty odnotowano w tych częściach regionu, gdzie do tej pory liczba aktywnych przypadków była względnie niska.

Raport ze stanem na 13 listopada to drugie opracowanie z cyklu, który ma obejmować 10 raportów publikowanych co 2 tygodnie. Dzięki temu uzyskany ma zostać dynamiczny obraz przebiegu epidemii w przestrzeni woj. śląskiego.

Stowarzyszenie Biznes–Nauka–Samorząd „Pro Silesia” powstało w 2017 r. Koncentruje się na tworzeniu sprawnego partnerstwa międzysektorowego i rozwoju międzynarodowego działalności zrzeszonych podmiotów: samorządów, biznesu i nauki.

Stowarzyszenie zajmuje się też upowszechnianiem wiedzy na tematy związane z Unią Europejską, a od niedawna prowadzi działalność naukowo-badawczą. Jako regionalny think tank ma wspierać zrównoważony rozwój regionu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również