Wiadomości z Zabrza

Skład celny a magazyn czasowego składowania - czym się różnią i kiedy warto skorzystać?

  • Dodano: 2021-10-14 12:30

Każdy przedsiębiorca, którego firma zajmuje się eksportowaniem i importowaniem towarów, prędzej czy później będzie musiał skorzystać z magazynu czasowego składowania lub też ze składu celnego. Warto więc, żeby wiedział, czy konkretnie te dwa miejsca się od siebie różnią, co doprowadzi go do informacji, które powinien w danej sytuacji wybrać.

Czym jest skład celny?

Żeby móc poprawnie ocenić, kiedy powinno się umieścić towar w składzie celnym, a kiedy w magazynie czasowego składowania, najpierw trzeba poznać dokładnie, czym oba te miejsca są, jakie mają cechy, a także co najważniejsze, jakie mają zalety i stwarzają możliwości. Skład celny to magazyn, który wykorzystywany jest do przechowywania towarów pochodzących z importu spoza unii europejskiej. Jest to miejsce, które podlega nadzorowi celnemu, tak więc żeby umieścić w nim ładunek, niezbędne jest dopełnienie formalności.

Dlaczego warto korzystać ze składu celnego i jakie daje on możliwości? Przede wszystkim umożliwia on odroczenia płatności podatków, które trzeba uiścić, w przypadku wprowadzania do obrotu towarów spoza unii. Daje to także szanse podzielenia kwoty podatku, ponieważ cło i inne podatki opłacamy tylko od tej części towaru, która opuściła skład celny.

Co bardzo ciekawe, składy celne występują na rynku w wersji publicznej - dostępnej dla wielu przedsiębiorców, jak i prywatnej - przeznaczonej wyłącznie dla jednej firmy trudniącej się handlem międzynarodowym.

Czym jest magazyn czasowego składowania?

Czym natomiast jest magazyn czasowego składowania? Z pozoru niewiele się różni od składu celnego. Inne jest jednak jego przeznaczenie, ponieważ służy on do przechowywania towarów już na samym końcu wwożenia ładunku do unii europejskiej. Dlaczego ładunki tu trafiają? Przechowywane one są w magazynie czasowego składowania, gdy np. występują jakieś problemy formalne, brak odpowiedniej dokumentacji czy też brak badań z Izby Handlowej czy Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Wszystko to powoduje, że ładunek nie może przejść odprawy celnej ostatecznej i musi być przechowywany do momentu, aż będzie to możliwe. Co jednak bardzo ważne, nie może to trwać dłużej niż 90 dni.

Oprócz wyżej wymienionych cech niezwykle ważną różnicą pomiędzy składem celnym a magazynem składowania czasowego jest fakt, że w tym drugim ładunek nie może być w żaden sposób naruszony. Nie można więc zmieniać jego składu, konfekcjonować go czy też w jakikolwiek sposób wpływać na jego strukturę. 

Podsumowanie

Sprowadzanie towarów spoza unii europejskiej wiąże się z wieloma formalnościami i często kłopotami natury prawnej lub podatkowej. Umiejętne wykorzystywanie zalet i możliwości, które stwarzają składy celne i magazyny czasowego składowania umożliwia jednak minimalizowanie kłopotów wynikających z tych trudności.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.