Wiadomości z Zabrza

Ratujmy pszczoły

  • Dodano: 2015-12-29 09:30, aktualizacja: 2015-12-29 13:54
Od kilku lat dość głośno jest na Świecie odnośnie problemu wymierających owadów zapylających. Apele ekologów, niezliczone ilości filmów, reportaże i filmy dokumentalne National Geographic, akcje społeczne Greenpeace i Kujawskiego.. nie sposób tego przeoczyć.
 
 
Również i my nie byliśmy obojętni na te apele. Zaczęło się od "ekologicznego" stylu życia. Budując dom, zdecydowaliśmy się a dom energooszczędny. W ogrodzie stworzyliśmy dachy zielone na budynkach gospodarczych, zawiesiliśmy hotele dla owadów, budki lęgowe i karmniki dla ptaków, a zieloną murawę w ogrodzie co roku sukcesywnie zamieniamy na rośliny miododajne.
 
 
Czytając trochę na temat miodu przekonaliśmy się, że powszechnie dostępny i najczęściej kupowany miód z hipermarketów praktycznie niewiele ma wspólnego z polskim miodem. Jeśli już faktycznie jest miodem, to najczęściej z domieszką importowanego z Chin. Z tego względu zaczęliśmy robić raz w miesiącu wycieczkę po PRAWDZIWY miód do PRAWDZIWEJ pasieki. I tak to wszystko się zaczęło... 
 
 
 
Kim jesteśmy?
Urodziliśmy się w Zabrzu i z Miejskim Ogrodem Botanicznym w Zabrzu wiążą się nasze wspomnienia. Ogrodnictwo i pszczelarstwo to nasze hobby, sposób odstresowania po całym dniu pracy. Poza miodem robimy własne sery i wędliny. Staramy się żyć zdrowo i ekologicznie.
 
 
Nie jest to nasza pierwsza działalność społeczna. Będąc na studiach, założyliśmy wraz z przyjaciółmi Klub Kolarski WD-40 Biker. Przez kilka lat byliśmy organizatorami cyklu zawodów MTB. Prowadziliśmy amatorską drużynę kolarską, która zdobyła wiele tytułów maratonów kolarskich MTB, z Pucharem Polski włącznie. Łukasz był przez wiele lat członkiem Zarządu PTTK Zabrze oraz prezesem Klubu Turystyki Rowerowej AMATOR.
 
 
Przez wiele lat odbyliśmy wiele podróży rowerowych po Europie. Dzięki wsparciu sponsorów i naszych rodziców podróżowaliśmy m.in. wokół Sycylii oraz przejechaliśmy z Istambułu na igrzyska olimpijskie w Atenach.
 
 
Oczywiście nie możemy tu również zapomnieć o naszej córce. Zuzia wykazuje typową fascynację dla 5 latki wszelkim zwierzętom. Jej ciekawość otaczającym światem, niezliczona ilość pytań i niekończąca się energia przekonały nas, że również inne dzieci zasługują na pokazanie niezwykłego świata pszczół.
 
 
Pasieka Edukacyjna
Jeździliśmy z Zuzią po najróżniejszych pasiekach, a z każdą wizytą jej głód wiedzy był coraz większy. Nie mając jeszcze 5 lat wykonywała w Kamiannej zabieg inseminacji matki pszczelej. Znakowała, a następnie opiekowała się w klateczce własnymi trutniami, mówiąc do nich "królewicze". Pomyśleliśmy, że jej rówieśnicy z przedszkola, dzieci w szkołach, może również chcieliby dowiedzieć się czegoś o tych owadach. Być może znaleźliby się chętni do zaglądnięcia do środka ula, pomocy przy przeglądach, zainteresowani procesem powstawania miodu, wosku, pyłku lub propolisu.
 
 
Tu pomocną dłoń otrzymaliśmy od Dyrekcji Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu. Nasz pomysł popularyzacji pszczelarstwa oraz chęć ratowania owadów zapylających został ciepło przyjęty. Postanowiliśmy utworzyć w Ogrodzie kilka stanowisk edukacyjnych w postaci uli, tablic informacyjnych, roślin miododajnych oraz hoteli dla zapylaczy. W miarę możliwości postaramy się zaprosić od czasu do czasu pszczelarzy, którzy prowadzić będą wykłady.
 
Planujemy zorganizować w przyszłym roku kilka imprez edukacyjnych dla dzieci. W tym malowanie zakupionych uli przez przedszkolaki, miodobranie z okazji Dnia Dziecka oraz festyn z okazji Dnia Pszczoły.
 
 
 
Fundacja Integracja Pokoleń zapewni organizację Wystawy Magiczny Świat Owadów, wykładów na temat ochrony owadów zapylających oraz warsztatów pszczelarskich dla dzieci.
 
W ramach kontynuacji projektu "Muzeum Przyjazne Osobie z Autyzmem" Fundacja Prodeste zdecydowała się na wsparcie projektu "Pasieka edukacyjna" i pomoc w dostosowaniu projektowanej przestrzeni do potrzeb osób niepełnosprawnych. Fundacja zapewni dostosowanie naszego projektu pod wymagania osób niepełnosprawnych, dzieci autystycznych oraz osób niewidomych i niedowidzących.
 
 
Miejski Ogród Botaniczny
 
Od 2000 Miejski Ogród Botaniczny jest miejską jednostką budżetową, od 2006 posiada statut prawny placówki naukowo-badawczej nadany przez Ministerstwo Środowiska. Posiada w części parkowej ok. 5000 okazów drzew i krzewów. W 2004 założono rozarium z 2500 sztuk róż w 64 odmianach. W szklarniach prezentowanych jest 5000 sztuk roślin z różnych stref klimatycznych całego świata (palmiarnia, kolekcja kaktusów i innych sukulentów z rodzin: wilczomleczowatych, gruboszowatych, agawowych, liliowatych, pryszczyrnicowatych i trojeściowatych). Kolekcja dendrologiczna obejmuje ok. 260 taksonów drzew i krzewów, m.in. berberys, dereń, irga, krzewuszka, kasztan jadalny, korkowiec amurski, kuningamia chińska, amorfa krzewiasta, kielichowiec wonny, surmia, tulipanowiec, glediczja, cypryśnik błotny i choina kanadyjska. Ciekawostką ogrodu jest mieszaniec wegetatywny Crataegomespilus dardari var. asnieresii, powstały przez zaszczepienie nieszpułki na głogu. Do gatunków objętych w Polsce ochroną prawną, występujących w ogrodzie zalicza się: cisa pospolitego, konwalię majową, przytulię wonną, barwinka pospolitego, kalinę koralową, parzydło leśne i bluszcz pospolity.
 
Do dyspozycji "naszych" pszczół będzie ok 70ha terenów zielonych w najbliższym sąsiedztwie. Przy długości lotu nie przekraczającym 2km.
 
 
Nasze cele to:
  • edukacja ekologiczna
  • ochrona owadów zapylających
  • ratowanie pszczoły miodnej
  • popularyzacja pszczelarstwa i produktów pszczelich
 
Na co wydamy fundusze?
Podstawowym wydatkiem będzie zakup rodzin pszczelich. Muszą to być rodziny sprawdzone, o łagodnym usposobieniu. 
 
 
Potrzebne będą również ule, w których korpusy będą szklane. Dzieci będą mogły zaglądać do nich bez nadmiernego przeszkadzania pszczelej rodzinie. 
 
 
 
Ponadto planujemy zakup kilku kapeluszy, kombinezonów pszczelarskich dla dzieci oraz podkurzaczy. W ten sposób osoby zainteresowane będą mogły uczestniczyć w pracach przy ulach. Im więcej pieniędzy zbierzemy, tym więcej kombinezonów kupimy!
 
Dość istotnym wydatkiem będzie organizacja Dnia Dziecka z pierwszym miodobraniem. Będzie do tego konieczny stół do odsklepiania, miodarka oraz ul demonstracyjny. Planujemy też zakup drobnych upominków dla zwycięzców konkursów związanych z pszczołami. 
 
 
Zapraszamy na nasz blog i śledzenie przygotowań do uruchomienia projektu:
 
 
 
Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu
 
ul. Piłsudskiego 60
 
41-800 Zabrze
 
www.mob-zabrze.pl
 
 
 
 Patronem medialnym wydarzenia jest portal Zabrze.com.pl.
Patronat portalu Zabrze.com.pl

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.