Wiadomości z Zabrza

RAŚ: Sąd Najwyższy wystąpił w roli pacynki polskiego nacjonalizmu

  • Dodano: 2019-08-08 06:00, aktualizacja: 2019-08-09 09:03

Sąd Najwyższy wystąpił w roli pacynki polskiego nacjonalizmu – tak zareagował Ruch Autonomii Śląska na orzeczenie sądu dotyczące podanych przez Newsweek informacji o tym, że w Polsce znajdowały się obozy koncentracyjne utworzone przez Polaków. Zdaniem SN takie obozy nie istniały i nakazał portalowi tygodnika sprostowanie tej informacji.

Sprawa dotyczy artykułu o obozie Zgoda-Świętochłowice

Sprawa dotyczy artykułu opublikowanego przez portal newsweek.pl w styczniu 2017 roku. Chodzi o tekst pt. „Po wyzwoleniu nazistowskich obozów Polacy ponownie je otworzyli? ‘Mała zbrodnia’ Marka Łuszczyny”. Znalazła się tam informacja o tym, że w miejscu filii obozu Auschwitz-Birkenau Polacy po wojnie otworzyli obóz Zgoda-Świętochłowice. W ubiegłym roku zapadł pierwszy wyrok w tej sprawie nakazujący opublikowanie sprostowania. Tygodnik złożył apelację od tego wyroku, a później kasację do Sądu Najwyższego, ten odmówił jednak rozpoznania skargi kasacyjnej.

- Sąd Najwyższy wystąpił w uwłaczającej powadze tej instytucji roli pacynki polskiego nacjonalizmu. Do redakcji “Newsweeka” apelujemy, by nie ulegała presji przebranego w sędziowską togę łgarstwa i by upominała się o prawo do prawdy przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Mieszkańców Górnego Śląska i innych regionów Rzeczypospolitej wzywamy do udziału w przyszłorocznych obchodach 75. rocznicy Tragedii Górnośląskiej. Stańmy solidarnie wobec ofensywy opartej na kłamstwie polityki historycznej i prób tuszowania polskich zbrodni – Ślązacy, śląscy Niemcy, przedstawiciele innych mniejszości i Polacy, którzy honor pojmują jako szacunek dla prawdy i godności człowieka. Stwórzmy wspólnotę wspartą na fundamencie tych wartości, stając w miejscach, gdzie funkcjonariusze Polski Ludowej zadawali cierpienie niewinnym ludziom, którzy nie pasowali do wizji jednolitego narodowo społeczeństwa. Upomnieć się o niezatrutą toksyną prymitywnego nacjonalizmu pamięć – to właściwy sposób uczczenia ofiar represji.  – można przeczytać w oświadczeniu Ruchu Autonomii Śląska.

Obóz Zgoda-Świętochłowice podlegał Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego

Obóz Zgoda-Świętochłowice działał od lutego do listopada 1945 roku i podlegał Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego, jego komendantem był Salomon Morel. W obozie zamykano – jak głosił dekret PKWN - „zdrajców Narodu”. Stał się miejscem zesłania dla Górnoślązaków, ale także Niemców i obywateli innych państw oraz osób oskarżanych o niechęć do nowej władzy. Według różnych szacunków w ciągu ośmiu miesięcy działania zginęło tam od 1,8 do 2,5 tysiąca osób.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.