Wiadomości z Zabrza

Przeszczep u 6-letniego Tymka uznany najlepszą operacją rekonstrukcyjną na świecie 2019 r

  • Dodano: 2020-01-21 15:30

W marcu ubiegłego roku w Śląskim Centrum Chorób Serca przeprowadzono operację przeszczepu narządów szyi oraz szpiku u sześcioletniego Tymka, który gdy miał zaledwie 13 miesięcy doznał bardzo poważnego poparzenia środkiem do udrażniania rur. Ten wyczyn śląskich chirurgów zdobył uznanie stowarzyszenia American Society for Reconstructive Microsurgery (Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Rekonstrukcyjnej), a przeprowadzonej operacji nadano tytuł najlepszej na świecie w 2019 roku.

Do konkursu co roku napływa od 200 do 300 zgłoszeń z całego świata, z których do dalszego etapu przechodzi zaledwie kilkanaście. Do ścisłego finału kwalifikuje się zaledwie kilka operacji. W tym roku nagrodę zdobyła rekonstrukcja wykonana przez śląskich chirurgów. Była to pierwsza na świecie allogeniczna transplantacja narządów szyi z transplantacją macierzystych komórek krwiotwórczych.

prof. Adam Maciejewski odebrał nagrodę, a także otrzymał stypendium im. Marko Godiny

Nagrodę przyznano podczas odbywającego się niedawno w Stanach Zjednoczonych zjazdu stowarzyszenia ASRM, które zrzesza 950 czołowych chirurgów z całego świata, zajmujących się rekonstrukcją. Odebrał ją szef zespołu operacyjnego i kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii, prof. Adam Maciejewski.

Oprócz wspomnianej nagrody prof. Maciejewski otrzymał również prestiżowe stypendium im. Marko Godiny, które pozwoli naszemu wybitnemu chirurgowi odwiedzić najlepsze ośrodki chirurgii rekonstrukcyjnej na całym świecie.

To zaszczyt i przyjemność być docenionym wśród tak znakomitego grona - amerykańskiego właściwie z nazwy, bo zrzesza chirurgów z całego świata. To nie byłoby możliwe bez wsparcia zespołu i ośrodka, którego jestem reprezentantem, a nie jedynie laureatem nagrody" – powiedział prof. Adam Maciejewski podczas konferencji prasowej w Gliwicach - Stypendium Godiny pozwala nie tylko uczestniczyć w krótkim czasie w życiu najlepszych ośrodków na świecie, ale też na reprezentowanie naszego ośrodka i zespołu, co może przynieść w przyszłości wymierne korzyści w zakresie współpracy – dodał profesor.

Podczas konferencji prasowej prof. Maciejewski poinformował, że Tymek obecnie czuje się dobrze, wciąż przechodzi rehabilitację, ale zaczyna już mówić, a postępy są bardzo zadowalające.

Operacja została przeprowadzona przez gliwickich chirurgów w Zabrzu, ponieważ właśnie Śląskie Centrum Chorób Serca dysponowało oddziałem pediatrycznym.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.