Wiadomości z Zabrza

Przed nami Monstrualna Rajza po Elektrociepłowni!

  • Dodano: 2023-04-06 08:45, aktualizacja: 2023-04-06 09:00

W sobotę, 15 kwietnia br., w naszym mieście odbędzie się kolejna „Rajza„. Tym razem jej uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć z bliska najstarszą elektrociepłownię na terenach dzisiejszej Polski, usytuowaną przy ul. Wolności 416.

Monstrualna Rajza po Elektrociepłowni - program

W programie wydarzenia znajdą się m.in.: 30-minutowa prezentacja multimedialna, wizyta w holu głównym, gabinecie prezesa, sali konferencyjnej z oryginalnymi meblami, a także spacer wokół kompleksu przemysłowego. Przewidziano też odwiedziny w basenie i „domku”. Przewodnikami będą: Józef Krzyk, dziennikarz i pisarz historyczny oraz prezes stowarzyszenia WRAZIDLOK – dr Łukasz Zimnoch. Współorganizatorem wydarzenia jest Miasto Zabrze.

Elektrociepłownia przekazana w ręce miasta

Przypomnijmy, że z końcem minionego roku historyczna część kompleksu Elektrociepłowni została przekazana Miastu przez firmę Fortum. Wcześniej, kosztem 870 mln złotych, wybudowana została nowa, ekologiczna elektrociepłownia, która od blisko pięciu lat dostarcza prąd i ciepło do ponad 70 tys. mieszkańców Zabrza i Bytomia.

– Z myślą o mieszkańcach Zabrza zrewitalizowaliśmy już wiele przestrzeni poprzemysłowych. To m.in.: Wieża Ciśnień czy strefa Carnall”, gdzie odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Dziś przejmujemy własność budynku zabytkowej elektrociepłowni, który śmiało można nazwać industrialna katedrą. To pierwszy krok w celu rewitalizacji tego pięknego obiektu – mówiła Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

W zakres przekazywanych nieruchomości wchodzi między innymi kilkanaście działek o łącznej powierzchni ponad 5 ha oraz osiemnaście budynków poprodukcyjnych dawnej Elektrociepłowni, w skład których wchodzą m.in. budynek główny dyrekcji, budynek kotłowni, budynek maszynowni, budynek rozdzielni 6 kV, budynek warsztatu mechanicznego, czy budynek klubu, świetlicy, portierni.

– Budynek dawnej Elektrociepłowni Zabrze, wybudowany w 1897 roku, przedstawia dużą wartość historyczną. Po uruchomieniu nowoczesnej elektrociepłowni dawny obiekt nie jest wykorzystywany do celów produkcyjnych i przeszedł na zasłużoną emeryturę – mówi Piotr Górnik, prezes Fortum w Polsce. – Dlatego też dziś przekazujemy miastu te cenne nieruchomości stanowiące ważne elementy dziedzictwa przemysłowego Górnego Śląska. Jestem przekonany, że Zabrze, które postrzegamy jako lidera w pielęgnowaniu dziedzictwa przemysłowego, w pełni wykorzysta ich potencjał tak, aby jak najlepiej służyły lokalnej społeczności.

Kubatura obiektów znajdujących się na przekazywanych terenach przekracza 220 tys. mł i jest porównywalna z kubaturą Zamku w Malborku (250 tys. mł). Wartość transakcji jest symboliczna wynosi 100 złotych. W obrębie przekazywanego terenu zlokalizowane są obiekty posiadające wartość historyczną, które mogą zostać wykorzystane w celach kulturalno-edukacyjnych.

W 2018 roku, po ponad trzech latach od ogłoszenia decyzji inwestycyjnej Fortum w Zabrzu uroczyście otworzyło Elektrociepłownię wielopaliwową, która stała się nowym energetycznym sercem miasta Uruchomiona jednostka to niskoemisyjne źródło energii dla mieszkańców Zabrza i Bytomia. Dzięki inwestycji emisja pyłów spadła ponad jedenastokrotnie, emisja dwutlenku siarki ponad siedmiokrotnie, tlenku azotu blisko trzykrotnie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również