Trwa 31. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Wydarzenia odbędą się pod hasłem "Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń". Sprawdź, co będzie się działo w Zabrzu!
31. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa
Jak co roku, we wrześniu w całej Polsce odbywają się Europejskie Dni Dziedzictwa. Tegoroczna 31. edycja wydarzenia odbywa się pod hasłem "Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń". Od 8 września w całym kraju odbędą się setki wydarzeń poświęconych lokalnej historii, zabytkom i tradycjom. Również w Zabrzu organizowane są wyjątkowe wydarzenia.
Jak przekazują organizatorzy, Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną.
Europejskie Dni Dziedzictwa 2023 - program wydarzeń w Zabrzu
Zwiedzanie zabytkowego cmentarza połączone z wykładem o jego historii – 10 września
- Od 1899 roku, gdy Stary Cmentarz został założony, wpisuje się on w kulturowe dziedzictwo miasta. Cmentarz to 122 lata wspólnej historii dwóch narodów, wspólne życie Polaków, Niemców i Ślązaków w ich rodzinnych mieście. To miejsce szczególne jest świadkiem wpływu wielkiej historii na codzienne życie kolejnych pokoleń zabrzan, związanych z nim od narodzin, poprzez pracę, aż do śmierci. Będąc „kapsułą czasu”, jako jedyny cmentarz katolicki w Zabrzu, pozostał w niezmienionym stanie od 50 lat. To wszystko będziemy mogli poznać podczas zwiedzania Starego Cmentarza.
- Oprowadzenie w trzech turach o godz. 12.00, 14.00 i 16.00 – czas zwiedzania to ok. 1,5-2 godziny. UWAGA: pawilon i zbiórka przy bramie Cmentarza od ulicy Staromiejskiej.
- Organizatorzy wydarzenia zapraszają również na wystawę plenerową archiwalnych zdjęć parafian, dokumentów i starych map cmentarza.
- Każdy, kto dostarczy archiwalne zdjęcie cmentarza, może wziąć udział w konkursie. Specjalna nagroda, w wysokości 500 zł, jest ufundowana dla osoby, która przyniesie najlepiej zachowane zdjęcie nieistniejącej już bramy od ul. Staromiejskiej.
Wycieczka tropem tajemnic Wieży Ciśnień – 11 września
- Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zaprasza na poznanie od środka i zewnątrz tajemnic jednego z największych zabytków hydrotechnicznych w Zabrzu, o którym śmiało możemy powiedzieć, że jest szlachetnym klejnotem miasta, który od 1909 r. gromadził wodę pitną. Wieża przy ulicy Zamoyskiego uroczyście otwarta została 25 września 1909 r. Dostarczała wodę dla znacznej części Zabrza, Maciejowa, Sośnicy i Gliwic. Jej projektantami byli architekt AUGUST KIND i radca budowlany FRIEDRICH LOOSE, który kierował pracami budowalnymi. Wyremontowana wieża ciśnień jest jednym z atrakcyjnych obiektów należących do Muzeum Górnictwa Węglowego, która opowiada nie tylko swoją historię związaną z przemysłowym rozwojem miasta, ale jest także symbolicznym łącznikiem, od którego możemy rozpocząć lub zakończyć przygodę poznawczą związaną z „czarnym złotem”, które jest ważnym elementem historii Zabrza od końca XVIII w.
- Przewodnikiem po tajemnicach wieży ciśnień w Zabrzu będzie miejski historyk Dariusz Walerjański. Spacer rozpocznie się o godz. 11.00.
Zwiedzanie biskupickiego "zamku" – 16 września
- Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Muzeum Miejskie w Zabrzu zapraszają do biskupickiego „zamku”. O godz. 9:45 nastąpi uroczyste otwarcie imprezy a następnie będą mieli Państwo niepowtarzalną okazję, aby odwiedzić pomieszczenia w budynku głównym oraz hale technologiczne Instytutu.
- Zwiedzanie odbędzie się w sześciu turach. Godziny wejścia: 10.00, 11.15, 12.30, 13.45, 15.00, 16.15. Zbiórka pod bramą Instytutu, należy przybyć 10 minut przed planowanym czasem zwiedzania.
- Wydarzenie objęte jest koniecznością zapisów. Zgłoszenia należy kierować na adres p.hnatyszyn@muzeumzabrze.pl Liczba miejsc ograniczona (16 osób na grupę). Obowiązuje kolejność zgłoszeń.
Akcja "Haftuj przeciw przemocy" – 16 września
- Haftuj przeciw przemocy – społeczna akcja artystyczna to inicjatywa, która zrodziła się z potrzeby dzielenia się wsparciem i empatią z osobami doświadczającymi przemocy domowej. Zapraszamy do dołączenia do projektu z Muzeum Miejskim w Zabrzu
- Początkowo akcja ta skierowana była w stronę kobiet, które w przeważającej części są ofiarami przemocy. Z biegiem lat obszar wsparcia poszerzył się za sprawą uczestników akacji. Każda osoba, która dołączyła do projektu, haftując na niewielkiej tkaninie element sztandaru solidarności z ofiarami przemocy tworzyła własny symbol jedności, wsparcia, sprzeciwu, złości – całej gamy emocji, która towarzyszyła jej podczas haftowania.
- Haft to technika, przez lata uważana za sztukę niższą, przynależną tylko artystkom, kojarzona z tradycją i folklorem, wykorzystywana do zdobienia, pełniła również rolę dydaktyczną. Obecnie przeżywa swój renesans i coraz częściej gości w galeriach sztuki współczesnej łącząc tradycję z nowoczesnością.
- Autorka projektu Haftuj przeciwko przemocy Małgorzata Gwiazdonik – Mźller wykorzystuje haft jako narzędzie do społecznej rozmowy na temat przemocy inicjując wspólne spotkania hafciarskie, w trakcie których przy rozmowie, powstają kolejne elementy sztandaru.
- Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza do wspólnego haftowania i rozmowy o godz. 10:30. Materiały zapewnia autorka.
Zamierzacie uczestniczyć w tegorocznych Europejskich Dniach Dziedzictwa? Szczegółowe informacje oraz zapisy na wydarzenia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa znajdują się TUTAJ.