Wiadomości z Zabrza

Program Ograniczenia Niskiej Emisji "ZONE"

  • Dodano: 2019-07-08 08:15, aktualizacja: 2019-07-05 11:54

Poprawa stanu powietrza jest ważnym celem dla naszego kraju. Miasto Zabrze od wielu lat podejmuje działania zmierzające do ograniczania niskiej emisji.

Zanieczyszczenie powietrza w istotny sposób wpływa na zdrowie ludzi, powodując wiele chorób układu oddechowego i krwionośnego.

Dlatego też tak istotne jest podjęcie wspólnych przedsięwzięć mających na celu poprawę jakości powietrza ze strony wielu środowisk.

Miasto Zabrze jest jedną z dziewięciu gmin objętych pilotażowym projektem pn.: „Zintegrowany system polityki i programów Ograniczania Niskiej Emisji – ZONE”, którego założeniem jest poprawa jakości powietrza.

Głównym celem projektu ZONE jest stworzenie prototypu systemu inwentaryzacji źródeł niskiej emisji z bazą danych urządzeń grzewczych i narzędziami do analizy tych danych. Ponadto projekt ma pozwolić na opracowanie metodyki badania kosztów zewnętrznych smogu oraz przygotowanie projektów regulacji prawnych, które pozwolą na uruchomienie ZONE w skali całego kraju a także zbieraniu i przetwarzaniu danych zasilających ZONE i ich systematyczną aktualizację przez umocowane do tego podmioty. Osiągnięcie ww. celów wymaga podjęcia szeregu działań, które ostatecznie pozwolą na utworzenie prototypu narzędzia informatycznego.

Projekt realizowany jest przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przy współpracy z Instytutem Łączności – Państwowym Instytutem Badawczym, Instytutem Ochrony Środowiska – Państwowym Instytutem Badawczym, Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla oraz Stowarzyszeniem Krakowski Alarm Smogowy.

Ważnym elementem projektu jest inwentaryzacja źródeł ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej w lokalach mieszkalnych wielorodzinnych i jednorodzinnych.

Zapraszamy do wypełniania ankiet dotyczących inwentaryzacji źródeł ogrzewania w budynkach mieszkalnych (zarówno jednorodzinnych jak też wielorodzinnych) w ramach pilotażowego programu "ZINTEGROWANY SYSTEM POLITYKI I PROGRAMÓW OGRANICZENIA NISKIEJ EMISJI - ZONE"

Formularz inwentaryzacji źródeł należy wypełnić rejestrując się w panelu dostępnym pod adresem https://zone.itl.waw.pl. Istnieje również możliwość złożenia formularza w wersji papierowej w Urzędzie Miasta w Wydziale Ekologii przy ul. Wolności 286 oraz Punktach Obsługi Klienta.

Formularz inwentaryzacji wraz z przewodnikiem rejestracji użytkownika do panelu rejestracyjnego przekazuję w załączeniu. Szczegółowych informacji dotyczących projektu ZONE udziela Elżbieta Gąsior tel.(32) 37 33 488, e-mail: egasior@um.zabrze.pl.
 

Dokumenty do pobrania

Dokument

Typ

Rozmiar

ZONE_ankieta

.docx

1 (MB)

ZONE_obowiazek_informacyjny_-_inwentaryzacja_zrodel_ciepla_ZONE

.docx

35 (kB)

Instrukcja_dostepu_do_systemu_ZONE

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.