Wiadomości z Zabrza

Prof. Michał Zembala padł ofiarą oszustwa. Jego wizerunek wykorzystano w reklamie

  • Dodano: 2023-08-22 09:15

Oszustwo na... profesora! Znany kardiochirurg padł ofiarą oszustwa. Ktoś wykorzystuje bezprawnie jego wizerunek do reklamy preparatów medycznych. Sprawa została zgłoszona do prokuratury.

Oszustwo na profesora i wykorzystanie wizerunku

W Sieci pojawiły się reklamy specyfiku, który miałby „cofać zmiany miażdżycowe i wzmacniać serce”, a reklamować miałby go znany kardiochirurg profesor Michał Zembala. Jak się okazuje, w tym przypadku doszło do bezprawnego wykorzystania wizerunku lekarza.

- Działamy w sprawie oszustwa, którego skutki zarówno zdrowotne jak i finansowe wielu z Państwa dotknęły. Uprzejmie proszę raz jeszcze, by nikt z Was lub Waszych bliskich nie kupował nieznanych preparatów “niby-zdrowotnych”. Leki kupujemy wyłącznie w aptekach! Nie dajcie się nabrać oszustom! – zaapelował profesor Michał Zembala.

We wcześniejszym wpisie zamieszczonym na portalu Facebook pisał:

- Nie kupujcie tego dziadostwa - to oszustwo! Sprawę skierowałem do prokuratury. Jeśli ktoś z Was specyfik kupił - proszę prześlijcie rachunki (zdjęcie) - będzie to dowód w toczącym się postępowaniu, a tego pseudo-leku proszę nie zażywać!

Profesora Michała Zembalę reprezentuje Sowisło Topolewski Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych S.K.A. W oświadczeniu, które zostało niedawno wydane, zaznaczono, że „wszelkie publikowane w internecie treści, które sugerują bądź wprost wskazują, że Pan Profesor reklamuje i rekomenduje jakiekolwiek produkty lecznicze, wyroby medyczne lub suplementy diety są nieprawdziwe”.

- Wszelkie materiały reklamowe promujące produkty lecznicze, wyroby medyczne lub suplementy diety i wykorzystujące w tym celu wizerunek Pana Profesora, czy też sygnowane Jego nazwiskiem zostały opracowane, stworzone i rozpowszechnione bez wiedzy i zgody Pana Profesora – czytamy w oświadczeniu kancelarii prawnej.

Przypomnijmy, że to nie jest pierwsze tego typu oszustwo. W czerwcu 2022 roku podobną sprawę opisała „Rzeczpospolita”, a oszustwo dotyczyło bezprawnego wykorzystania wizerunku prof. dr hab. Andrzeja Bochenka do promocji suplementów diety. Naukowiec podkreślał, że nigdy nie rekomendował żadnych farmaceutyków i przestrzegał przed kupowaniem leków reklamowanych jego nazwiskiem.

W Polsce obowiązuje zakaz reklamowania leków przez medyków

Należy dodać, że w Polsce obowiązuje zakaz reklamowania leków i wyrobów medycznych przez osoby wykonujące zawody medyczne. Reguluje to ustawa z dnia 7 kwietnia 2022 r. o wyrobach medycznych.

Art. 55.2 precyzuje:

Reklama wyrobu kierowana do publicznej wiadomości nie może: 

  • 1) wykorzystywać wizerunku osób wykonujących zawody medyczne lub podających się za takie osoby lub przedstawiać osób prezentujących wyrób w sposób sugerujący, że wykonują taki zawód; 
  • 2) zawierać bezpośredniego wezwania dzieci do nabycia reklamowanych wyrobów lub do nakłonienia rodziców lub innych osób dorosłych do kupienia im reklamowanych wyrobów; 
  • 3) dotyczyć wyrobów przeznaczonych do używania przez użytkowników innych niż laicy.

Uregulowania te muszą wpłynąć na zmianę dotychczasowych strategii reklamowych, bowiem do tej pory w spotach promujących wyroby medyczne czy suplementy diety często występowały osoby wykonujące zawody medyczne.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również