Wiadomości z Zabrza

Prezydent Zabrza laureatką Nagrody im. Wojciecha Korfantego

  • Dodano: 2019-11-22 10:30

Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach Robert Talarczyk oraz ks. Wiesław Hudek odebrali dzisiaj w Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich Nagrody im. Wojciecha Korfantego, przyznawane przez Związek Górnośląski osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla Śląska.

Wśród tegorocznych laureatów znalazło się także Stowarzyszenie na rzecz Powstania Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach oraz Amatorski Zespół Teatralny działający przy Kole Związku Górnośląskiego w Suszcu.

Laudację nt. prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik wygłosił Herbert Kopiec

Podkreślił Jej ścisłe więzi ze śląską ziemią, umiłowanie dla małej ojczyzny i wybitne osiągnięcia na rzecz ocalenia dziedzictwa kulturowego i poprzemysłowego Zabrza i Śląska. 

Pani Prezydent Małgorzata Mańka-Szulik urzeczywistnia w swojej codziennej pracy słowa św. Jana Pawła "musicie wymagać od siebie, nawet jeśli inni od was nie wymagają" - mówił Herbert Kopiec. - Dzięki efektywnemu zarządzaniu, Zabrze jest dzisiaj prężnie rozwijającym się miastem i stawiane jest jako przykład zarówno wspaniałego ocalenia, jak i wykorzystania dziedzictwa poprzemysłowego jako atutu i waloru turystycznego - dodał Kopiec. 

Tegorocznych laureatów wybrali w tajnym głosowaniu członkowie trzynastoosobowej kapituły, obradującej pod przewodnictwem prof. Ireny Lipowicz, założycielki Związku Górnośląskiego, byłej Rzeczniczki Praw Obywatelskich.

Jak co roku, tak i tym razem kapituła miała trudne zadanie, bo osób, instytucji i organizacji społecznych, które zasłużyły się dla naszej śląskiej ojczyzny jest bardzo wiele. Tegoroczni laureaci stanowią wzór dla innych w różnych dziedzinach życia społecznego – stwierdził podczas uroczystości prezes Związku Górnośląskiego i sekretarz kapituły Grzegorz Franki, który wręczył nagrody tegorocznym laureatom wraz z prawnukiem Wojciecha Korfantego – Michaelem Korfantym.

Nagrody im. Wojciecha Korfantego przyznawane są przez Związek Górnośląski od 1993 r. Od kilku lat uroczystość, w trakcie której wyróżnienia te wręczane są laureatom, odbywa się w rodzinnym mieście Korfantego - Siemianowicach Śląskich. W poprzednich latach Nagrodę im. W. Korfantego odebrali m.in.: Henryk Mikołaj Górecki, Jan Miodek, Wojciech Kilar, Józef i Jan Skrzekowie, Kazimierz Kutz, Krystyna i Andrzej Bochenkowie, abp Damian Zimoń, Jerzy Buzek oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Związek Górnośląski powstał w 1989 r. i obecnie zrzesza ok. 2 tys. członków. Organizację tworzy 41 kół i bractw terenowych. Wśród swych statutowych celów organizacja wymienia m.in. naukę, edukację, oświatę i wychowanie, podtrzymywanie tradycji narodowej i regionalnej oraz rozwój świadomości obywatelskiej i kulturowej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również