Wiadomości z Zabrza

Premier odwiedził Zabrze w ramach obchodów 40-lecia istnienia NSZZ "Solidarność"

  • Dodano: 2020-09-04 11:00

3 września przypada 40. rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, które stanowiło wielki sukces Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w naszym regionie. Z tej okazji, w ramach obchodów 40-lecia istnienia "Solidarności", Miasto Zabrze odwiedził premier RP Mateusz Morawiecki.

Wizyta premiera

Prezes Rady Ministrów zwrócił uwagę na dobrą współpracę miasta z samorządem wojewódzkim, której przykładem jest Zabytkowa Kopalnia Guido. Premier w czasie konferencji prasowej zachęcał także do odwiedzenia Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Sztolni Królowa Luiza.

NSZZ „Solidarność” jest symbolem walki o wolność człowieka i godność pracownika, ale także walki o samostanowienie i demokrację. Dlatego z radością obchodzimy 40-lecie powstania tego wielkiego ruchu społecznego, który o fundamentalne wartości upominał się odważnie i konsekwentnie - komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Walka o wolność

Robotnicze protesty roku 1980 były czymś znacznie głębszym, niż tylko wskazywaniem na konieczność poprawy warunków życia. Zapoczątkowały one proces przemian wolnościowych w Polsce i Europie. „Solidarność” od początku istnienia wskazywała na dialog i porozumienie, jako podstawę rozwiązywania spornych kwestii społecznych. Podkreślała konieczność współdziałania w poszanowaniu wolności, sprawiedliwości i swobód obywatelskich. Tym samym stworzyła podwaliny do zmian ustrojowych, które doprowadziły do wolnych wyborów parlamentarnych, a także odrodzenia samorządności. 

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.