Wiadomości z Zabrza

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Zabrze. Zapowiedział, że miasto otrzyma 3,5 mln euro!

 • Dodano: 2021-06-30 14:00

Dziś, 30 czerwca, w Katowicach odbywa się szczyt V4 Grupy Wyszehradzkiej, w którym uczestniczą premierzy Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Zanim jednak Mateusz Morawiecki pojechał do stolicy województwa śląskiego, odwiedził Zabrze, gdzie spotkał się z prezydent Małgorzatą Mańką-Szulik i zapowiedział, że miasto otrzyma ponad 3,5 mln euro na modernizację Parku Hutniczego.


Przypomnijmy, że dzisiejszy szczyt V4 wieńczy symboliczną prezydencję Polski w Grupie Wyszehradzkiej, która przebiegała pod hasłem „Powrót na właściwe tory”. Po zakończeniu spotkania premier Mateusz Morawiecki przekaże roczne przewodnictwo premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi.

Dlaczego premier odwiedził Zabrze?

Mateusz Morawiecki poinformował, że zakończono wielomiesięczny proces przygotowań i wyboru projektów miast, które ubiegały się o środki z Programu „Rozwój lokalny”. Na liście beneficjentów znalazło się 29 miejscowości z całej Polski. 

Wśród nich jest także Zabrze. Zdecydowano, że dotację otrzyma zabrzański projekt „Miasto przestrzenią rozwoju”. 

- Dziś w ratuszu premier Mateusz Morawiecki przekazał symboliczny czek na ponad 3,5 mln euro. To środki, które przeznaczymy m.in. na modernizację Parku Hutniczego. Program działań poddany został społecznym konsultacjom, szczególnie z zabrzańską młodzieżą, seniorami i przedsiębiorcami – poinformowała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Prezydent Zabrza dodała też, że o Fundusze Norweskie ubiegało się 212 miast. 

- Po przeprowadzeniu wnikliwej weryfikacji zaakceptowano 29 najlepszych aplikacji. Mówił o tym również Wiceminister Waldemar Buda z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. W spotkaniu udział wzięli także burmistrzowie i prezydenci: Cieszyna, Rydułtów, Zawiercia i Żywca – zaznaczyła prezydent Zabrza.

Poza naszym miastem dofinansowane zostaną także inne śląskie inicjatywy jak:

 • Żywiec – „SMART ŻYWIEC” – (r )ewolucja”
 • Rydułtowy – „W cieniu Szarloty - jak wydobyć potencjał miasta Rydułtowy”
 • Cieszyn – „Cieszyn - miasto samowystarczalne”
 • Zawiercie – „Plan Rozwoju Lokalnego Zawiercia na lata 2021-2030”.

Podsumowując, na Śląsk z Programu „Rozwój Lokalny” trafi aż 17,5 mln euro. Program ten ma wzmocnić spójność społeczną i gospodarczą poprzez podniesienie jakości środowiska, przedsiębiorczości, efektywności administracji publicznej i standardów życia dla wszystkich mieszkańców małych i średnich miast.

Zabrze otrzyma 3,5 mln euro na modernizację Parku Hutniczego! Dziś potwierdził to premier Morawiecki

Komentarze (6)    dodaj »

 • max bozywek

  Zabrze ranking miast w POLSCE w/g dochodu na mieszkańca Gliwice 8 ZABRZE 64 na 66 bravo park gdzie ceny będą jak w Zakopanem lub LATEM w Sopocie laznia lacuszkowa przyklad debilizmu ekonicznego i UE to sie tylko nadaje na myjnie samochodową nie na lokal gastromiczny tylko tak dalej uruchomic szlak kolejki wąskotorowej w kolybkach w maciejowie pawlowie lub na ludwiku

 • max bozywek

  Zabrze ranking miast w POLSCE w/g dochodu na mieszkańca Gliwice 8 ZABRZE 64 na 66 bravo park gdzie ceny będą jak w Zakopanem lub LATEM w Sopocie laznia lacuszkowa przyklad debilizmu ekonicznego i UE to sie tylko nadaje na myjnie samochodową nie na lokal gastromiczny tylko tak dalej uruchomic szlak kolejki wąskotorowej w kolybkach w maciejowie pawlowie lub na ludwiku

 • Młoda

  Gdzie się odbyły te konsultacje społeczne? Młodym jest potrzebna praca i mieszkania a nie fontanny i remonty parków.

 • Kociołek

  Czyżby to była jakaś tajna rządowa misja?A pan premier niech najpierw wybuduje te obiecane 22 mosty, ja się już nie dam nabrać na jego obietnice.

 • nowak

  A pracownicy samorządowi pracują za miskę ryżu wg wskazań premiera

 • Fee44

  Zabrze jest brudne. Tylko o Centrum się dba .

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również