Wiadomości z Zabrza

Plac Warszawski stanie się właściwym rynkiem w Zabrzu?

 • Dodano: 2019-08-06 06:45, aktualizacja: 2019-08-06 06:57

Stulecie nadania Zabrzu praw miejskich już za trzy lata. Wśród miejskich radnych pojawił się pomysł, by określić, który z punktów miasta stanie się właściwym rynkiem. 

Z inicjatywą wyszedł zabrzański radny, Marian Rau, który w formie interpelacji zasugerował możliwość uznania jednego z placów w Zabrzu za prawdziwy, właściwy rynek. Miejscem tym miałby się stać Plac Warszawski, a sam fakt określenia centralnego miejsca dla miasta ma związek z setną rocznicą nadania Zabrzu praw miejskich. Obchody stulecia miasta już w 2022 roku.

Proponuję podjęcie przez władze miasta działań w celu powstania w Zabrzu Rynku. Jako lokalizację proponuję Plac Warszawski. Całość można powiązać z budową Centrum Przesiadkowego oraz modernizacją Kina Roma. Taka wspólna inicjatywa Pani Prezydent i radnych da miastu możliwość powstania tak potrzebnej przestrzeni publicznej – argumentuje Marian Rau.

Historia Zabrza sięgająca XIII wieku determinowała charakter rozwoju organizmu miejskiego, który powstał w wyniku połączenia dawnych osad. Jeszcze w ubiegłym wieku nasze miasto było określane jako jedna z największych wsi Europy. Samo nadanie praw miejskich nie zmieniło układu urbanistycznego Zabrza, które składa się z 18 dzielnic. Przez to nie miał szans powstać w mieście rynek klasycznie pojmowany jako „główny plac będący ośrodkiem życia gospodarczego i społecznego”. 

W obecnych warunkach trudno wskazywać konkretny plac, któremu zostanie nadana funkcja „ośrodka życia miasta”. Tym bardziej, że w opinii ekspertów dywersyfikacja lokalizacji ośrodków gospodarczych, komunikacyjnych, administracyjnych i komercyjnych niesie wiele korzyści. 

Warto jednak podkreślić, że konsekwentnie podejmujemy działania zmierzające do aktywizacji społecznej i gospodarczej śródmieścia. Dotyczy to nie tylko konkretnego placu, lecz centrum, rozumianego jako: „miejsce, w którym coś się koncentruje”.

Sprawę prowadzi Biuro Głównego Inżyniera Miasta, trwają zatem prace nad ustaleniem zasięgu terytorialnego i społecznego tak określonego centrum oraz analizy możliwości podejmowania inicjatyw zwiększających jego atrakcyjność dla mieszkańców – informuje prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.

Uważacie, że Plac Warszawski jest właściwym punktem, który można uznać za prawdziwe centrum miasta w rozumieniu rynku? Dajcie nam znać w komentarzach!

Komentarze (42)    dodaj komentarz »

 • Antoni

  Moim zdaniem bardzo dobry pomysł,szkoda tylko,że tak późno Rządzący tego Miasta się opamiętali,przecież najlepiej mieć trzech Wice prezydentów jak w większości Miast w Polsce, dobry pomysłem jest powstanie Kawiarni " Pod Gronem " oraz wracając do Historii,która naszego miasta dotyczy zmiana nazwy z Rynku na nazwę strefa kultury/rozrywki.Ważne jest również co będzie znajdowało się w pobliżu,Apteki ? małe sklepy ? Itp...Inwestycja bardzo dobra i bardzo droga ale w końcu coś. doliczmy do tego rozbudowę dróg i będzie dobrze bo przechodząc przez pasy trzeba uważać też na siebie , takie są niestety drogi .Oczywiście są budowlane prowadzone przy utrzymanym ruchu tramwajów po jednym torze, jednak pasażerowie muszą się liczyć z utrudnieniami. Zmiany w organizacji ruchu nie omijają również kierowców. Z tego co mi wiadomo zakończenie rozbudowy miało się skończyć 2019 r..Patrząc na drogi i na rozbudowę Rynku w Zabrzu to moim zdaniem zakończenie dobiegnie końca z nowym Prezydentem.

 • Anonim

  Uważam że to dobry pomysł ale plac Warszawski jest trochę za daleko ulicy Wolności i lepszym pomysłem byłoby zrobienie z placu Wolności rynek ponieważ jest tak trochę bardziej w centrum i jest o wiele bliżej doworca oraz Goethego.

 • Zabrzanin

  Świetny pomysł! Budowa centrum przesiadkowego na pewno by ożywiła z jednej strony Pl. Wolności a z drugiej strony Pl. Warszawski. Plac Warszawski ma dziurę od strony dworca. Można ją załatać fasadą centrum przesiadkowego. Nowoczesna bryła na pewno mocno uatrakcyjniła by ten skrawek Zabrza. Jesli w centrum przesiadkowym powstały by miejsca na handel i biura to dodatkowo zwiększyło by to ilość osób w tych miejscach. Z drugiej strony Pl. Wolności można zamknąć od strony ulicy Wolności nowoczesnym budynkiem przez co stworzył by się mały kameralny ryneczek w którym było by ciszej niż jest teraz (tramwaje były by odgrodzone nowym budynkiem) Spokojnie się tam zmieści budynek w końcu na "kopycie" kiedyś stał już jeden. Ale to od groma kasy, bez prywatnych pieniędzy nie ma szans realizacji

 • Jakub34

  Pomysł dobry , ale nie oszukujmy sie dopuki w UMZabrze będzie rządziło zacofanie , opieszałośc i belejakośc z góru o skrócie MMS to nie ma szans na cos konkretnego , dopieszczonego od A do Z. Zabrze nie ma i niestety długo nie będzie miało konkretnej oferty dla mieszkanców , dla przyjezdnych ani dla potencjalnych inwestorów - nie sprzyja temu władza , myslenie w UM ani nic innego. Popatrzmy jak wygląda miasto - nie ma nic nowoczesnego ( tylko Platan wygląda odpowiednio na dzisiejsze czasy - nowocześnie , ładnie , świeżo) , wszędzie gdzie robi cos "miasto " to wielka klapa , niewypał albo bylejakość - przykłady mozna powielać ( stadion buahah 3/4 stadionu), ulica Piłsudskiego ( kpina i jakiś żart - gdzienowe oświetlenie? , gdzie chodniki? , gdzie droga rowerowa?, wjazd od strony Roosevelta jakieś 300metrów dziur, nierówności - po co to? , ul. Wolności - śmietnik , apteki, banki i ciucholandy - żenada... i tak mozna jeszcze wymienic kilka przykładów - Mówiac konkretnie - nie liczny na coś co nagle pobudzi Zabrze:/ smutne to ze zacofany elektorat UM Zabrze nie robi nic pro rozwojowo :/

 • ansia

  Dopóki pisze się przez tzw "ó zamknięte".

 • Zabrzanin

  Pomysł świetny Tylko proszę o zmianę nazwy z Placu Warszawskiego na , Plac Zabrzański "

 • Janek

  Moim zdaniem bardzo dobre miejsce, do zagospodarowania i rewitalizacji znajdujacych się obiektow, oraz utworznie nowych punktów gastronomiczno usługowych.

 • Ka

  Oczywiście że Wolności, to jest i bedzie centrum z uwagi na lokalizacje tylko usiasc nie ma gdzie

 • Marian Rau

  Dzień dobry. Jako autor interpelacji w sprawie rynku w Zabrzu dziękuję za wszystkie Państwa uwagi i zapraszam także do bezpośredniego kontaktu w tej sprawie ze mną na moich dyżurach radnego lub na moim prywatnym profilu na fb.

 • Iwona

  więcej laweczek

 • Mieszkanka

  Czytam i nie wierzę. Kto jest tym "ekspertem" wg którego utworzenie rynku nie niesie żadnych korzyści!? Dlatego inne miasta tętnią życiem, a u nas nocą pustki. Oczywiście na rynek nadaje się bezapelacyjnie ul. Wolności, chociaż do Placu Warszawskiego mam sentyment i twierdzę, że to piękne miejsce. Mimo wszystko nadal nie rozumiem, czy brak życia na Wolności to rzeczywiście efekt skarg mieszkańców czy widzimisie rządzących. Każdy kto zamieszkuje centrum powinien się z tym liczyć. Jeżeli szuka cichej oazy to powinien poszukać na obrzeżach miasta, chociaż i to nie gwarantuje bezludzia (czego niektórzy oczekują)....

 • Zerbe

  Może dużo miejsca ale co będzie wokół? Zabytkowe kino, biblioteka i pierogarnia?Plac wolności to super miejsce!!Wyrzucić tylko stamtąd apteki, banki i pozwolić powstać kawiarniom, barom i restauracjom z parasolami. To jest ścisłe centrum, komunikacja miejska pod nosem. Czego chcieć więcej?

 • Zabrzanin

  Plac Wolności jest zbyt pochyły, dlatego nie nadaje się na rynek.

 • JANEK

  Dlaczego centralnym punktem miasta ( RYNKIEM ) nie może zostać ,Plac Wolności" ? .

 • znawca historii

  Rzecz w tym, by mieszkańcy i odwiedzający po nacieszeniu się zabytkowymi zakładami pracy w górnictwie mogli zobaczyć oprócz zabytkowych osiedli jeszcze zabytkowy rynek ze szczurołapem, który kiedyś już był tam gdzie teraz jest Plac Warszawski i tam się spotkać kulturalnie ze sobą i usiąść i spędzić więcej czasu razem np.w knajpce czy kawiarni, a nie musieć jeździć w tym celu do historycznych Gliwic czy Bytomia.

 • Adi

  Sùper pomysł! Duży plac, potencjał, mega!

 • znawca

  Zabrze miało już przed wojną rynek i teraz też by się przydała taka przestrzeń, żeby turyści i mieszkańcy mogli pobyć dłużej w Zabrzu po obejrzeniu podziemnych atrakcji, tak jak odwiedzający Wieliczkę czy Wawel

 • Kasia

  Bardzo dobry pomysł bo w zabrzu nie gdzie się gdzie podziać paby parasole to może być ciekawe zonaczy co z tego wyjdzie

 • Hmmm

  Paby?

 • Jagoda

  A co myślicie o przywróceniu kultowej kawiarni " Pod Gronem " ? Jedyna kawiarnia w której każdy lubił posiedzieć wypić kawę spotkać się z przyjaciółmi

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.