Wiadomości z Zabrza

Plac Warszawski stanie się właściwym rynkiem w Zabrzu?

  • Dodano: 2019-08-06 06:45, aktualizacja: 2019-08-06 06:57

Stulecie nadania Zabrzu praw miejskich już za trzy lata. Wśród miejskich radnych pojawił się pomysł, by określić, który z punktów miasta stanie się właściwym rynkiem. 

Z inicjatywą wyszedł zabrzański radny, Marian Rau, który w formie interpelacji zasugerował możliwość uznania jednego z placów w Zabrzu za prawdziwy, właściwy rynek. Miejscem tym miałby się stać Plac Warszawski, a sam fakt określenia centralnego miejsca dla miasta ma związek z setną rocznicą nadania Zabrzu praw miejskich. Obchody stulecia miasta już w 2022 roku.

Proponuję podjęcie przez władze miasta działań w celu powstania w Zabrzu Rynku. Jako lokalizację proponuję Plac Warszawski. Całość można powiązać z budową Centrum Przesiadkowego oraz modernizacją Kina Roma. Taka wspólna inicjatywa Pani Prezydent i radnych da miastu możliwość powstania tak potrzebnej przestrzeni publicznej – argumentuje Marian Rau.

Historia Zabrza sięgająca XIII wieku determinowała charakter rozwoju organizmu miejskiego, który powstał w wyniku połączenia dawnych osad. Jeszcze w ubiegłym wieku nasze miasto było określane jako jedna z największych wsi Europy. Samo nadanie praw miejskich nie zmieniło układu urbanistycznego Zabrza, które składa się z 18 dzielnic. Przez to nie miał szans powstać w mieście rynek klasycznie pojmowany jako „główny plac będący ośrodkiem życia gospodarczego i społecznego”. 

W obecnych warunkach trudno wskazywać konkretny plac, któremu zostanie nadana funkcja „ośrodka życia miasta”. Tym bardziej, że w opinii ekspertów dywersyfikacja lokalizacji ośrodków gospodarczych, komunikacyjnych, administracyjnych i komercyjnych niesie wiele korzyści. 

Warto jednak podkreślić, że konsekwentnie podejmujemy działania zmierzające do aktywizacji społecznej i gospodarczej śródmieścia. Dotyczy to nie tylko konkretnego placu, lecz centrum, rozumianego jako: „miejsce, w którym coś się koncentruje”.

Sprawę prowadzi Biuro Głównego Inżyniera Miasta, trwają zatem prace nad ustaleniem zasięgu terytorialnego i społecznego tak określonego centrum oraz analizy możliwości podejmowania inicjatyw zwiększających jego atrakcyjność dla mieszkańców – informuje prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.

Uważacie, że Plac Warszawski jest właściwym punktem, który można uznać za prawdziwe centrum miasta w rozumieniu rynku? Dajcie nam znać w komentarzach!

Komentarze (46)    dodaj »

  • Anna

    Ja tam kiedyś mieszkałam fajnie było , a teraz ten parking...oddajcie Szczurołapa. Zabrzański SzczurołapW 1928 roku na Reitzensteinplatz (obecnym Placu Warszawskim) wybudowano ośmioboczną fontannę, w środku której ustawiono słup, na którym zamontowano latarnię. Na początku 1930 roku latarnię zastąpiono rzeźbą muzykanta grającego na flecie - Szczurołapa.Był to popularny w niemieckich miastach motyw, nawiązujący do legendy spisanej przez braci Grimm. Według niej flecista został bohaterem, wywabiając roznoszące epidemię i pasożytujące szczury z miasta Hameln. Podanie ma oparcie w rzeczywistości, gdyż podobna historia miała się wydarzyć w Hameln w połowie XIV wieku podczas wielkiej epidemii czarnej śmierci (dżumy) w Europie.Twórcą zabrzańskiego pomnika był szwajcarski profesor Richard Adolf Zutt. Rzeźba o wysokości 186 cm odlana została w gliwickiej hucie. Po postumencie rzeźby i nogach grajka wspinały się szczury. Tuż przed wojną rzeźbę przeniesiono na skwer przy placu, ustawiając ją na widocznym na prawym zdjęciu cokole.W latach 50. rzeźbę przeniesiono do Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. W 1995 r. Szczurołap powrócił do Zabrza. Przedtem poddany został renowacji w tej samej gliwickiej hucie, w której został odlany. Przy okazji wykonano dwie kopie: jedną z nich ustawiono w chorzowskim ogrodzie zoologicznym, a druga została przeznaczona do ustawienia w Zabrzu. Oryginał przechowywany jest w zbiorach Muzeum Miejskiego w Zabrzu.

  • t. sikora

    Ten plac powinien byc rynkiem, tak jak w przeszlosci. Nie parkingiem.

  • Antoni

    Moim zdaniem bardzo dobry pomysł,szkoda tylko,że tak późno Rządzący tego Miasta się opamiętali,przecież najlepiej mieć trzech Wice prezydentów jak w większości Miast w Polsce, dobry pomysłem jest powstanie Kawiarni " Pod Gronem " oraz wracając do Historii,która naszego miasta dotyczy zmiana nazwy z Rynku na nazwę strefa kultury/rozrywki.Ważne jest również co będzie znajdowało się w pobliżu,Apteki ? małe sklepy ? Itp...Inwestycja bardzo dobra i bardzo droga ale w końcu coś. doliczmy do tego rozbudowę dróg i będzie dobrze bo przechodząc przez pasy trzeba uważać też na siebie , takie są niestety drogi .Oczywiście są budowlane prowadzone przy utrzymanym ruchu tramwajów po jednym torze, jednak pasażerowie muszą się liczyć z utrudnieniami. Zmiany w organizacji ruchu nie omijają również kierowców. Z tego co mi wiadomo zakończenie rozbudowy miało się skończyć 2019 r..Patrząc na drogi i na rozbudowę Rynku w Zabrzu to moim zdaniem zakończenie dobiegnie końca z nowym Prezydentem.

  • Anonim

    Uważam że to dobry pomysł ale plac Warszawski jest trochę za daleko ulicy Wolności i lepszym pomysłem byłoby zrobienie z placu Wolności rynek ponieważ jest tak trochę bardziej w centrum i jest o wiele bliżej doworca oraz Goethego.

  • Zabrzanin

    Świetny pomysł! Budowa centrum przesiadkowego na pewno by ożywiła z jednej strony Pl. Wolności a z drugiej strony Pl. Warszawski. Plac Warszawski ma dziurę od strony dworca. Można ją załatać fasadą centrum przesiadkowego. Nowoczesna bryła na pewno mocno uatrakcyjniła by ten skrawek Zabrza. Jesli w centrum przesiadkowym powstały by miejsca na handel i biura to dodatkowo zwiększyło by to ilość osób w tych miejscach. Z drugiej strony Pl. Wolności można zamknąć od strony ulicy Wolności nowoczesnym budynkiem przez co stworzył by się mały kameralny ryneczek w którym było by ciszej niż jest teraz (tramwaje były by odgrodzone nowym budynkiem) Spokojnie się tam zmieści budynek w końcu na "kopycie" kiedyś stał już jeden. Ale to od groma kasy, bez prywatnych pieniędzy nie ma szans realizacji

  • Jakub34

    Pomysł dobry , ale nie oszukujmy sie dopuki w UMZabrze będzie rządziło zacofanie , opieszałośc i belejakośc z góru o skrócie MMS to nie ma szans na cos konkretnego , dopieszczonego od A do Z. Zabrze nie ma i niestety długo nie będzie miało konkretnej oferty dla mieszkanców , dla przyjezdnych ani dla potencjalnych inwestorów - nie sprzyja temu władza , myslenie w UM ani nic innego. Popatrzmy jak wygląda miasto - nie ma nic nowoczesnego ( tylko Platan wygląda odpowiednio na dzisiejsze czasy - nowocześnie , ładnie , świeżo) , wszędzie gdzie robi cos "miasto " to wielka klapa , niewypał albo bylejakość - przykłady mozna powielać ( stadion buahah 3/4 stadionu), ulica Piłsudskiego ( kpina i jakiś żart - gdzienowe oświetlenie? , gdzie chodniki? , gdzie droga rowerowa?, wjazd od strony Roosevelta jakieś 300metrów dziur, nierówności - po co to? , ul. Wolności - śmietnik , apteki, banki i ciucholandy - żenada... i tak mozna jeszcze wymienic kilka przykładów - Mówiac konkretnie - nie liczny na coś co nagle pobudzi Zabrze:/ smutne to ze zacofany elektorat UM Zabrze nie robi nic pro rozwojowo :/

  • ansia

    Dopóki pisze się przez tzw "ó zamknięte".

  • Zabrzanin

    Pomysł świetny Tylko proszę o zmianę nazwy z Placu Warszawskiego na , Plac Zabrzański "

  • Janek

    Moim zdaniem bardzo dobre miejsce, do zagospodarowania i rewitalizacji znajdujacych się obiektow, oraz utworznie nowych punktów gastronomiczno usługowych.

  • Ka

    Oczywiście że Wolności, to jest i bedzie centrum z uwagi na lokalizacje tylko usiasc nie ma gdzie

  • Marian Rau

    Dzień dobry. Jako autor interpelacji w sprawie rynku w Zabrzu dziękuję za wszystkie Państwa uwagi i zapraszam także do bezpośredniego kontaktu w tej sprawie ze mną na moich dyżurach radnego lub na moim prywatnym profilu na fb.

  • Iwona

    więcej laweczek

  • Mieszkanka

    Czytam i nie wierzę. Kto jest tym "ekspertem" wg którego utworzenie rynku nie niesie żadnych korzyści!? Dlatego inne miasta tętnią życiem, a u nas nocą pustki. Oczywiście na rynek nadaje się bezapelacyjnie ul. Wolności, chociaż do Placu Warszawskiego mam sentyment i twierdzę, że to piękne miejsce. Mimo wszystko nadal nie rozumiem, czy brak życia na Wolności to rzeczywiście efekt skarg mieszkańców czy widzimisie rządzących. Każdy kto zamieszkuje centrum powinien się z tym liczyć. Jeżeli szuka cichej oazy to powinien poszukać na obrzeżach miasta, chociaż i to nie gwarantuje bezludzia (czego niektórzy oczekują)....

  • Zerbe

    Może dużo miejsca ale co będzie wokół? Zabytkowe kino, biblioteka i pierogarnia?Plac wolności to super miejsce!!Wyrzucić tylko stamtąd apteki, banki i pozwolić powstać kawiarniom, barom i restauracjom z parasolami. To jest ścisłe centrum, komunikacja miejska pod nosem. Czego chcieć więcej?

  • Zabrzanin

    Plac Wolności jest zbyt pochyły, dlatego nie nadaje się na rynek.

  • JANEK

    Dlaczego centralnym punktem miasta ( RYNKIEM ) nie może zostać ,Plac Wolności" ? .

  • znawca historii

    Rzecz w tym, by mieszkańcy i odwiedzający po nacieszeniu się zabytkowymi zakładami pracy w górnictwie mogli zobaczyć oprócz zabytkowych osiedli jeszcze zabytkowy rynek ze szczurołapem, który kiedyś już był tam gdzie teraz jest Plac Warszawski i tam się spotkać kulturalnie ze sobą i usiąść i spędzić więcej czasu razem np.w knajpce czy kawiarni, a nie musieć jeździć w tym celu do historycznych Gliwic czy Bytomia.

  • Adi

    Sùper pomysł! Duży plac, potencjał, mega!

  • znawca

    Zabrze miało już przed wojną rynek i teraz też by się przydała taka przestrzeń, żeby turyści i mieszkańcy mogli pobyć dłużej w Zabrzu po obejrzeniu podziemnych atrakcji, tak jak odwiedzający Wieliczkę czy Wawel

  • Kasia

    Bardzo dobry pomysł bo w zabrzu nie gdzie się gdzie podziać paby parasole to może być ciekawe zonaczy co z tego wyjdzie

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również