Hulajnogi elektryczne zdobywają coraz większą popularność, szczególnie w miastach. To wygodny środek transportu, jednak wiele osób zapomina, że korzystanie z nich wiąże się z przestrzeganiem zasad drogowych. Bezwzględna trzeźwość to podstawa, nie tylko za kierownicą samochodu, ale również na hulajnodze elektrycznej. Policja przypomina: jazda pod wpływem alkoholu na hulajnodze jest wykroczeniem i grozi za nią wysoka grzywna.
Policja zatrzymała pijanego kierowcę hulajnogi
Na ulicy Świętej Barbary, funkcjonariusze drogówki zatrzymali 40-letniego Zabrzanina, który kierował hulajnogą elektryczną, mając w organizmie ponad promil alkoholu. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych. Zatrzymanie miało miejsce w nocy z niedzieli na poniedziałek. To kolejne ostrzeżenie, że nietrzeźwość na hulajnodze nie jest tolerowana.
Przepisy są jasne: Trzeźwość to podstawa!
Zgodnie z artykułem 8 kodeksu wykroczeń, odpowiedzialność za popełnienie wykroczenia ponosi każdy, kto ukończył 17 lat. Dlatego policjanci mieli pełne prawo ukarać mężczyznę. Za jazdę hulajnogą po spożyciu alkoholu (0,2-0,5 promila) kara wynosi 1000 zł, natomiast za stan nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) mandat rośnie do 2500 złotych.
Ważne zasady poruszania się na hulajnodze elektrycznej
Pamiętajmy, że użytkownik hulajnogi elektrycznej ma prawo korzystać z chodnika tylko wtedy, gdy brakuje wydzielonej ścieżki rowerowej, a prędkość na jezdni przekracza 30 km/h. Trzeba jednak dostosować prędkość do pieszego oraz ustępować mu pierwszeństwa. Zakazane jest także przewożenie innych osób, zwierząt czy większych przedmiotów na hulajnodze.
Apelujemy o rozwagę i stosowanie się do przepisów! Hulajnoga to świetny środek transportu, ale tylko wtedy, gdy korzystamy z niej odpowiedzialnie.