Wiadomości z Zabrza

Ostatni etap tworzenia "małej strefy ekonomicznej" w Zabrzu

  • Dodano: 2020-04-30 08:15, aktualizacja: 2020-04-30 08:26

Miasto Zabrze pozyskało ponad milion złotych z Funduszu Dróg Samorządowych na utworzenie drogi łączącej ul. Handlową z ulicami Pyskowicką i Magazynową.

Ponad milion złotych z Funduszu Dróg Samorządowych

Dzięki tej wartej około 9 mln zł inwestycji, możliwa będzie sprzedaż kolejnych dwóch gruntów w tzw. „małej strefie ekonomicznej”. Infrastruktura ułatwi również funkcjonowanie istniejących już zakładów pracy.


Miejski Zarząd Dróg i Infrastruktury Informatycznej w Zabrzu przygotowuje się do ogłoszenia postępowania przetargowego na wybór wykonawcy robót. Zawarcie umowy planowane jest w połowie bieżącego roku. Zgodnie z planem, przedsiębiorcy w tej części zabrzańskiej „małej strefy ekonomicznej” będą mogli korzystać z nowej, w pełni uzbrojonej infrastruktury drogowej już wiosną przyszłego roku.

W ramach inwestycji wybudowanych zostanie 660 m drogi wraz z oświetleniem, ścieżką rowerową i chodnikiem, zjazdami do posesji oraz pełnym uzbrojeniem w sieci wod-kan. Nowa infrastruktura zostanie połączona z ulicami Magazynową i Pyskowicką rondem, które zapewni większe bezpieczeństwo niż zwykłe skrzyżowanie.

Miasto w ostatnich latach wybudowało na należących do gminy terenach ulicę Handlową

W ubiegłym roku powstał kolejny odcinek drogi, który pozwolił na utworzenie czterech działek inwestycyjnych na północ od ul. Handlowej. Budowa nowej drogi w ramach III etapu przedsięwzięcia pozwoli na udostępnienie kolejnych terenów, tym razem po stronie południowej. Gmina przygotowała tam dwie działki o łącznej powierzchni ponad 5 ha, które zostaną przekazane na sprzedaż po zakończeniu budowy nowej drogi. Obszar już dzisiaj cieszy się sporym zainteresowaniem biznesu, o czym świadczy realizowana właśnie przez firmę Panattoni Europe inwestycja. Amerykańskie przedsiębiorstwo buduje na tym terenie obiekt przemysłowo-magazynowy o łącznej powierzchni ponad 60 tys. m2.

Inwestycja drogowa pozwoli także na lepsze skomunikowanie terenów zagospodarowanych już wcześniej przez takich inwestorów, jak m.in.: NMC, Electrolux czy Pionart. Nowe połączenie sprawi, że samochody dostawcze nie będą musiały dokonywać już objazdu przez ul. Składową.

Warto przypomnieć, że miasto zainwestowało także 65 mln zł w uzbrojenie zabrzańskich terenów Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ul Ofiar Katynia. Działki zakupiło tam już 26 inwestorów. Dotąd swoje zakłady w zabrzańskiej strefie (liczącej 157 hektarów podzielonych na 45 działek o wielkości 0,5-21 ha) uruchomiło 13 firm, które zainwestowały ok. 500 mln zł i zatrudniły blisko 1,5 tys. osób. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.