Wiadomości z Zabrza

Obowiązki informacyjne bukmacherów

  • Dodano: 2018-06-20 08:00, aktualizacja: 2018-06-25 19:07

Wszystkie firmy bukmacherskie, które posiadają zezwolenie na swoją działalność w Polsce, muszą spełnić wiele obowiązków, w tym obowiązki informacyjne względem graczy. Dowiedz się, o czym legalni bukmacherzy powinni informować klientów.

Prawo hazardowe obowiązujące w Polsce szczegółowo reguluje działalność bukmacherów. W przepisach tych określone zostały zapisy odnoszące się do wielu kwestii tej działalności, między innymi w zakresie obowiązków informacyjnych, jakie powinna wykonać każda firma bukmacherska działająca w Polsce. Dowiedz się, jakie obowiązki dotyczą bukmacherów w tym zakresie.

Regulamin

Podstawowym obowiązkiem informacyjnym bukmachera jest udostępnienie regulaminu świadczonych usług. Na jego podstawie klienci powinni mieć możliwość uzyskania szczegółowych informacji dotyczących konta gracza jak i przebiegu samej gry, np. w regulaminie powinny znaleźć się informacje na temat rejestracji i przekazania bukmacherowi swoich danych osobowych, informacje o obowiązujących zasadach dotyczących obstawiania, kwestia wypłaty pieniędzy oraz inne istotne informacje. Regulamin stanowi bardzo ważne źródło zasad obowiązujących w danej firmie bukmacherskiej, dlatego od jego przeczytania powinno się rozpocząć „przygodę” z każdym bukmacherem. Warto poświęcić na to czas jeszcze przed założeniem konta i wpłatą pierwszych pieniędzy, ponieważ z regulaminu możemy dowiedzieć się naprawdę ważnych rzeczy na temat korzystania z usług danego bukmachera. Oczywiście regulamin bukmachera musi spełniać wszystkie wymogi polskiego prawa.

Wiek gracza

Jednym z najważniejszych celów prawa hazardowego jest maksymalne ograniczenie dostępu do zakładów bukmacherskich osobom niepełnoletnim. Bukmacherzy chcący działać zgodnie z prawem muszą więc informować swoich klientów o ograniczeniu wiekowym. Na punktach stacjonarnych powinna zostać wywieszona widoczna informacja o zakazie wstępu dla nieletnich, a dodatkowo każda osoba, co do której istnieje podejrzenie czy ukończyła 18 lat, powinna na żądanie pracownika punktu przedstawić dokument tożsamości. Odpowiedzialność za niedopuszczenie do gry osób niepełnoletnich spoczywa na pracownikach punktów bukmacherskich. Z kolei bukmacherzy działający w Internecie powinni na swojej stronie wyraźnie poinformować wszystkie odwiedzające stronę osoby, że oferta znajdująca się na tej stronie przeznaczona jest wyłącznie dla osób pełnoletnich. Dodatkowo, przy wejściu na stronę internetową niektórych legalnych bukmacherów możemy zauważyć pojawiającą się informację, że wejście na stronę możliwe jest tylko dla osób które ukończyły 18 lat. Czasem aby wyświetliła się pełna zawartość strony konieczne jest również potwierdzenie pełnoletności. Bukmacherzy działający przez Internet muszą również zweryfikować wiek graczy, np. prosząc gracza o przesłanie skanu dowodu osobistego.

Ryzyko uzależnienia

Kolejnym obowiązkiem, który ustawa hazardowa nakłada na bukmacherów, jest informowanie o możliwym ryzyku uzależnienia od zakładów bukmacherskich. Legalni bukmacherzy powinni umieścić stosowny komunikat na swoich stronach, aby każda osoba mogła się z nim zapoznać. Informacja, którą wszyscy legalni bukmacherzy online muszą prezentować na swoich stronach internetowych, ma za zadanie chronić przed nałogiem i uświadomić graczom potencjalne ryzyko, z którego często nie zdają sobie sprawy. Warto podejść poważnie do tego problemu, ponieważ zakłady bukmacherskie potrafią doprowadzić do poważnych kłopotów nawet te osoby, które uważają że ten problem na pewno nie będzie ich dotyczył. W rzeczywistości często okazuje się, że w uzależnienie od hazardu popadają ludzie z najróżniejszych grup społecznych, którzy tracą całe majątki na grze u bukmacherów.

Dane firmy

Aby zagwarantować przejrzystość rynku i działających w jego ramach legalnych firm bukmacherskich, konieczne jest przekazanie wszystkim potencjalnym klientom szczegółowych informacji o firmie, która organizuje zakłady. Bukmacher ma obowiązek udostępnienia pełnej nazwy spółki, jej adresu i numeru zezwolenia, w oparciu o które funkcjonuje na polskim rynku. Taki wymóg zapewnia klientom większy poziom bezpieczeństwa, ponieważ posiadają oni podstawowe informacje na temat bukmachera, z którego usług zdecydowali się skorzystać. Przypominamy również, aby zwracać uwagę na to, czy wybrany bukmacher posiada aktualne zezwolenie wydane przez Ministerstwo Finansów. Posiadanie takiego zezwolenia jest bowiem konieczne, aby mógł w sposób legalny prowadzić działalność bukmacherską w Polsce. Lista bukmacherów posiadających zezwolenie dostępna jest na stronie Ministerstwa, a więc przed rozpoczęciem gry warto upewnić się czy na liście tej znajduje się nazwa wybranego bukmachera.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również