Prelekcje, wykłady, spotkania z najlepszymi specjalistami w dziedzinie projektowania, architektury i urbanistyki rozpoczęły się w czwartek w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach za sprawą ósmej edycji For Design Days. W piątek, podczas drugiego dnia targów, dyskutowano o projekcie „Zabrzańska Siódemka”, który rusza w naszym mieście!
Jaka powinna być rewitalizacja miejsc ogólnodostępnych dla mieszkańców? W jakiej synergii powinny działać? Co możemy zrobić pod kątem urbanistycznym? Jakie są oczekiwania i potrzeby mieszkańców naszego miasta w stosunku do zagospodarowania siedmiu najważniejszych placów w Zabrzu? Właśnie na takie pytania starali się odpowiedzieć prelegenci piątkowego panelu dyskusyjnego, który dotyczył Zabrza.
W dyskusji udział wzięli prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, naczelnik Biura ds. Inwestorów Rafał Kobos, naczelnik Zabrzańskiego Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości Mariola Wnętrzak-Sadłocha, dyrektor Jednostki Gospodarki Nieruchomościami w Zabrzu Tomasz Saternus, prezes ZBM-TBS Renata Lemańska oraz dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Danuta Bochyńska-Podloch.
Modernizacja "zabrzańskiej siódemki"
Projekt "Zabrzańska siódemka' zakłada modernizację i rewitalizację siedmiu najważniejszych placów w ścisłym centrum naszego miasta, które tworzą:
- plac Krakowski,
- plac Warszawski,
- plac Wolności,
- plac Dworcowy,
- skwer przy Pomniku Braci Górniczej,
- skwer przy pomniku prof. Religi,
- plac Teatralny wraz z Kwartałem Sztuki.
– Idea tego projektu bierze swój początek w pojedynczych zgłoszeniach mieszkańców dotyczących zagospodarowania różnych miejsc w naszym mieście. Niektóre z tych głosów dotyczą placów miejskich, np. Placu Warszawskiego czy Placu Dworcowego – komentuje Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.
– Wsłuchując się w głosy mieszkańców dostrzegamy potrzebę kompleksowego podejścia do tematu i rozpoczęcia szerokiej dyskusji co do sposobu zagospodarowania „Zabrzańskiej siódemki” – dodaje.
Każdy z placów ma swój odrębny charakter i pełni inną funkcję w tkance miejskiej. Uczestnicy debaty zwrócili uwagę na potrzebę dyskusji nad wyglądem tych miejsc, zapowiedzieli, że będzie ona prowadzona w formie warsztatów. Miasto chce do wspólnej dyskusji nad projektami zaprosić mieszkańców, ale także przedsiębiorców oraz urbanistów architektów. Pozwoli to poznać ich pomysły i wypracować wspólnie kierunki zagospodarowania. Przed etapem warsztatowym ukaże się cykl artykułów na temat historii i charakterystyki „Zabrzańskiej Siódemki”.
W wielu wspomnianych obszarach wykonane już zostały szeroko zakrojone inwestycje jak chociażby w Kwartale Sztuki i Placu Teatralnym. To miejsca, przy których funkcjonuje dziś Teatr Nowy w Zabrzu, Filharmonia Zabrzańska, Akademia Śląska oraz Centrum Rozwoju Rodziny. Plac Teatralny w 2018 roku zyskał nową nawierzchnię i elementy małej architektury. Działa tam również fontanna w formie podświetlanych dysz posadzkowych. W Kwartale Sztuki natomiast powstały nowe sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej, wodociągowa i elektroenergetyczna.
Na skwerze przy Ratuszu Miejskim został oddany pomnik prof. Zbigniewa Religi – wybitnego kardiochirurga, naukowca i polityka, związanego przez wiele lat z naszym miastem. Zrewitalizowano także część skweru – wykonano nasadzenia, zmieniono nawierzchnię i powstała mała architektura.
W październiku 2022 roku ukończony został również proces kompleksowej konserwacji pomnika Braci Górniczej. Głównym jej celem było przywrócenie pełnych walorów technicznych i estetycznych dziełu wybitnego polskiego rzeźbiarza Mariana Koniecznego i zapewnienie jego przetrwania poprzez przeprowadzenie specjalistycznych prac konserwatorskich, co z pewnością nie tylko poprawiło jego stan, ale także zapewniło, że cieszyć będzie swoim widokiem kolejne pokolenia.
Organizatorem debaty odbywającej się w ramach 4 Design Days jest Dziennik Zachodni.