Wiadomości z Zabrza

Nastolatek kupował gry płacąc kartą płatniczą rodziców! Nie będzie odpowiadał karnie...

  • Dodano: 2020-07-02 09:45

Zabrzańscy policjanci zwalczający cyberprzestępczością rozwiązali sprawę nieuprawnionego korzystania z karty płatniczej, jaka wpłynęła do nich w połowie czerwca br. Sprawca przyznał się do winy i wyraził skruchę. W tym wypadku nie będzie odpowiadał karnie, ponieważ jest nieletni a dodatkowo pokrzywdzeni to jego rodzice.

Nastolatek w ciągu 5 dni na gry i aplikacje wydał kwotę 766 złotych

Kiedy jego rodzice zdecydowali się zgłosić sprawę na policję, chłopak nie przyznał się, że to on korzystał bez ich zgody z karty. Jego rodzice nie mieli wobec syna żadnych podejrzeń. Policjanci byli jednak czujni, tym bardziej że jak twierdzili pokrzywdzeni, jedna z użytych przez sprawcę kart nigdy nie była przez nich używana podczas zakupów oraz nigdy nie wynosili jej z domu. Już po kilku dnia prowadzenia sprawy policjanci mieli pewność ze za posłużeniem się kartą stoi nastoletni syn pokrzywdzonych. Kiedy policjanci poinformowali ich o wynikach swojej pracy, pokrzywdzeni zdecydowali się jeszcze raz porozmawiać z synem i wtedy nastoletni miłośnik gier przyznał się do winy.

W okresie wakacji dzieci często więcej czasu spędzają korzystając z komputerów i urządzeń mobilnych

Dlatego warto nauczyć dziecko krytycznego podejścia do informacji znalezionych w sieci. Łatwowierność dzieci może zostać wykorzystana przez przestępców bazujących na kontaktach internetowych. Warto zatem przyjrzeć się jak dziecko korzysta z Internetu, jakie strony lubi oglądać, w jakie gry grać i jakich poznaje znajomych. Należy ustalić zasady korzystania z sieci oraz sposoby postępowania w razie nietypowych sytuacji. 

  1. Uczul dziecko na niebezpieczeństwa związane z nowymi znajomościami w Internecie.
  2. Podkreśl, że nie można ufać osobom poznanym w sieci, ani też wierzyć we wszystko, co o sobie mówią. Dzieci muszą mieć świadomość, że mogą spotykać się z nieznajomymi poznanymi za pośrednictwem internetu, wyłącznie po uzyskanej zgodzie rodziców i zawsze w towarzystwie dorosłych lub przyjaciół.
  3. Naucz swoje dziecko, że podając w sieci dane osobowe zawsze powinno zapytać o zgodę swoich rodziców. Dziecko powinno zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie może przynieść podanie tych informacji przypadkowym osobom. Dzieci na ogół bezrefleksyjnie podają w sieci informacje, które pozwalają na późniejsze ich odszukanie w świecie realnym.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.