Wiadomości z Zabrza

Nadchodzi wiosna! W Miejskim Ogrodzie Botanicznym zakwitły przebiśniegi

  • Dodano: 2022-03-02 12:30

Rozpoczął się marzec, a więc dużymi krokami zbliża się do nas wiosna. Osoby, które mają już dość ciemnych, krótkich dni i nie mogą doczekać się, aż przyroda zacznie budzić się do życia, mają powód do radości. Astronomiczna wiosna rozpocznie się za około 3 tygodnie i już teraz możemy zauważyć pierwsze oznaki jej nadejścia. 

Pierwsze oznaki wiosny w Miejskim Ogrodzie Botanicznym

W Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu wyrosły przebiśniegi, które często nazywa się pierwszymi oznakami wiosny. Są to kwiaty cebulkowe, które co roku kwitną bardzo wcześnie. Zwykle pod koniec lutego lub na początku marca. Czasami ich łodygi wyrastają nawet spod śniegu. 

Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu zostanie otwarty dla odwiedzających od 1 maja. Jeśli pogoda dopisze zwiedzanie ogrodu będzie również możliwe w weekendy kwietnia. 

Przebiśniegi to nie jedyne oznaki wiosny!

Już niedługo na drzewach i krzewach będziemy mogli zobaczyć pąki, a do życia zbudzą się owady. Czas słoneczny wydłuża się każdego dnia, a temperatura nieznacznie wzrasta. Najbliższe dni mogą niestety być pochmurne, ale zgodnie z tym co zapowiadają synoptycy, czeka nas pogodny weekend z temperaturą w okolicach 8 stopni w ciągu dnia.

Za pierwszy dzień wiosny uznaje się 21 marca, jest to pierwszy dzień astronomicznej wiosny. Tak naprawdę wiosna rozpoczyna się w równonoc, czyli w dzień kiedy dzień i noc trwają dokładnie tyle samo – 12 godzin. W tym roku przypada to 20 marca. Po tym dniu dzień będzie się wciąż wydłużał i będzie trwał dłużej niż noc. Zmieni się to dopiero pierwszego dnia lata 22 czerwca. 

Czujecie już nadchodzącą wiosnę?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również