Wiadomości z Zabrza

Doceniono działania proekologiczne Miejskiego Ogrodu Botanicznego

  • Dodano: 2021-09-13 07:30, aktualizacja: 2021-09-13 08:42

Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu dołączył do Związku Ogrodów Botanicznych na Rzecz Zmian Klimatu (Climate Change Alliance of Botanic Gardens).

– Cieszy nas bardzo, że nasze działania edukacyjne w trosce o klimat i losy naszej planety zostały docenione przez międzynarodowe gremium z siedzibą w Royal Botanic Gardens Victoria, Melbourne w Australii – komentuje Agnieszka Zawisza-Raszka, dyrektor Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu.

Związek Ogrodów Botanicznych na Rzecz Zmian Klimatu powstał w 2018 r z inicjatywy Botanic Gardens Conservation International, International Association of Botanic Gardens oraz Botanic Gardens of Australia and New Zeland i skupia jak dotąd 316 ogrodów z całego świata. W Polsce do członkostwa przystąpiło do tej pory dziesięć takich placówek.

Celem Związku jest promocja działań na rzecz ochrony klimatu, wymiana informacji i dobrych praktyk oraz wzajemna współpraca ogrodów botanicznych w trosce o ochronę i adaptację krajobrazów w zmieniającym się klimacie.

Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu

Warto zaznaczyć, że pod względem bogactwa zgromadzonej tu przez lata kolekcji roślinnej, zabrzański ogród botaniczny to najbogatszy zbiór na Górnym Śląsku, o wyjątkowym charakterze ekologicznym, zdrowotnym i naukowym. Rośnie tu ok. 5000 okazów drzew i krzewów (ok. 200 taksonów) oraz bogata kolekcja roślin pochodzących praktycznie ze wszystkich stref klimatycznych.

Ogród dzieli się na część botaniczną nawiązującą do ogrodów w stylu francuskim oraz parkową z placem zabaw, terenami gospodarczymi i szklarniami. W 2004 r. na terenie Ogrodu założono Rosarium, które obsadzone zostało 2500 sztuk róż, różnych typów w 64 odmianach.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.