Wiadomości z Zabrza

Na czym polega nadpłata na karcie kredytowej?

  • Dodano: 2021-10-25 09:15

Czasami przez pomyłkę okazuje się, że zamiast dokonać spłaty wymaganej kwoty, klient banku przelewa na konto powiązane z kartą kredytową więcej niż potrzeba. Co w takiej sytuacji zrobić i czy może to przełożyć się na jakieś konsekwencje?

  1. Jak powstaje nadpłata na karcie kredytowej?
  2. Co zrobić z nadpłatą na kredytówce?
  3. Jak odzyskać pieniądze z rachunku karty kredytowej? 

Dobra wiadomość jest taka, że nadpłata na karcie kredytowej nie przekłada się na żadne kary, jak to ma miejsce w przypadku braku uregulowania zaległości w wymaganym terminie. Z drugiej strony nie ma jednak sensu pozbawiać się pieniędzy i blokować ich na karcie kredytowej. Sprawdź, w jakich sytuacjach najczęściej dochodzi do nadpłaty na koncie oraz w jaki sposób można sobie z tym poradzić.

Jak powstaje nadpłata na karcie kredytowej?

Karta kredytowa to ogromne ułatwienie. Mogą z niej korzystać osoby prywatne oraz firmy. Dzięki takiej karcie nie trzeba się martwić o to, czy ma się w portfelu odpowiednią ilość pieniędzy lub czy wypłata wpłynęła już na konto. Wystarczy wyciągnąć z portfela kartę kredytową i można nią w kilka sekund zapłacić za wszystkie zakupy (oczywiście trzeba pamiętać o maksymalnym limicie zadłużenia, który dla każdej osoby może mieć inną wartość). Korzystanie z karty to również sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy, o ile ktoś ma pomysł na to, jak je bezpiecznie zainwestować.

Zamiast korzystać z własnych pieniędzy, można po prostu używać kart kredytowych. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli spłata zadłużenia nie zostanie uregulowana w terminie, to poniesie się dodatkowe opłaty, które z pewnością będą wysokie. W celu uniknięcia takich sytuacji niektórzy ustawiają automatyczną spłatę. Wówczas wystarcz zadbać o to, aby na koncie głównym były dostępne pieniądze w dniu, w którym bank przeksięguje je na poczet spłaty. Równie popularne jest samodzielne regulowanie rachunku, ale w tym przypadku może dojść do nadpłaty. Jeżeli ktoś ma do spłacenia na przykład 500 złotych i pomyli się o jedno zero, to wówczas powstanie nadpłata karty kredytowej. Czy jednak jest to powód do zmartwień? Jak wynika z artykułu https://kredytowo.org/nadplata-na-karcie-kredytowej-czy-jest-mozliwa/ nie, o ile te pieniądze nie są w danym momencie potrzebne.

Co zrobić z nadpłatą na kredytówce?

Zwrot nadpłaty najlepiej przeprowadzić w placówce banku, bo jeżeli skorzysta się z bankomatu, to bank może taką transakcję obciążyć dodatkowymi kosztami. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, z jakiej oferty kredytów korzysta się na co dzień. Czasami konto osobiste z kartą kredytową pozwala wykonać darmową wypłatę z kredytówki, jednak najczęściej przekłada się to na skrócony okres bezodsetkowy i klient ponosi wysokie opłaty. Lepiej więc skontaktować się z własnym bankiem i zapytać o szczegóły. Można to zrobić drogą elektroniczną (przez biuro obsługi klienta) lub telefonicznie. Skoro już wiesz, na czym polega nadpłata, warto jeszcze zastanowić się, co zrobić, jeżeli zadłużenie karty kredytowej zostało spłacone za dużą kwotą. W takim przypadku można zrobić dwie rzeczy: wypłacić pieniądze lub zostawić je na poczet przyszłego zadłużenia.

Jak odzyskać pieniądze z rachunku karty kredytowej?

Zostawienie środków na przyszłe cele konsumpcyjne jest najwygodniejsze, bo nie wymaga żadnych dodatkowych działań. Po prostu przy kolejnych zakupach trzeba będzie skorzystać z karty, na której znajduje się nadpłata, a sytuacja zostanie unormowana. Gorzej jest wtedy, gdy nadpłacone środki miały zostać wykorzystane na opłacenie innych rachunków lub kredytów. Wtedy nie można czekać, tylko trzeba jak najszybciej zapytać banki o to, aby zleciły przelew i zwróciły klientowi nadpłatę na jego podstawowy rachunek. Wiele ciekawych informacji na temat kart kredytowych znajdziesz na stronie https://kredytowo.org/, gdzie dostępne są również atrakcyjne oferty banków.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.