Wiadomości z Zabrza

Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu to jedna z perełek województwa śląskiego

  • Dodano: 2021-05-17 08:45, aktualizacja: 2021-05-16 21:49

Maj to doskonały czas na mikropodróże i zwiedzanie województwa śląskiego, w którym nie brakuje malowniczych zakątków. W myśl frazy „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie”, poznawanie świata warto rozpocząć od najbliższego otoczenia. W naszym regionie nie brakuje prawdziwych perełek. Jedną z nich jest Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu.


Historia Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu

Zabrzański Ogród Botaniczny ma długą historię. Powstał  z inicjatywy Fritza Bercklinga, inspektora budownictwa ogrodniczego i absolwenta Szkoły Ogrodniczej (Gartenbauschule) w Berlinie-Dahlem, który był także jego projektantem. Początkowo nosił nazwę Botanicznego Centralnego Ogrodu Szkolnego (Botanischer Zentralschulgarten) w Zabrzu.

Projekt powstał 14 października 1936 roku, a ogród postanowiono utworzyć na terenie należącym do jednej z dwóch cegielni miejskich, która mieściła się przy ul. Michała (obecnie ul. J. Piłsudskiego). Rok później wydzielono 3-hektarową działkę, a prace ogrodnicze zrealizowano do połowy 1938 roku. Finalnie, ogród został otwarty w czerwcu wspomnianego roku. W czasie II wojny światowej został zdewastowany i konieczna była rekonstrukcja znajdujących się tu urządzeń i nowe nasadzenia. Co więcej, w latach 1947–1953 ogród rozbudowano, powiększając o 2 ha, a w 1960 roku kolejny hektar wcielono do obszaru zajmowanego przez ogród. Ważnym rokiem w dziejach Miejskiego Ogrodu Botanicznego był 2006, kiedy to nadano mu status prawny ogrodu botanicznego, jako placówki naukowo-badawczej.

Tegoroczne nowości to tablice interaktywne

Obiekt jest sukcesywnie modernizowany. W tym sezonie w ogrodzie pojawiło się kilka nowości. To przede wszystkim dwie tablice interaktywne o drzewach liściastych i iglastych. Znajduje się tu ok. 5000 okazów drzew i krzewów, w tym ok. 200 taksonów. Ogród może się poszczycić bogatą kolekcją roślin pochodzących praktycznie ze wszystkich stref klimatycznych. Podzielony jest na część botaniczną nawiązującą do ogrodów w stylu francuskim oraz parkową z placem zabaw, terenami gospodarczymi i szklarniami. 

Ogród otwarty codziennie od godz. 10 do 18

Ogród został otwarty 1 maja. Czynny jest codziennie od godz. 10.00 do godz. 18.00. Na sobotę 22 maja zaplanowano Fascynujący Dzień Roślin w Zabrzańskim Botaniku. W planach m.in. jest spacer po Ogrodzie z przewodnikiem o godz. 12.00 i o godz. 16.00. Aby wziąć w nim udział, należy umówić się telefonicznie nr. tel. (32) 271-30-33. Odbędzie się też gra terenowa oraz spotkanie z „lekarzami roślin” w godz. 10.00-12.00.

Cennik:

  • Bilet normalny: 2,00 zł
  • Bilet ulgowy: 1,00 zł
  • Bilet dla dzieci do lat 3: bezpłatny

Dojazd:

  • Komunikacja miejska: Z dworca autobusowego można dojechać do Ogrodu liniami nr 32 (przystanek Zabrze Stadion) i 720 (przystanek: Zabrze Ogród Botaniczny).
  • Dojazd samochodem: Pojazd można zaparkować na parkingach znajdujących się przy rondzie – zjeżdżając z niego w kierunku Gliwic oraz wzdłuż ul. Piłsudskiego, równolegle do ogrodzenia Ogrodu. Parkingi te są bezpłatne.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również