Wiadomości z Zabrza

Michał Zembala apeluje: Szczepcie się!

  • Dodano: 2021-03-27 20:45

Michał Zembala, dr hab. nauk medycznych, ordynator Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Płuc oraz Mechanicznego Wspomagania Krążenia Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu apeluje: Szczepcie się!Sytuacja związana z rozwojem pandemii koronawirusa jest fatalna. Trzecia fala zbiera coraz większe śmiertelne żniwo.

- Ponad 30 tys nowych infekcji. U nas - 8 pacjentów na ECMO VV, kolejny przeszczep płuc u pacjenta po COVID-19, codziennie nowe zgłoszenia - kobieta lat 30, mężczyzna lat 44, kobieta po porodzie lat 30, następna w wieku 40+... Obciążenia? Choroby towarzyszące? Wcześniej zdrowi. Dziś - ledwo żywi. Błagam - astra, pfizer, moderna ... wszystko jedno - szczepcie się. Nie słuchajcie pseudoekspertów, dr googla czy wybitnych komentatorów życia codziennego. Szczepcie się! – napisał Michał Zembala w mediach społecznościowych.

Lekarz apeluje także o uszanowanie nowych obostrzeń, noszenie maseczek i mycie rąk. Zwrócił uwagę także na to, żebyśmy zostali w domach i pomagali innym.

- Nieważne czy PIS, PO, OP, SIP, lewica, prawica, liberał czy konserwatysta. Dziś koniecznym jest przetrwać. przetrwać wspólnie i pomóc zarówno tym którzy chorują jak i tym, którzy tymi chorymi się opiekują. Błagam – dodał dr hab. Michał Zembala.

Niedługo może zacząć brakować łóżek w szpitalach dla chorych na COVID-19

W sobotę, 27 marca, odbyła się kolejna konferencja ministra zdrowia, podczas której poinformowano o stanie pandemii. Co więcej, briefing prasowy zorganizował także Jarosław Wieczorek wojewoda śląski. Podkreślił, że sytuacja epidemiologiczna w regionie jest bardzo trudna. Liczba nowych zakażeń w ciągu doby sięga 108 na 100 tys. mieszkańców.

 – W porównaniu do ubiegłego tygodnia wzrost zakażeń sobota do soboty to 40 proc. W przypadku skierowań POZ czy innych parametrów ta dynamika waha się od 20 do 30 proc. Czyli dalej możemy mówić o tym, że jeszcze nie osiągnęliśmy "sufitu". Bardzo byśmy chcieli, żeby przyszły tydzień był tygodniem przełomu albo przynajmniej przełamania – mówił Jarosław Wieczorek - wojewoda śląski.

Podczas briefingu podkreślono też, że poziom jest bardzo bliski wydolności systemu ochrony zdrowia. Na 4 tys. przygotowanych łóżek w szpitalach I, II i III poziomu zajętych jest ponad 3400 łóżek covidowych. Do 1 kwietnia w naszym województwie będzie 4800 miejsc w szpitalach.

Podcastu można wysłuchać TU!

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.