Wiadomości z Zabrza

Miasto zrewitalizuje hotel AdmiralsPalast. Ogłoszono już przetarg!

  • Dodano: 2023-03-08 07:45, aktualizacja: 2023-03-08 08:00

Wczoraj ogłoszony został przetarg na realizację inwestycji związanej z kompleksowym remontem budynku byłego hotelu Admiralspalast usytuowanego przy ul. Wolności 305. To kolejny krok w kierunku oddania tej wspaniałej perły architektury mieszkańcom. Oferty można składać do 12 kwietnia.

Remont budynku byłego hotelu Admiralspalast

Przedmiotem zamówienia jest: wykonanie na podstawie Programu Funkcjonalno-Użytkowego sporządzonego przez Biuro Architektoniczne „Konior Studio” kompletnej dokumentacji projektowej przebudowy oraz zmiany sposobu użytkowania budynku dawnego hotelu Admiralspalast zlokalizowanego przy ul. Wolności 305 - wraz z uzyskaniem wszystkich materiałów niezbędnych do przeprowadzenia prac projektowych, uzyskanie wszystkich niezbędnych uzgodnień, odstępstw opinii i decyzji – w tym: m.in. konserwatorskich oraz zezwalających na realizację inwestycji; pełnienie nadzoru autorskiego, wykonanie zgodnie z opracowaną dokumentacją robót budowlanych, dostaw i usług, a następnie uzyskanie w imieniu Zamawiającego wszystkich niezbędnych wymaganych obowiązującymi przepisami prawa zezwoleń na użytkowanie obiektu.

Warto przypomnieć, że na remont AdmiralsPalastu Miasto Zabrze pozyskało środki w ramach II naboru Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu. W sumie dofinansowaniem zostało wówczas objętych prawie 5 tys. przedsięwzięć. Zsumowana kwota dofinansowania wszystkich inwestycji w ramach II naboru Programu, to ponad 23 mld zł. Każdy samorząd mógł zgłosić maksymalnie trzy wnioski na dofinansowanie przedsięwzięć na kwoty od 5 mln do 65 mln zł.

Hotel AdmiralsPalast to przedwojenna wizytówka miasta, nazywana zabrzańskim drapaczem chmur – nawiązuje do amerykańskich wysokościowców, określanych jako szkoła chicagowska. Wybudowany w latach 1924 – 1928 jako budynek narożny w stylu modernistycznym z elementami sztuki art deco. Elewacje boczne zdobią płaskorzeźby ludzkich głów symbolizujące przedstawicieli ras pięciu kontynentów. Budynek wieńczy sporych rozmiarów kopuła. Pierwotnie na parterze mieściła się piwiarnia, następnie otwarto tu kawiarnię i restaurację z salą balową na 500 osób. Na dachu funkcjonował tzw. ogród amerykański z kręgiem tanecznym i miejscem dla 300 osób. Część hotelowa obejmowała 48 pokoi.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również