Wiadomości z Zabrza

Miasto Zabrze zaprezentowało się podczas Smart City Expo w Tajpej

  • Dodano: 2023-04-05 08:30, aktualizacja: 2023-04-05 09:08

Współczesne czasy stawiają przed nami kolejne wyzwania. Podczas spotkania Smart City Expo przedstawiciele wielu miast i krajów debatowali o zeroemisyjności. W Tajpej odbyło się jedno z największych wydarzeń dotyczące idei Smart City – Smart City Summit Expo. W stolicy Tajwanu nasze miasto reprezentowała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

 Smart City Expo w Tajpej

Każdego roku Smart City Summit Expo, największa na świecie platforma sieciowa, gromadzi burmistrzów i przedstawicieli miast z całego świata, a także przedstawicieli firm, aby wymieniali się swoimi spostrzeżeniami na temat najnowszych strategii i trendów w inteligentnych miastach. W tym roku w zgromadzeniu udział wzięło 364 przedstawicieli miast z całego świata. Cieszy, że wśród nich znalazło się również nasze miasto.

Celem tegorocznego spotkania była wymiana doświadczeń miast dotyczących promowania miejskich strategii i metod wprowadzania zeroemisyjności, czyli takiego gospodarowania zasobami, aby zredukować emisję dwutlenku węgla do zera. Według szacunków Międzynarodowej Agencji Energetycznej miasta odpowiadają za 67 procent globalnej emisji gazów cieplarnianych. Miasta są jednak pierwszą linią walki ze zmianami klimatu i ważnym obszarem praktyk w zakresie zerowej emisji netto.

Szczyt burmistrzów, to najważniejsza część Smart City Summit and Expo

Podczas niego pokazywane zostały „smart start ups”, czyli inteligentne projekty startujące na świecie, w różnych lokalizacjach odbywa się szereg wystaw, stworzono również platformę do wymiany informacji pomiędzy zainteresowanymi współpracą podmiotami. Szczyt jest nie tylko jedną z największych atrakcji Smart City Summit Expo, a także największą na świecie platformą networkingową wśród władz inteligentnych miast.

Szczególną uwagę poświęcono potrzebie zmian w transporcie oraz renowacji budynków

Warto dodać, że Zabrze poprzez wart ponad 100 mln zł program termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej od lat konsekwentnie wdraża omawiane zagadnienia. Konsekwentnie stawiamy też na ekologiczny transport szynowy. W mieście trwa kompleksowa modernizacja linii tramwajowych za kwotę 160 mln zł.

Nasze miasto jest też uczestnikiem Porozumienia Burmistrzów, które włącza się w działania na rzecz ochrony klimatu i poprawy stanu środowiska naturalnego. Tylko na projekty związane z poprawą jakości powietrza w ostatnich latach przeznaczyliśmy ok. 300 mln zł. To nie tylko walka ze smogiem i wymiana źródeł ciepła, ale też zwiększanie powierzchni terenów zielonych oraz rekultywacja obszarów zdegradowanych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również