Wiadomości z Zabrza

Miasto Zabrze nadal wspiera Ukrainę. Wkrótce ma wyruszyć kolejny transport z darami

  • Dodano: 2023-08-09 13:00

Od półtora roku Centrum Organizacji Pozarządowych w Zabrzu pełni funkcję centralnego punktu przyjmowania i dystrybucji darów na rzecz ludności Ukrainy przekazywanych przez mieszkańców, organizacje pozarządowe, placówki oświatowe i firmy z Zabrza. Trafiają tu także transporty z pomocą z zagranicy, m.in. od miast partnerskich. Do tej pory przeładowano tu niemal dwadzieścia tego typu transportów, które przyjechały m.in. z Niemiec, Portugalii, Francji, Włoch i Hiszpanii.

Zabrze pomaga obywatelom Ukrainy

W pracę przy przygotowaniu pomocy humanitarnej dla uchodźców z Ukrainy i jej mieszkańców zaangażowało się ok. 70 wolontariuszy, młodzież klas mundurowych z zabrzańskich szkół oraz członkowie organizacji pozarządowych. Zawsze pomocni są funkcjonariusze Policji, Straży Miejskiej, czy też Straży Pożarnej. Ostatni transport z darami, które trafiły do partnerskiego miasta Równe, wyjechał z Zabrza 18 lipca. Aktualnie gromadzone są kolejne partie darów, które wkrótce wyruszą do Ukrainy.

Przy udziale COP Miasto Zabrze na bieżąco wspiera i zaopatruje Oddział Rejonowy w Zabrzu Polskiego Czerwonego Krzyża, który prowadzi punkt z wydawaniem i dystrybucją darów na rzecz uchodźców z Ukrainy przebywających w Zabrzu (wśród nich znalazły się m.in. żywność, środki czystości i higieny osobistej, odzież, a nawet karetka pogotowia czy też generatory prądu).

Pomoc systemowa dla uchodźców przebywających w Zabrzu prowadzona jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Powiatowy Urząd Pracy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Urząd Miejski w Zabrzu.

Darowizny na rzecz obywateli Ukrainy

Przypominamy, że dla zapewnienia kompleksowej pomocy osobom poszkodowanym w wyniku wojny trwającej w Ukrainie Miasto Zabrze przygotowało specjalne subkonto na rachunku Urzędu Miejskiego. Wszystkie zainteresowane osoby oraz firmy mogą na nie wpłacać darowizny na rzecz obywateli Ukrainy. W pierwszej kolejności fundusze te przekazane zostaną na zakup środków medycznych dla szpitala w Równem, gdzie trafiają poszkodowani w wyniku działań wojennych.

Wpłaty dokonywane w walutach obcych będą przewalutowane automatycznie według kursów z tabeli.

Wpłat należy dokonywać korzystając z poniższych danych:

  • Zabrze, 41-800 Zabrze, ul. Powstańców Śląskich 5-7
  • Tytuł przelewu: „Darowizna na pomoc dla Ukrainy”.
  • Przelewy krajowe na numer rachunku: 03 1050 1070 1000 0090 3268 5357
  • Przelewy zagraniczne na numer rachunku IBAN: PL03 1050 1070 1000 0090 3268 5357
  • Dodatkowe dane do przelewów zagranicznych Kod BIC Swift ING Banku Śląskiego: INGBPLPW.
  • Rachunek obsługiwany jest przez ING Bank Śląski S.A.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również