Wiadomości z Zabrza

Lekarze z Rudy Śląskiej i Zabrza uratowali życie ciężarnej kobiety z rozwarstwieniem aorty

  • Dodano: 2021-01-07 11:30

Zespół ginekologiczno-położniczy ze Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej pod kierownictwem dra hab. Wojciecha Cnoty wsparł kardiochirurgów ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu w ratowaniu życia ciężarnej kobiety i jej dziecka. Kobieta z pękniętą aortą urodziła dziecko przez cesarskie cięcie! 

Dzisiaj (7 stycznia) o sprawie poinformowali przedstawiciele Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Pod koniec grudnia 2020 r. do rudzkiego szpitala trafiła 26-letnia pacjentka w zaawansowanej ciąży, która skarżyła się na ból w klatce piersiowej i osłabienie. Zdiagnozowano u niej ostre rozwarstwienie aorty – stan bezpośrednio zagrażający jej życiu i życiu dziecka. 

Lekarze ze Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej nawiązali kontakt ze specjalistami w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Tam stawiły się dwa zespoły - kardiochirurgów ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i ginekologiczno-położniczy pod kierownictwem dr hab. Wojciecha Cnoty.

Przeprowadzono cięcie cesarskie i na świat przyszła zdrowa dziewczynka, przewieziona następnie do rudzkiego szpitala. Mamą zajęli się specjaliści z Zabrza. 

- Udało się dzięki wspólnej pracy, zaangażowaniu i doświadczeniu obu zespołów. Mama i dziecko czują się dobrze. Pani Nadia jest już w domu. Jej córeczka jutro opuszcza nasz Szpital. To cud narodzin i ratunku na jednej sali operacyjnej - czytamy na stronie rudzkiego szpitala.

O sukcesie śląskich lekarzy poinformował w mediach społecznościowych także dr hab. Michał Zembala. 

- Dzięki wspólnej pracy, zaangażowaniu i doświadczeniu zespołów - kardiochirurgów i ginekologów wraz z towarzyszącymi profesjonalistami z obu dziedzin na naszej sali operacyjnej doświadczyliśmy cudu narodzin i ratunku. Jestem pełen podziwu i szacunku dla obu zespołów, a w szczególności - dla anestezjologów: dr Trejnowskiej i Jasińskiej, które podjęły się nietypowego i ryzykownego znieczulenia. Ukłony w stronę pielęgniarek i położnych oraz zespołu noworodkowego, ale także perfuzjonistów i asystentów lekarza. Głęboko wierzę, że ten rok będzie dla naszej zabrzańskiej grupy jeszcze lepszy, ciekawszy, scalający i jednoczący. Przed nami sporo dobrego - napisał 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.