Wiadomości z Zabrza

"Kupa wstydu". Sprzątanie po psie - obowiązek czy wolny wybór?

 • Dodano: 2023-03-27 13:15

Ostatnio pogoda w naszym regionie była niezwykle wiosenna. Podczas spacerów oczom zabrzan ukazał się nieprzyjemny widok - psie kupy na chodnikach i skwerach. Pomimo wielu akcji zachęcających właścicieli psów do sprzątania po swoich pupilach, "śmierdzący problem" wciąż występuje na zabrzańskich ulicach. 

Sprzątanie po psie - obowiązek czy wolny wybór?

Niektórzy właściciele psów nie zdają sobie sprawy, że nie sprzątając po swoim pupilu, postępują niewłaściwie. Często słyszy się tłumaczenia, "mały pies - mała szkoda", nie ma gdzie wyrzucać torebek z odchodami albo że skoro właściciele psów płacą za nie podatek, sprzątaniem powinny zająć się specjalne służby.

Lekceważące podejście właścicieli do sprzątania po swoich czworonogach to przede wszystkim skutek braku powszechnie obowiązujących przepisów regulujących tę kwestię. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada na gminy obowiązek ustalenia indywidualnych zasad na ich terenie, a więc to, czy sprzątanie po psie jest obowiązkowe, czy nie, zależy od stosownej uchwały rady gminy. W naszym mieście jest odpowiednia uchwała regulująca tę sprawę!

Zgodnie z zapisami uchwały Rady Miasta Zabrze w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta, osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane do niezwłocznego usunięcia pozostawionych przez nie zanieczyszczeń z terenów przeznaczonych do wspólnego użytku. Odchody zwierząt należy umieszczać w specjalnie do tego celu przeznaczonych pojemnikach, a w przypadku ich braku, w pojemnikach na niesegregowane odpady komunalne.

249 interwencji podejmowanych wobec właścicieli zwierząt w Zabrzu

W Zabrzu w 2022 r. Straż Miejska odnotowała w systemie ewidencji 249 spraw podejmowanych wobec właścicieli zwierząt, w wyniku których interweniowali 109 razy wobec właścicieli psów.

- 66 razy strażnicy zastosowali środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia, a w 43 przypadkach nałożyli grzywny w postaci mandatu karnego na łączną kwotę 5 350,00 złotych - poinformował Zbigniew Juskowiak, Komendant Straży Miejskiej w Zabrzu. 

Za nieuprzątnięcie zanieczyszczeń pozostawionych przez swojego pupila grozi nam mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

Komentarze (1)    dodaj »

 • Emeryt - zapalony rowerzysta

  Widocznie za mało tych mandatów. Jak by tak z miesiąc codziennie walili mandatami, wszystkim złapanym na gorącymuczynku to może coś by się poprawiło.

  • Emeryt - zapalony rowerzysta
   2023-03-28 12:25
  • odpowiedz

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również