Wiadomości z Zabrza

Komunikator społecznościowy wykorzystany do oszustwa. 25-latek stracił ponad 500 zł!

  • Dodano: 2024-03-20 09:00

Zabrzańscy policjanci ostrzegają przed oszustwami na BLIK. Przestępcy podszywają się pod znajomych na portalach społecznościowych i proszą o pilną pożyczkę. Kolejna osoba powiadomiła o kradzieży pieniędzy z konta za pomocą wyłudzonego kodu płatności mobilnej. Mundurowi apelują, aby nikomu nie udostępniać danych do kont bankowych.

Uwaga na oszustów podszywających się pod znajomych z sieci

Policjanci z zabrzańskiej komendy zostali w poniedziałek powiadomieni o oszustwie za pomocą popularnego komunikatora społecznościowego. Z ustaleń policjantów wynika, że ktoś włamał się na jej konto społecznościowe i rozesłał do znajomych wiadomość z prośbą o pomoc w dokonaniu płatności kodem BLIK za zamówiony towar. Na wiadomość zareagował 25-latek, który podał kody blik, a jego konto zostało obciążone kwotą po ponad 500 złotych. Pokrzywdzony zgłosił oszustwo policjantom, którzy zajęli się ustalaniem osoby, która dokonała tego przestępstwa.

Proceder oszustw na BLIK staje się coraz bardziej popularny

Oszuści włamują się na konto społecznościowe i podszywają się pod osobę znajomą. Następnie wysyłają wiadomość, że pilnie potrzebują finansowego wsparcia. Obiecują zwrot pieniędzy. Zazwyczaj nie proszą o duże kwoty. Proponują łatwy sposób przelania wskazanej kwoty – wystarczy zalogować się do swojego banku i w aplikacji wygenerować kod do płatności telefonem i przesłać go podszywającemu się pod „znajomego” oszustowi. Przekazany kod wystarczy, aby natychmiast wypłacił pieniądze z bankomatu.

Policjanci przestrzegają przed oszustami działającymi taką metodą. W przypadku otrzymania prośby o pożyczkę nie należy działać pochopnie i w emocjach. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zawsze należy sprawdzić, czy osoba, która do nas napisała, rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. Najlepiej jest do tej osoby po prostu zadzwonić. Pamiętajmy, że nie należy nikomu udostępniać danych do logowania na konta bankowe, jak również przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również