Wiadomości z Zabrza

Kierunek: mPrawo Jazdy

 • Dodano: 2021-08-20 08:45, aktualizacja: 2021-08-20 08:59

22 038 598 – dokładnie tyle osób w Polsce ma prawo jazdy. Jeśli jesteś w tej grupie – w swoim telefonie możesz też mieć mPrawo Jazdy. Podpowiadamy, jak je zdobyć. Po pierwsze i najważniejsze – pobierz naszą aplikację mObywatel.

mPrawo Jazdy to mówiąc najkrócej – prawo jazdy w telefonie. W naszej aplikacji można je znaleźć od 5 grudnia 2020 r. Do tej pory taki dokument pobrało niemal trzy miliony osób (2 870 478). To prawie 60% wszystkich użytkowników mObywatela.

Jazda z mObywatelem

- mPrawo Jazdy korzysta z aktualnych danych, które znajdują się w Centralnej Ewidencji Kierowców. Znajdziemy w nim niemal wszystkie dane, które mamy także w tradycyjnym dokumencie – tłumaczy minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Inne może być zdjęcie. W aplikacji pobierane jest z mTożsamości, czyli będzie takie, jakie mamy w dowodzie osobistym – dodaje.

Inne różnice? Niewielkie

W mPrawie Jazdy – numer dokumentu nie zawiera ukośników, bo tak dane są zapisane w rejestrze, z którego są pobierane. mPrawo Jazdy prezentuje kody ograniczeń i dodatkowych uprawnień bez informacji dodatkowych.

mPrawo Jazdy nie zastępuje tradycyjnego prawa jazdy. To odzwierciedlenie danych zawartych w tym dokumencie.

WAŻNE! Jeśli chcesz mieć mPrawo Jazdy, musisz też mieć ważne tradycyjne prawo jazdy.

Masz tradycyjne prawo jazdy i chcesz też mieć mPrawo Jazdy? Oto co musisz zrobić, by tak się stało.

Po pierwsze i najważniejsze – pobierz naszą aplikację mObywatel. Jest bezpłatna, dobrowolna i bezpieczna. Przygotowuje ją zespół NASK. W zależności od tego, z jakiego telefonu korzystasz - możesz ją pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore.

Aby uruchomić mObywatela potrzebujesz profilu zaufanego.

Jeśli nie masz profilu zaufanego, załóż go w kilka chwil, przez internet.

Jeśli masz już profil zaufany i naszą apkę w telefonie – aktywuj w niej mObywatela (dawniej mTożsamość), czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego.

Jeśli pierwszy raz korzystasz z aplikacji, tłumaczymy jak aktywować mObywatela:

 • Będąc w aplikacji kliknij „+ Dodaj pierwszy dokument” w oknie głównym aplikacji i wybierz mObywatel.
 • Aktywowanie tego modułu jest konieczne do korzystania z mPrawa Jazdy.

Jeśli masz już mObywatela – wystarczy, że dodasz mPrawo Jazdy (klikając „+ Dodaj dokument” w oknie głównym aplikacji). Gotowe!

Wygoda i bezpieczeństwo

Od 5 grudnia kierowcy w Polsce nie mają obowiązku wożenia ze sobą tradycyjnego prawa jazdy. Do czego więc może się przydać mPrawo Jazdy?

- mPrawo Jazdy może być przydatne przy wypożyczaniu samochodu, potwierdzaniu uprawnień do prowadzenia pojazdów, przy zakupie ubezpieczenia, podczas kontroli drogowej lub podczas kolizji, kiedy okazujemy uprawnienia innemu kierowcy bez wzywania policji – mówi minister Adam Andruszkiewicz. – Nasza aplikacja to nie tylko wygoda, ale i bezpieczeństwo. Dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem, który potwierdza ich autentyczność – dodaje.

Co ważne, zapisane w mObywatelu są bezpieczne nawet po zgubieniu telefonu dane - chroni je nie tylko zaszyfrowany zapis, ale też zabezpieczenie blokadą telefonu oraz hasło, które wybierasz przy aktywacji aplikacji.

Więcej informacji o mPrawie Jazdy, w tym odpowiedzi na najważniejsze pytania na jego temat – znajdziecie na naszej stronie. Sprawdźcie!

Kierowca = mObywatel

mPrawo Jazdy to niejedyny dostępny w mObywatelu dokument, który może się przydać kierowcom. Znajdziecie tam także m.in.:

 • mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu,
 • Licznik punktów karnych – w naszej aplikacji w kilka chwil sprawdzisz aktualną liczbę swoich punktów karnych.

To nie wszystko! Informacje o pozostałych dokumentach dostępnych w naszej aplikacji znajdziecie na gov.pl/mobywatel.

Naprawdę warto mieć mObywatela w swoim telefonie. Przyda się w wielu życiowych sytuacjach. Dlatego pobierz aplikację już dziś!

Zaczęliśmy od informacji na temat liczby osób w Polsce, które mają prawo jazdy. Na koniec – jeszcze kilka ciekawostek na ten temat.

Od początku tego roku do końca lipca prawo jazdy odebrało w Polsce 216 169 osób. Najwięcej w marcu. Większość – 109 887 – tegorocznych kierowców to kobiety:

 • styczeń – 30 466 (15 980 kobiet i 14 486 mężczyzn)
 • luty – 32 861 (17 077 kobiet i 15 784 mężczyzn)
 • marzec – 36 215 (18 708 kobiet i 17 506 mężczyzn)
 • kwiecień – 30 317 (15 245 kobiet i 15 072 mężczyzn)
 • maj – 27 780 (13 749 kobiet i 14 031 mężczyzn)
 • czerwiec – 28 749 (14 247 kobiet i 14 502 mężczyzn)
 • lipiec – 29 782 (14 878 kobiet i 14 904 mężczyzn).

Skąd to wszystko wiemy? Z Centralnej Ewidencji Kierowców. To ta sama baza, z której pobierane są dane do mPrawa Jazdy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również